A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Mediációval a válás utáni békéért

Az osztott felügyeletnél nélkülözhetetlen, hogy a szülők jól együtt tudjanak működni. Kapcsolatuk rendezésében segíthet a mediáció.

Fotó: Thinkstock

Egy hét anyával és egy hét apával. Az osztott felügyelet a svéd modellt követi, ám Magyarországon a válófélben lévő párok nagy része még a jogszabályi háttérrel sincs tisztában.

„Ez a magyar joggyakorlatban egyre sűrűben használt megoldás elviekben képes arra, hogy a láthatás szempontjából ugyanazokat a jogokat, és ugyannyi időt biztosítson az édesanyának és az édesapának – mondja Gönczi Dorka válási mediátor, aki szintén mediátor párjával arra törekszik, hogy segítsen a szülők közötti kommunikáció rendezésében. – 3-5 alkalom után a párok el tudnak oda jutni, hogy ha harcok árán is, de háttérbe szorítsák a saját érdekeiket, és azt helyezzék előtérbe, hogy a gyerekeiknek mi a jó.”

A mediátor szerint a modell előnye, hogy kiegyensúlyozott kapcsolattartást jelent a gyermekeknek, hiszen mindkét szülőből ugyanannyit kaphatnak, nem áll fel egyfajta „rangsor” a fejükben, de természetesen vannak buktatók is.

„Magyarországon azért nem olyan anyagi helyzetben élnek a családok, mint a forrásként szereplő skandináv államokban, sokan nem engedhetik meg maguknak, hogy a gyerekeknek mindkét szülőnél ugyanazt a környezetet biztosítsák, nincs lehetőség rá, hogy mindenből kettő legyen. Ha valamelyik fél nem tud túllépni a válás során, illetve a korábban szerzett sebeken, akkor ez a modell konzerválhatja is azokat a konfliktusokat, amelyek a házasság széteséséhez vezettek.”

Dorka szerint a jelenleg hozzájuk forduló tizenegy párból nyolc nyitott arra, hogy heti váltásban oldják meg a „láthatást”. Fontosnak tartja hangsúlyozni: az, hogy az üléseken mind a mediátori, mind a szülői oldalról mindkét nem képviselteti magát, még nem jelenti azt, hogy ő például feltétlenül az anya mellett foglal állást.

„Mi nem döntünk helyettük, csak felvázoljuk a lehetőségeket és a buktatókat. Gyakran érezhető a düh és a sértettség, ilyenkor pedig több idő kell, hogy megértsék: elmúlt a szeretet ,és már csak szülőként fognak kapcsolatban állni egymással, a férfi-női szerepek lezárása után. Az a jó, ha a beszélgetések, sírások, kiabálások után eljutnak oda, hogy képesek elfogadni: a kapcsolatuknak vége. A mediáció csak azoknál a pároknál eredményes, ahol mindketten érdekeltek a problémák és konfliktusok megoldásában: ha bármelyikük csak a színleli, hogy meg akar egyezni, az csökkenti az kiegyenlítődés esélyét.”

A szakember végezetül egy pozitív példát említ:
„Volt egy olyan párunk, amelynek tagjai rendhagyó módját választották a válás utáni közös életüknek. Azért, hogy a gyermekeik számára megkönnyítsék a válás krízisének feldolgozását, a kezdeti időszakban, amíg meg nem szokták a család működésének átalakulását, a gyermekek maradtak mindig ugyanabban az ingatlanban, és a szülők váltották egymást, hétről hétre. Ez, persze, nem mindenki számára kivitelezhető, de jól példázza, hogy a szülők képesek lehetnek egymással egyetértésben, akár a saját kényelmük feladásával is tenni azért, hogy csökkentsék a válásuk által gyermekeikre rakott terheket.”

Címkék: mediáció, válás, gyerekelhelyezés, közös szülői felügyeleti jog, svéd modell

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!