Majd, ha nagy leszek!
Mikor lettünk nagyok? Mikortól válunk felnőtté? Felnőtté válunk-e valaha? Nagy ez a bolygó, sokféle ember él rajta, sokféle társadalomba kell beilleszkedni, sokféle vizsgán kell átmenni. Sokféle módon kell érteni a jelentését a szónak: felnőtt.
Tóth Rebeka pszichológus szerint az a felnőtt, aki felelősséget vállal a tetteiért. Amikor tudatosan cselekszünk, akkor mi irányítunk. A felnőtt aktív résztvevője annak, ami vele történik. Meggyőződése szerint ő az élete formálója. Ha valami elromlik, az az ő hibája. Nem áldozat, aki a körülményeknek, az életnek vagy másoknak alá van vetve. Felelősséget vállal a szavaiért: nem hiteget vagy tesz elhamarkodott ígéreteket. Tudatosan állít fel célokat, és tesz értük. Egy felnőtt eldönti, mi a fontos neki az életében, és áldozatokat hoz érte.
A nemi érettség a szempont
Kétfajta felnőtt létezik: biológiai felnőttek (azaz olyan személyek, akik biológiai érettségüknek megfelelően képesek a szaporodásra) és szociális felnőttek (akiket a társadalmi szokások és/vagy törvények alapján felnőttnek fogadnak el). A szövegkörnyezettől függően a felnőtt kifejezést mindkét kategóriára használhatják.
Történelmi viszonylatban és a legtöbb, úgynevezett primitív társadalomban a felnőtté válást a nemi érettséghez kötötték, amikor mindkét nembeli gyermekeknél megjelentek a másodlagos nemi jellegek, a lányok elkezdtek menstruálni. A felnőtté váló személyek általában valamilyen ceremónia vagy érettségi teszt keretén belül léptek be a felnőttek társadalmába.
Tízéves asszonyok
A legtöbb ember 19-21 éves kor között éri el fizikai érettségét, vagyis a legtöbb modern társadalomban a jogi felnőttség, azaz a nagykorúság elérése egybeesik a teljes fizikai érettséggel. Ezzel szemben a legtöbb országban a pubertáskor, vagyis a biológiai érettség a lányoknál általában 10, a fiúknál 12 éves korra tehető, bár személyenként nagy eltérések tapasztalhatók.
(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2025. évfolyama 2. számának 22. oldalán!)
Még nincs hozzászólás