A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Lében a lendület?

Ilyenkor, év elején sokan böjtkúrákkal igyekeznek ellensúlyozni az ünnepi habzsolások túlkapásait. De vajon tényleg olyan egészséges napokig csak leveken élni? Vagy a léböjt is csak marketingfogás?

Fotó: Thinkstock

A feldolgozott élelmiszerek, a légszennyezés, a stressz méreganyagokkal telíti a szervezetet, felhalmozódásuknak az egészségünk láthatja kárát: enyhébb esetben csak fáradékonyak, ingerültek leszünk, pattanásos, vagy száraz lesz a bőrünk, rosszabb esetben viszont betegségek is kitörhetnek rajtunk. Ilyenkor sokan méregtelenítő kúrával igyekeznek helyreállítani a szervezet egyensúlyát. A legnépszerűbb kúrák egyike a léböjt, amikor napokig csak gyümölcs- és zöldségleveken élünk. A kezdeti nehézségek után a szervezet valóban megkönnyebbül, de vajon tényleg jót teszünk az éhezéssel magunknak?

Böjt – pro és kontra
Kiss-Dalmadi Mariann dietetikus szerint méregtelenítő szervünk, a máj önmagában is képes ezzel megbirkózni, csakúgy, mint a vesék, a bőr vagy a megfelelő állapotú bélrendszer. „Nem méregtelenítésre, inkább a máj és a vese működésének támogatására van szükség a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozással, megfelelő folyadékfogyasztással, esetleg a máj esetében máriatövissel.”

Nagy Eszter Anna böjtszakértő, dietetikus némileg más véleményen van: bár ő is úgy véli, hogy a rosszul felépített méregtelenítéssel árthatunk magunknak, a szakszerű méregtelenítés szerinte igenis segít a szervezetnek megszabadulni a káros anyagoktól. „A méregtelenítő rendszer egy darabig jól teljesít, de egy idő után már túl sok lesz neki a káros anyag. Ilyenkor jól jön egy kis fellélegzés.”

Méregtelenítés a léleknek is
A léböjtkúra a méregtelenítés drasztikus formája, a kúra napjai alatt csupán frissen facsart gyümölcs- és zöldségleveket, illetve sok folyadékot fogyasztunk. Nagy Eszter Anna szerint épp ezért érdemes körültekintően végezni.

Mire figyeljünk?
- Tervezzük meg előre a böjtös napokat, és ha lehet, maradjunk otthon. Szigorú böjtbe munka mellett ne fogjunk!
- Hagyjuk el a cukrot, az állati eredetű ételeket (a húst és a tejtermékeket), a fehér kenyeret, a tésztát, az alkoholt, a cigarettát, a koffeint.
- Fogyasszunk minél több folyadékot: tiszta vizet, és gyógyteákat (pl. kamillát, csalánt, vagy kifejezetten méregtelenítéshez ajánlott gyógynövénykeveréket).
- Ne hajtsuk túl magunkat, de egy picit mozoghatunk, például sétálhatunk, úszhatunk, jógázhatunk.
- Szaunával, masszázzsal és egyéb kényeztető kezelésekkel is megtámogathatjuk a méregtelenítést.
- Foglalkozzunk a lelkünkkel is: vonuljunk vissza, pihenjünk, meditáljunk, olvassunk, és ne csodálkozzunk, ha változékonnyá válik a hangulatunk.

„Annak, aki munka mellett szeretne méregteleníteni, nem a léböjtöt javaslom, inkább a napi öt-hatszori, zöldségekből, gyümölcsökből, főtt, párolt gabonákból (rizsből, kölesből, hajdinából) összeállított étkezést, és a bőséges folyadékfogyasztást. A léböjtkúra nem is méregtelenítés, inkább klasszikus böjt, amelynek erőteljes lelki, spirituális vonatkozásai is vannak. Ha valaki léböjtbe kezd, kötelező az elvonulás, az elcsendesedés. A legjobb, ha szakember felügyelete mellett csináljuk végig, akár otthon, akár egy böjtházban, ahol a kontroll és az elvonulás lehetősége is adott.”

Kiss-Dalmadi Mariann szerint is úgy van igazán értelme a böjtnek, ahogy klasszikus értelemben, vallási célzattal is űzték, tehát ha inkább spirituális céllal fogunk bele, és nem választjuk külön a testi és lelki folyamatokat. A szakértő arra is felhívja a figyelmünket, hogy kerüljük a túl drasztikus változtatásokat, és inkább a lassabb, de hosszú távon is tartható életmódváltást válasszuk.

„Nincs sok értelme a böjtös napoknak, ha a hétköznapokon állandó vendég nálunk a cigaretta, a kávé vagy a gyorsételek. Különösen veszélyes, ha nem tartjuk meg az átmenetet. Mielőtt böjtbe kezdenénk, pár napig egyre kevesebb ételt vegyünk magunkhoz, a böjt végén pedig szintén legyen meg a levezetés, amikor fokozatosan térünk vissza a régi étkezési szokásaink egészségesebb változatához” – figyelmeztet a dietetikus.

Csak egy-két napig
Az átmenet fontosságát hangsúlyozza Antal Emese dietetikus is, aki egyébként szintén nem javasolja a többnapos, sőt -hetes, szigorú léböjtkúrákat. „Az ünnepi trakta után megkönnyíti a szervezet dolgát egy-két olyan nap, amikor csakis zöldség- és gyümölcsleveket fogyasztunk, ha azonban több napig tartjuk a böjtöt, akkor a szervezet a saját fehérjéit, és az izmokat kezdi lebontani. Ez pedig már csak azért sem egészséges, mert a szerveink fala épp ezekből a fehérjékből áll.”

Antal Emese szerint már az egynapos léböjtnél is érdemes felvezető és levezető napokat tartani, emellett felhívja a figyelmet arra, hogy a rosszul megtervezett, túl drasztikus kúráknál jobban kell számolni a böjt és a méregtelenítés idején gyakran jelentkező böjti krízissel is: amikor az eddig lerakódott méreganyagok felszabadulnak a szervezetben, szédülés, rosszullét, hangulatzavar, izzadás és általános rossz közérzet is felléphet.

Címkék: folyadékpótlás, diéta, léböjt, méregtelenítés, böjti krízis

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!