A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Különleges emberek különleges tudása

Minden ízében zene című adásunkból megtudtuk, hogy a főzéshez a zene elengedhetetlen kellék. De úgy tűnik, a muzsikálás sok más embernek is segít, sőt, zsenik is a zene csodájához fordulnak, ha kikapcsolódásra vágynak. Azért a tudósokon kívül akad őrült uralkodó és híres hollywoodi sztár is a listán.

Einstein

Fotó: Europress/AFP

A világ egyik legnagyobb tudósáról sok tévhit és elképzelés kering. Például az, hogy megbukott matematikából – ami egyáltalán nem igaz, csupán újságírói tévedés. Tény azonban, hogy a humán tárgyakat nem szerette, az irodalom és a nyelvek egyszerűen nem érdekelték.

Ahogyan a zenetanulás sem, ami azért is érdekes, mert felnőttkorában tehetséges hegedűjátékos lett. A tudományos karrier mellett persze a zenei pályára már nem maradt ideje, de mint korának egyik leghíresebb embere, lehetőséget kapott rá, hogy bemutassa játékát. Akit érdekel, a leghíresebb videómegosztón bele is hallgathat Einstein muzsikájába.

Johannes Kepler

Maradjunk a tudománynál, de időben egy kissé lépjünk vissza. A mai értelemben vett fizika hajnalán Kepler volt az, aki leírta az akkor ismert hat bolygó keringési pályáját. Itt nem állt meg, hanem rájött, hogy ezek a mozgások zeneileg is leképezhetők.

Mysterium Cosmographicum című művének 12. fejezetében azt írja, hogy ha a bolygók mozgásához harsonákat rendelünk, amelyeken a megszólaltatott hangok magassága a bolygók sebességével lesz arányos, akkor, mivel ez a sebesség nem állandó, a hangmagasság is folyamatosan, szirénaszerűen változni fog. Ezzel pedig valóban megalkotta a szférák zenéjét.

Teller Ede

Hogy egy kicsit a hazai vizeken is kalandozzunk, érdemes megemlíteni egyik leghíresebb tudósunk zenei tehetségét. A világszerte elismert fizikus a Manhattan-terv révén vált híressé, mely tudományosan igazi áttörést jelentett, de az emberiség számára sötét órákat hozott. A munka, amit a fejlesztés során végeztek, nagyon megterhelő volt a tudósok számára.

A történetek szerint Teller zongorajátéka igazi felüdülést jelentett az atomprojekten dolgozó fizikusoknak, mivel a külvilágtól elzárva kellett mukájukat végezniük. A tehetséges billentyűs zenéje egy kedves barátja leírása szerint olyan harmonikus, „(…) mintha az alvilági lelkek táncolnának lassú pavane-t”.

Persze, nem mindenki szerette a művészt, vagy épp a muzsikáját, hisz egy másik munkatársa szerint Teller Ede csak azért zongorázott éjszakánként a lezárt területen, hogy a kollégáit bosszantsa.

Steve Martin

Fotó: www.mlive.com

A tudománytól eltávolodva más művészi területeken is találunk tehetséges zenészeket, akiket mégsem a muzsika tett híressé. Sok színész alkotott maradandót a zene területén is, ehhez nem kell külföldre menni. Ám az, hogy egy színész más művészeti ágban is komoly díjakat kapjon, már sokkal ritkább.

Furcsa zene
Az ArcAttack nevű texasi formáció hírnevét annak köszönheti, hogy hangszerük két masszív Tesla-tekercs. Az eszközök Nikola Tesla fizikus nevéhez kötődnek, és millióvoltos feszültség előállítására képesek. Muzsikálni azért lehet velük, mert a feszültség generálásakor kicsapó kisülések hanggal járnak, melynek magassága a feszültség mértékétől függ. A csapat híres dalokat dolgoz fel, például a Europe együttes The Final Countdown című slágerét.

Az amerikai komikus színész, Steve Martin standuposként is nagy sikereket ért el, de kevesebben tudják, hogy zseniális bendzsóművészként is jegyzik a nevét. Tizenhét éves kora óta játszik a hangszeren, és több lemezt is kiadott, melyek közül az első kettő Grammy-díjat nyert.

Néró

A történelem nagyjai között is találhatunk szép számmal zenerajongókat. Köztük az egyik leghíresebb Néró császár, aki énekével próbálta lenyűgözni a tömegeket. A császár hangja gyenge és fátyolos volt, de ez őt nem érdekelte. Folyamatosan képezte, csiszolta „hangszerét”, ám az sohasem lett igazi kuriózum.

Ez persze nem akadályozta meg abban, hogy fellépjen a színházakban, és ünnepeltesse magát a tömeggel, amely – katonai nyomásra – éljenzéssel fogadta uralkodója kegyes ajándékát. Néró attól sem riadt vissza, hogy fizessen az éljenzésért. Egy fennmaradt elbeszélés szerint több mint 5000 parasztlegényt taníttatott be arra, hogy tapsviharban törjenek ki az előadás végén. A csoport vezetőinek a learatott babérokért cserébe 400 000 sestertius ütötte a markát.

Címkék: einstein, zene, johannes kepler, teller ede, steve martin, muzsika, néró

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!