A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Közösségben átvészelni

A menopauza időszaka minden nő életébe beköszönt. Tüneteiről, orvosi kezeléséről, gyógynövényes alternatíváiról számos helyen értesülhetünk. De mentális, lelki vonatkozásban hogyan éli meg egy nő ezt az időszakot? És hogyan vészelje át? Erre a hormonális kezelés és a gyógyteák kortyolgatása nem kínál igazi megoldást.

Fotó: Thinkstock

A változókor ilyesfajta tüneteinek enyhítéseire számos klub alakult az elmúlt tizenöt-húsz évben. Legtöbbjük az osteoporosis, vagyis a csontritkulás megelőzésével, megállításával foglalkozik, s elsősorban a menopauzát már átélt nőknek kínál lehetőségeket. Ilyen az 1998-ban alakult Fejér Megyei Osteoporosis Klub is, melynek fő célja a csontritkulásos betegek kezelése, illetve a betegség megelőzése gyógytornával.

Turánné Deák Éva, a klub elnökhelyettese nyilatkozott Magazinunknak.
„Jelenleg százötven tagunk van, a hét öt napján kiváló, gyakorlott gyógytornászok tartanak kiscsoportos tornát napi öt órában, így mindenki a saját időbeosztása szerint jöhet. Minden gyógytornász más és más foglalkozással jelentkezik: akad, aki zenére tartja az óráit, ezzel családias, jó hangulatú légkört teremtve. Főként idősebbek járnak hozzánk, akiknek ez remek kimozdulási lehetőség, de negyvenen felüli, aktív korú tagunk is van.

A gyógytornák és jógafoglalkozások mellett aktív klubélet is zajlik nálunk. Havonta hívunk vendégeket, akik nemcsak a csontritkulással kapcsolatban, hanem számos, ezt a korosztályt érintő kérdésről is hasznos előadásokat tartanak. A klub elnöke,
Köncölné Dr. Rápolti Ildikó reumatológus is rendszeresen tart előadást, többnyire akkor, mikor egy konferenciáról megjön. Ilyenkor mesél az új tapasztalatairól, így első kézből kapjuk a hasznos információkat.

Szűréseket is szoktunk tartani, csontritkulásméréseket: ilyenkor jól látszik, hogy aki rendszeresen tornázik, annak többnyire stagnál, de semmiképp sem romlik az állapota.
A legszembetűnőbb, ami klubtagjainkon tapasztalható, az idősebb hölgyek életöröme, valamint a fittségük: egyértelműen látszik rajtuk a rendszeres testmozgás.”


Az osteoporosis és a menopauza
Harmincéves korunkig több csontot építünk, mint veszítünk, de a kor előrehaladtával a csontszövet lebomlási folyamata gyorsabbá válik, mint az épülésé. Ha a csontvesztés mértéke elér egy kritikus pontot, akkor beszélünk csontritkulásról. A csontritkulásra való hajlamot örökölhetjük is, de kalciumban gazdag étrenddel és rendszeres mozgással, valamint D-vitamin bevitellel – mindkettő segíti a kalcium beépülését a csontokba – nagymértékben hozzájárulhatunk csontjaink egészségéhez.

Akad olyan klub is, ahol nem ilyen direkt, egészségügyi vonatkozású foglalkozást kínálnak a menopauzával küzdő nőknek. Ezek közé tartozik a nagykanizsai Zhafíra Oriental Stúdió.Vezetője Nagy Kata pedagógus, sportoktató és rekreátor, orientálistánc-specialista foglalja össze a foglalkozások lényegét:

„A negyven feletti nők csoportját Zhafira angyalainak nevezzük. Ebbe a csoportba olyan nők járnak, akik már régebben, illetve nem »fiatalon« kezdték a táncot. Én is most múltam negyvenéves, és látom, mekkora az igény rá, hogy a korosztályom, és az »érettebbek« is mozoghassanak – nem mindenki szeretne fitnesszterembe járni a tizen- és huszonévesek közé. Inkább olyan közösséget keresnek, ahol a saját korosztályukkal együtt a lelkükre is figyelhetnek, választ lelve a bennük zajló változásokra.

A tánc a menopauza időszakában egyfajta híd önmaguk és a változófélben lévő nőiességük között. Ilyenkor sokan túlzottan önkritikusak, kemény elvárásokat állítanak maguk elé. Mivel a külső némileg fakulni kezd, ennek ellensúlyozására rá kell lelniük a belső harmóniára. Ezért igyekszem ennek a korosztálynak olyan koreográfiákat tervezeni, ami megmutatja, mi zajlik a lélek szintjén, mire vágynak. Ha ezeket megélhetik, már az felér egy »öngyógyítással«.

A foglalkozások során beszélgetünk, mozgunk, jógázunk, táncolunk, relaxálunk, meditálunk, és érzelmi, mentális és szakrális női energiáinkkal dolgozunk – gyógyulunk.

Mindig készítek óratervet, de előfordul, hogy úgy érkeznek a tagok az órára, hogy másra van szükségük. Ilyenkor inkább az aktuális igényüknek megfelelő témával foglalkozunk: például a klimax kapcsán a szexualitás, a »hisztik«, a türelmetlenség és a testük megváltozása a téma, illetve a kialakult korlátok, hogy ki mit tud és mit bír. A csoporttagok kölcsönös szeretete és elfogadása segít ilyenkor a legtöbbet, s a tapasztalatok, amelyeket megosztanak egymással.”

Címkék: sport, mozgás, klub, önelfogadás,, klimax, változó kor, klímax tünetei, osteoporosis, csontritkulás, klubélet, menopausa, orientális tánc

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!