A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Királylány a barátnőm

Ha királylány a barátnőd, az olyan, mintha egy kisgyereked lenne. Többet kell vele foglalkoznod, mint saját magaddal. A szereped ugyanakkor kettős: egyszer próbálod leimádkozni a trónról, máskor pedig te teszed a fejére a koronát.

Fotó: Thinkstock

Carl Gustav Jung különböző női szerepeket, archetípusokat különböztetett meg. Az „anya”-, a „boszorkány”-, az „amazon”-, a „kurtizán”-, vagy a „királylány”-szerepek minden egészséges női személyiségben megjelennek, ám mindenkiben másik válik dominánssá. A pszichológus szerint a lányokban a királylány-szerep már egészen kicsi korban kialakul, és szükséges része a személyiségfejlődésnek. Elsősorban az apa felelős azért, hogy a tökéletesség, az egyediség érzését kialakítsa a kislányban.

Ez a kiskorban szerzett magabiztosság később segíthet, hogy a lány távolságtartóbban tudja kezelni a közeledő férfiakat. Amikor egy kislány sérült bogarat vagy fészekből lepottyant madárkát hoz be a házba, szintén ez a szerep jelenik meg, hiszen a királylányok szeretnek segíteni másokon. A kis hercegnők akkor boldogok, ha észreveszik az erőfeszítéseiket, és megdicsérik őket a kedvességükért és önzetlenségükért.

Felnőtt hercegnők
Bár a legtöbb kislány szeretne királylány lenni, nem mindenkiből válik felnőve valódi hercegnő. De miről lehet felismerni a modern kori királylányokat? Nem, nem hordanak sem koronát, sem abroncsos szoknyát, mégis érezhető a kisugárzásukon. Az én királylány barátnőm folyton mosolyog, kedves és melegszívű – ahogy a mesékben –, de ami megkülönbözteti a többi lánytól, az az, hogy van benne valami méltóságteljes, ami tisztelet ébreszt. Akkor boldog, akkor virágzik, ha harmónia van körülötte a családjában, a kapcsolatában és a baráti körében is.

A modern kori királylányokkal talán a legnagyobb gond az, hogy tényleg azt gondolják, tündérmesében élnek. Amikor realizálják, hogy a világ mégsem olyan, mint ahogy elképzelték, összeomlanak. A bajba jutott királylányok azonban nem próbálják megoldani a problémáikat: azt várják, hogy a fényes páncélú lovag eljöjjön, és megmentse őket. A való életben ilyenkor jövök én, a barátnő, aki a kis drámakirálynő segítségére siet. Nem azért, mintha ő nem lenne rá képes, hanem mert tudja, hogy valaki úgyis segít majd rajta.

A Disney-vel kell versenyre kelni?
A királylányok elvárják, hogy minden tökéletes legyen körülöttük: az életük, a munkájuk, a kapcsolatuk és a barátaik is. „Nehéz teljesíteni a való életben azt, ami egy királylány életében alapnak számít! Ha romantikáról van szó, a Disney-vel kell versenyre kelni” – mesélte a barátnőm párja. Irreális elvárásaikkal sokszor súlyos terheket raknak a környezetükre is. Ha elfelejtem a névnapját (hajlamos vagyok rá), vagy épp nem érek rá vele találkozni, napokig tartó sértődéssel kell számolnom.

Elvárásaikkal a saját életüket is megnehezítik, hiszen nemcsak a belső tulajdonságaikban, hanem külső megjelenésükben is tökéletesek szeretnének lenni.  Túlontúl fontos a kinézetük, folyamatosan elégedetlenség gyötri őket.  Ezerszer lejátszott jelenet, ahogy a síró barátnőmnek magyarázom, hogy senki sem tökéletes, és ő így csodálatos, ahogy van. 

Távolságtartás és szomorúság
A királylányok soha nem vegyültek a néppel, csupán udvarhölgyeik körében mutatkoztak. A modern királylányokban is megtalálható ez a kettősség: egyrészt mindenki felé nyitottak, mindenkinek segítenének, mint egy jó uralkodó, azonban csak keveseket engednek közel magukhoz. Ez kiemelten érvényes a férfiakra.

A legjobb barátnő feladata ilyenkor, hogy kicsalogassa a királykisasszonykát a biztonságot jelentő kastélyából, és megismertesse a való világgal és az emberekkel. Amikor elmegyünk szórakozni, míg mi a táncparketten ropjuk, a barátnőm a pult mellett „trónol”, és fogadja a „hódolóit”. Egy-egy férfival néha szóba is áll, a legszerencsésebbeknek megengedi, hogy meghívják egy italra. Nincs könnyű dolguk vele, hiszen nagyon nehezen lehet a bizalmába férkőzni. A „királylány kezéért” szegény érdeklődőnek tényleg le kell hoznia a csillagokat.

A királylány-szindróma
A királylány-szindróma (PS, Princess Syndrome) egy létező mentális betegség, kutatói szerint több millió nőt érint világszerte. A PS okai között leggyakrabban a médiát, a rossz nevelést, a feminizmust és a hasonló problémával küzdő barátnőket nevezik meg. A betegség sajnos valós gondot okoz az érintettek - főleg fiatal lányok, illetve egyedülálló nők - számára, hiszen képtelenné teszi őket normális emberi kapcsolatok, illetve párkapcsolat kialakítására. Ezek a nők ugyanis képtelenek a való világban élni, ezért nem tudnak boldogok lenni sem.
Jelei:
1. Folyamatosan a középpontban akarnak lenni.
2. Irracionális elvárásokat támasztanak a környezetükkel szemben.
3. Nem megoldást keresnek a problémáikra, hanem panaszkodnak.
4. Nem vállalnak felelősséget semmiért.
5. Példaképeiket a médiában találják meg.
6. Szélsőségesen féltékenyek.
7. Drámázással teszik izgalmasabbá az életüket.

Jung szerint minden női archetípusnak megvan az árnyoldala: ő a királylányok esetében jégkirálynőről, zsarnokról beszél. A való életben szerintem azonban a királylány „rossz oldala” az, hogy ha nincs körülötte harmónia, könnyen depresszióba esik.

Nem csoda, hiszen a tündérmesékben nincsenek szakítások, válások, rosszindulatú főnökök, és veszélyes betegségek sem. Ezek roppantul megviselik, a szomorúságtól ráadásul fizikai tüneteket produkál, és megbetegszik. Ilyenkor kiemelt szüksége van a barátnői támogatására.

Ha a királylány mosolyog
Mivel a királylányok természetüknél fogva a legjobbat akarják mindenkinek, ha a közelükbe engednek, végtelen mennyiségű szeretet kaphatsz tőlük. „A fiúk már kiskorukban rájönnek, hogy nincsenek királylányok, míg a lányok még felnőve is a herceget várják” – szól egy cinikus mondás.

Én úgy látom ugyanakkor, hogy egy igazi, született királylány, ha tiszta szívre talál, a leglököttebb férfiból is képes kihozni a herceget. Egy biztos: olyan társra van szüksége, aki könnyen kezeli a „királylánykodást”, és inkább „lehozza a földre” őfelségét. Ha megtalálja a megfelelő módszereket a kis uralkodója boldoggá tételére, cserébe egy igazi tündért kap, aki bearanyozza a mindennapjait.

„Az a csodálatos benne, hogy képes élvezni és átélni a mesebeli pillanatokat, és vidám perceket tud szerezni nekem is a királylányos, olykor kisgyermekes viselkedésével. Ugyanakkor a királylány-értékrend alapvetően pozitív, és erkölcsileg is kifogástalan, hiszen megbízható, nagylelkű…"  – mesélte a barátnőm élettársa.

Egy királylány mellett nem könnyű a férfiaknak, de a barátnőknek sem. A nehezebb percek ellenére, ha beengedett a tündérmeséjébe, onnan senkinek sincs kedve kisétálni. Pozitív világlátásával és olykor naiv elképzeléseivel ugyanis szebbé teszi a szürke hétköznapokat.

Címkék: barátnők, párkapcsolat, pszichológia, női szerepek, királylány, mesevilág, jung, női archetipus

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!