Karácsonykor is: Igazából szerelem vesz körül minket
Fenyőfaillat, ami már nincs, mézeskalácsillat, ami még van... Hó, ami szintén nincs, jó karácsonyi filmek, melyek szerencsére vannak. Újak és régiek között mindenki megtalálhatja a kedvencét, de miért élvezzük az ünnepi időszakban - a szokottnál is jobban - a romantikus alkotásokat? A választ az Igazából szerelem kezdésében találtam meg: "Valahányszor elfog a bánat a világ állása miatt, a Heathrow repülőtér utasvárójára gondolok. Kezd elterjedni az az általános vélekedés, hogy a gyűlölet és a kapzsiság világában élünk. De én nem így látom. Nekem úgy tűnik, a szeretet mindenütt jelen van. Előfordul, hogy nem különösebben méltóságteljes vagy említésre méltó, de mindig ott van: apák és fiúk, anyák és lányok, férjek és feleségek, barátnők és barátok, régi cimborák között. Amikor a gépek becsapódtak az ikertornyokba, tudtommal a halál előtt álló emberek telefonhívásainak egyike sem a gyűlöletről vagy bosszúról szólt. Mind a szeretet üzenetei voltak."
Igazából szerelem - a szerethető valóság
2003 decemberében, amikor az Igazából szerelem című filmet bemutatták a mozikban, Richard Curtis rendező talán nem is sejtette, hogy mekkora kultusznak nyit utat.
A Love Actually 20 év elteltével is igaz, szerethető és sokunk kedvence. (Ne hallgassuk el azt sem, hogy sokakat biztos az őrületbe kerget a film, tőlük most elnézést kérünk, és ugorják át ezt a részt.) Ha meg akarjuk fejteni az Igazából szerelem titkát, akkor ez soktényezős feladat lesz.
Ott vannak a sztárok – Alan Rickman, Bill Nighy, Colin Firth, Emma Thompson, Hugh Grant, Liam Neeson, Keira Knightley, Claudia Schiffer, Denise Richards –, akik olykor csak felbukkannak néhány perc erejéig, de mégis megjegyeztük őket.
Ott van a történet, ami öt héttel karácsony előtt kezdődik, és hétről hétre mutatja be a szereplők életét az ünnepekig. Ráadásul a film nem csak egy, hanem több szerelmi történetre koncentrál, így mindenki megtalálja a maga számára a kapcsolódási pontot.
Az Igazából szerelemben számos ikonikus karácsonyi jelenet látható, például a Trafalgar Square-en lévő karácsonyi vásár, a Buckingham-palota előtti karácsonyfa és a londoni utcák karácsonyi díszítése. Na és a zene? Mindent bevet, hogy meghozza az ünnepi hangulatunkat.
Húsz éve ikonikus már Hugh Grant ’miniszteri tánca’, de az is biztos, hogy lányok, nők milliói várják, hogy egyszer valaki úgy valljon szerelmet, ahogy Keira Knightley-nak tette Andrew Lincoln. Mert mi a lényeg mindenben? „Hogyha jól körülnézünk, akkor igazából szerelem vesz körül minket.”
Holiday - ez is csupa romantika
A Nancy Meyers által írt és rendezett Holidayt 2006 decemberében mutatták be. Annyi sztárt, mint az Igazából szerelem, nem vonultat fel, de azért a Cameron Diaz, Kate Winslet, Jude Law és Jack Black névsor korántsem mondható gyengének.
Az akkori kritikák nem jósoltak nagy jövőt a filmnek, mondván: „Túl kiszámítható a történet.” Az alkotás mégis elmaradhatatlan része a tévék karácsonyi kínálatának. A film négy főszereplője mind különböző szerelmi történetben találja magát, de nem meglepő, ha a négyből két-két pár alakul.
Iris (Kate Winslet), a londoni The Daily Telegraph társadalmi rovatának vezetője, még mindig szereti volt barátját, Jasper Bloomot, annak ellenére, hogy a férfi megcsalta és érzelmileg kihasználja. Amanda Woods (Cameron Diaz) Los Angelesben él, és egy filmelőzeteseket gyártó cég producereként dolgozik. Miután barátja bevallja, hogy megcsalta, Amanda szakít a férfival. A fiatal nő egy internetes oldalt böngészve talál rá Iris felhívására, aki házcserét ajánl a karácsonyi ünnepek idejére valakinek.
A két nő megállapodik, hogy két hétre házat cserélnek… A mi, hó nélküli teleinkben már önmagában is felüdülés ez a film, főleg, amikor Amanda megérkezik Iris házába. A képeslapszerű táj mindent megszépít, amit idővel még a zord szívű Amanda is így fog érezni.
A film karácsonyi tökéletességét Heitor Pereira és Hans Zimmer zenéje adja meg, amely végigkíséri a romantikus alkotást, és ami mellett mi sem vágyunk másra, csak egy forró kakaóra, hóesésre és valakire, akihez a film nézése közben hozzá lehet bújni.
Rossz anyák karácsonya erre a karácsonyra is
A Rossz anyák karácsonya egy 2016-os amerikai karácsonyi vígjáték, amelyet Jon Lucas és Scott Moore írt és rendezett. A főszerepben Mila Kunis, Kristen Bell, Kathryn Hahn és Christina Applegate látható, de szerepet kapott benne Cheryl Hines és Susan Sarandon is.
A történet szerint néhány anyát egy nap összehozza egy véletlen találkozás, és rájönnek, hogy mindannyian ugyanazzal a problémával küzdenek: túlterheltek, túlhajszoltak, és fogalmazzunk úgy, hogy elegük lett a családjukból és a kötelezettségeikből. Úgy döntenek, hogy együtt menekülnek el az elvárások elől, hogy egy kis időt töltsenek magukkal, magukra.
Nem egy klasszikus csendes, romantikus karácsony, mégis szívmelengető és őszinte. Megmutatja, hogy humorral és barátsággal mennyivel egyszerűbb a nehéz időszakot is átvészelni.
A Rossz anyák karácsonya kritikai és kereskedelmi siker volt. A film 112 millió dolláros bevételt hozott világszerte, és egy évvel később a folytatását is elkészítették, de azért az első maradt az igazi.
Tanácsunk az ünnepek előtt: senki ne gondolja, hogy csak a tökéletes lehet a jó. A karácsony lényege a szeretet, igyekezzünk ezt észben tartani.
Charlie és a csokigyár - mese, mese...
Hogy ne csak a ’hagyományos’ karácsonyi filmekről szóljon az összeállításunk – és a Reszkessetek betörőket nem is említjük –, helyet kapott itt a Charlie és a csokigyár is, Tim Burton rendezésében. A főszereplő Willy Wonkát Johnny Depp alakítja, a további szerepekben Helena Bonham Carter, Noah Taylor, David Kelly, Anna Sophia Robb és Christopher Lee is látható.
A film története egy képzelt világban játszódik, melynek csak töredéke kapcsolódik a valósághoz. Főhőse egy Picur Charlie (Freddie Highmore) nevű, szegény sorból származó kisfiú, aki szüleivel és nagyszüleivel él együtt egy rozzant házikóban. A család egy neves csokoládégyár mellett él, melynek tulajdonosa a zseniális, ám különc csokigyáros, Willy Wonka (Johnny Depp), akit még soha senki sem látott.
Egyik nap Willy Wonka kihirdeti: öt tábla csokoládé csomagolásába elrejtett egy-egy aranyszelvényt, a szerencsés megtalálókat pedig meghívja a gyárába látogatónak. Charlie-nak minden vágya, hogy megtalálhassa az egyik aranybilétát. Sikerrel jár, és kezdetét veszi a különös kaland…
A film pedig nem csak látványban, de zenében is nagyon erős. Épp ezért az, aki a 2005-os bemutató óta látta a filmet, esetleg nem is egyszer, talán már máshogy nyúl a csokikhoz, és értelmet kapott az ’umpa-lumpák’ hada is.
Nagykarácsony immár eljő
Következzen egy magyar film, amely ízig-vérig karácsonyos. A Nagykarácsony című romantikus alkotást 2021-ben mutatták be Tiszeker Dániel rendezésében. A főbb szerepekben Ötvös András, Zsigmond Emőke, Rujder Vivien, Pokorny Lia, Scherer Péter és Szabó Kimmel Tamás látható.
Arnold (Ötvös András), a hősként ünnepelt tűzoltó élete egyszerre darabjaira hullik, amikor azt látja, hogy a párja, akinek épp a kezét készül megkérni, egy másik fiúval flörtöl a lakásban. Nemcsak barátnőjét veszíti el, de súlyos tériszony alakul ki nála, amely miatt képtelen lesz újra dolgozni.
A tűzoltóparancsnok a karácsonyi vásárra küldi, ahol megismerkedik a kedves, fiatal tanítónővel, Eszterrel (Zsigmond Emőke), aki éppen a karácsonyi ünnepségre próbál a gyerekekkel. Amikor úgy tűnik, hogy veszélybe kerül az ünnepség, Arnold nem hagyja magára Esztert, hanem segít neki, hogy megvalósuljon az ünnep. De azért minden nem lehet ennyire egyszerű…
Több hazai kritikus szerint a film a magyarok Igazából szerelme lett. Szerintünk nem szükséges a hasonlítgatás, mert olyan ez, mint a karácsonyi dekoráció: valakinek a piros-arany a klasszikus, míg mások a türkizre és a rózsaszínre esküsznek. Mind a kettő szerethető, főleg így karácsony környékén.
BÚÉK - a szilveszteri különös játék
Ha már túljutottunk a karácsonyon, ugye jöhet a szilveszter? A BÚÉK című film az olasz Teljesen idegenek című alkotás magyar remakje, amit Goda Krisztina rendezett 2018-ban. A Szávai Viktória, Mészáros Béla, Bata Éva, Hevér Gábor, Elek Ferenc, Törőcsik Franciska és Lengyel Tamás főszereplésével készült film magyar viszonylatban talán formabontó volt.
A történet szerint szilveszter este egy baráti társaság a vacsora mellett különös játékba kezd: mindenki belenézhet a másik telefonjába. Gyakran előkerül a kérdés, milyen veszélybe kerülnénk, ha idegenek kezére jutna az eszközünk, ám még inkább érdekes kérdés, hogy mi történik akkor, ha a saját baráti körünk, vagy épp a párunk nézne bele a mobilunkba?
A hétfős csapat ezt bevállalja, de az, hogy nincs titkuk egymás előtt, elhamarkodott kijelentés volt. A felszínre kerülő fájdalmas igazságok elbizonytalanítják, sőt, egymás ellen is fordítják a társaság tagjait. Szerelmek és barátságok törnek össze, vagy épp épülnek újra.
Divinyi Réka és Goda Krisztina forgatókönyve eléri azt, hogy a film után átgondoljuk kicsit a kapcsolatainkat, na meg a telefonunkkal való ’viszonyunkat’. Egy biztos, szilvesztereste jobb programot is lehet választani az őszinteség helyett.
Még nincs hozzászólás