Így nyerj több tárolóhelyet otthon!
Alapigazság, hogy az évek múlásával a holmink (más néven cucc) is egyre több lesz - még rendszeres szanálás mellett is. És 50-60 négyzetméteren ez nyilván nagyobb fejtörést okoz, mintha a tripláján élnénk. Hogy továbbra is kényelmesen elférjetek, elég, ha ellesel néhány praktikát a plusztárolóhelyek kialakításához.
Van egy mondás, mely szerint vagy cuccaid lesznek, vagy helyed – a kettő nem lehet egyszerre. Ebben is sok igazság van. De ha nem akarsz, vagy még nem tudsz megszabadulni néhány, számodra különleges vagy elég drága holmidtól, nem kell elkeseredni: néhány okos megoldással még ügyesebben használhatod ki a rendelkezésedre álló négyzetmétereket, és még több tárolóhelyeket teremthetsz.
Első lépésként nézz körül a lakásban, és mérd fel, melyik helyiségben körülbelül mennyi, és milyen típusú holminak kellene még tárolóhelyet találnod. Ezeket kupacokba is rakhatod, így könnyebben átlátod a mennyiségeket, és osztályozhatod kategóriák szerint is. Majd jöhet a tervezés és a megvalósítás fázisa.
A pincétől a padlásig
Az ideális eset nyilván az lenne, ha a pincébe vagy a padlásra tudnád dobozolni a por- és helyfogókat, vagy levihetnéd a nagyihoz a nagy kertes ház melléképületébe. De mivel a legtöbb család csak a saját otthonán belül tervezhet, ez valószínűleg neked sem lehetséges.
Ha viszont a lakásotokban nagy a belmagasság, gondolkodjatok el galéria építésén – ezzel majdnem a duplájára növelhetitek egy-egy szobában a kihasználható helyet.
Térelválasztók
A térelválasztók nemcsak esztétikai funkciót töltenek be, hanem bizony olyanok is vannak, amelyek jó sok könyvnek és játékokkal teli doboznak biztosíthatnak helyet. A végeredmény akkor lesz ízléses, ha nem zsúfolod túl a térelválasztó elemet, illetve ha a kosarakból és dobozokból ugyanolyanokat használsz.
Mi van az ágy alatt?
Kisebb szobák esetén kincset ér az ágy alatti tárolóhely, melyet akár kosarakkal, dobozokkal is telerakhatsz, de méretre is csináltathatsz kihúzható fiókokat a fekhely alá. Így nem lesz többé kérdés, hová tedd a kedvenc alvókákat, vagy akár az ágyneműt.
Aprónépek aprócska birodalma
Sok családban a legkisebb szobából lesz a gyerekszoba, melynek a praktikus kialakításához már alapból kell egy kis kreativitás. Ha viszont bővül a család, és még több hely kell a kicsiknek, akkor nemcsak kreativitásból, de a tárolási lehetőségből is dupla adagra lehet szükség. Érdemes emeletes vagy galériaágyon gondolkozni, ahol akár még a lépcsők helyére is fiókokat lehet tenni.
A lépcső alatt
A lépcső alatti rész nemegyszer okoz fejtörést, hiszen aszimmetrikus, és nehezen kihasználhatónak tűnik. Érdemes viszont körülnézni az interneten, hogy mi mindenre használható ez a terület, ugyanis a lehetőségek tárházát rejti magában! Lehet belőle polcos vagy fiókos tárolóhely, vagy akár minigardrób is. Egy ezermester férjjel vagy apával pedig meg is valósíthatod, amit a lépcső alatti területre megálmodtál.
Nézz más szemmel a konyhádra!
Úgy érzed, a konyhának már minden zegzugát kihasználtad? Akkor most próbálj úgy körülnézni, mintha most járnál itt először. Jól mutatna egy-két natúr hatású farekesz a szekrény tetején? Elfér középre egy konyhasziget anélkül, hogy túlzsúfolttá tenné a teret? Vagy épp befér-e egy kihúzható fiókos tároló a mosogatógép vagy a sütő mellé? Engedd el a fantáziád, és biztosan beugrik néhány remek ötlet!
Kis fürdőszoba, nagy lehetőségek
A legkisebb fürdőszobában is kincset érő plusz négyzetcentiméterekre lelhetsz – például a csap alatti rész hasznosításával. Könnyen lehet, hogy itt nincs tárolószekrényed, mert eddig kicsit elhanyagoltad ezt a területet – pedig érdemes beszerezni ide is valamit!
A vécé feletti részről is sokan elfeledkeznek, pedig egy polc vagy egy kis szekrény jó néhány fontos dolog tárolását oldhatja meg, a vécépapírtól a fürdősókon át akár a törülközőkig.
Ne feledd az ajtókat!
A kis fürdőszobák és gyerekszobák hasznos kellékei az ajtók belső oldalára akasztható tárolók – ezek elnyelik az apró holmikat (hajgumikat, fésűket, mütyüröket stb.), és segítenek rendet teremteni, illetve azt megtartani.
Extra tippek
- Az optimális helykihasználás érdekében a következő bútorvásárlás alkalmával gondolkodj többfunkciós bútorokban. Például szerezz be egy olyan puffot, amelynek a belsejébe elrejtheted a plusztakarókat, plédeket, vagy az előszobába egy olyan padot, amely cipőtároló is egyben.
- Amit nem muszáj, ne tárolj bent! – A kempingszékek és -asztal, a ritkán használt szerszámok vagy a bicikli remekül elvannak a lépcsőházi tárolóban, vagy tavasztól őszig az erkélyen is.
- Szelektálj, és adományozd el, ami nem kell – helyhiány esetén erre fontos még gyakrabban sort keríteni, Illetve a gyerekekkel bevezethetitek azt a szabályt, hogy ha új játékot kapnak, akkor egy réginek mennie kell, amivel már nem játszik senki. Tanítsd meg nekik is, hogy adni jó – nemcsak azért, mert több helyetek lesz, hanem azért is, mert egy másik gyerek nagy örömmel játszik majd azzal a macival vagy babával, amellyel ők már amúgy sem akarnak.
Még nincs hozzászólás