Hormonok harca
Hamvas, élettel teli arcbőr, fénylő hajkorona, feszes keblek és gömbölyű hátsó. A sugárzóan vonzó nő ismérvei, amely tulajdonságokat elsősorban a női hormonoknak köszönhetjük. De ők a felelősek a szélsőséges hangulatváltozásokért és a gyermekáldás elmaradásáért is.
A női testet két fontos nemi hormon szabályozza, az ösztrogén és a progeszteron, e két hormon kapcsolata és egyensúlya határozza meg női létünket. Napjainkban szinte elkerülhetetlen, hogy az ösztrogén túltengjen bennünk. A szervezetben megtermelt mennyiségen túl többféle módon növekedhet meg az aránya a progeszteron rovására.
Érzelmi alapú konfliktusok vagy stressz esetén a szervezet nagyobb mennyiségben használ fel a progeszteront. A túl sok finomított szénhidrát, illetve a nem megfelelő zsírok fogyasztása, a vitaminok hiánya szintén okozhat ösztrogén-túltermelést. Az elhízás is felelőssé tehető érte, hiszen az ösztrogén a zsírszövetekben raktározódik.
Súlyos problémát jelentenek a szintetikus anyagokból a szervezetünkbe kerülő xeno-ösztrogének, amelyek forrásai a kozmetikumok, az élelmiszertároló műanyagok, a mosó- és tisztálkodószerek lehetnek, de a mezőgazdaságban alkalmazott vegyszerek vagy az állattenyésztésnél használt hormonok is, amelyek a talajvízből az ivóvizekbe kerülnek.
Meddőséghez is vezethet
Az ösztrogéndominancia mára már olyan gyakorivá vált, hogy népbetegségnek tekinthető. Dr. Ősapay György professzor, kémikus, gyógyszerkutató több évtizede Kaliforniában, a meddőségi problémák elemzése kapcsán vizsgálta az ösztrogéndominancia hatásait.
„A hormonegyensúly eltolódása az ösztrogéntúlsúly felé sokféleképpen jelentkezhet: cikluszavarok, fájdalmas menstruáció, mellfeszülés, libidócsökkenés, tartós súlytöbblet, kimerültség, szorongás formájában. Súlyosabb következményei az endometriózis, a miómák, a ciszták, a meddőség vagy a vetélés lehetnek. A női ciklus normál folyamatában a szabályosan változó ösztrogénszint alapvető fontosságú.”
Nagyon sok nő a kívánt terhesség érdekében hormonvizsgálatokon, kezeléseken esik át, mégsem jön a gyermekáldás. A progeszteronhiány vizsgálata sokszor csak később merül fel, pedig a megfelelő időpontban a nyálból vett mintából könnyen kimutatható lenne.
Az ösztrogéndominancia a férfiakra nézve is veszélyes: elsősorban a férfihormon, a tesztoszteron hatásait gyengíti, ami rossz spermaképhez, férfi meddőséghez vezethet.
Cél az egyensúly helyreállítása
Az ösztrogéndominancia megelőzésében fontos szerepe van a környezettudatos életvitelnek. Kerülni kell a szintetikus anyagok ételeinkbe és bőrünkbe kerülését.
„A természetes progeszteronból előállított krémek a bőrön keresztül jól szívódnak fel. Ha a progeszteronszint nem alacsony, az ösztrogén lebontását segítő természetes anyagokat kell alkalmazni, vitaminok, gyógynövények vagy étrendkiegészítők szedésével.
Kedvező az omega-3 zsírsav bevitele, továbbá a bélműködés serkentése rostban gazdag étkezéssel, probiotikumok fogyasztásával. Hasznosak a fitoösztrogén tartalmú tápanyagok (lenmag, szezámolaj, édesgyökér) és egyes B-vitaminok. Az egyensúly érdekében fontos az étkezés módosítása, hogy csökkenjen az ösztrogéntermelésben aktív testzsírok mennyisége” – javasolja a professzor.
Még nincs hozzászólás