A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Hogyan nyerjük vissza az életkedvünket?

A nevetés a környezetünkben is melegséget teremt, hiszen bizonyítottan szuggesztív ereje van. A mosoly a legpozitívabb vírus, de ha úgy érezzük, kényszeredetten festjük az arcunkra, tegyünk érte, hogy valóban szívből fakadjon!

Fotó: Thinkstock

A boldogságot kergetjük kitartóan, miközben ezerféle árnyalata van, és azon túl, hogy a kutatásoknak köszönhetően már jól ismerjük, mi történik a szervezetünkben ilyenkor, szeretnénk rájönni a tartós jó érzés szuperbiztos receptjére is. Ugyanígy sokrétű a válasz arra, mi fakaszt az arcunkra mosolyt: valakinek a csendes megbékélés, másnak csak a kitörő öröm: annyi bizonyos, hogy leginkább az érzelmi jóllét képes teljessé tenni az életünket.

A leggyakoribb hiba mégis az, hogy a jóllétet jövőbeni helyzetekhez kötjük: majd ha férjhez megyek…majd ha jobb állásom lesz…majd ha gyerekem lesz – majd, majd, majd – pedig az életkedvhez szükséges mankókat csak önmagunkban és a jelenben találhatjuk meg.

Sonja Lyubomirsky amerikai pszichológus régóta kutatja a boldogságérzet növelésének lehetőségeit. Hogyan legyünk boldogok? című könyvében többek között az alábbi gondolkodási és viselkedési mintákat társítja a boldog emberekhez: ápolják és élvezik emberi kapcsolataikat, képesek kifejezni a hálájukat azért, amijük van, segítőkészek, optimistán tekintenek a jövőbe, rendszeres figyelmet fordítanak a testmozgásra, igyekeznek a jelenben élni, mélyen elkötelezettek a céljaik mellett, és képesek megbirkózni a kihívásokkal.

Fakasszuk mosolyra önmagunkat!
- Soha ne kezdjük kapkodva a reggelt, mert az elronthatja az egész napunkat! Keljünk fel korán, hogy legyen időnk a megszokott szertartásainkra! Egy jól induló nap garancia lehet az önfeledt folytatásra.
- A fizikai elmozdulás sokszor lelki elmozdulást is eredményez. Ha rosszul érezzük magunkat egy helyzetben, változtassunk helyszínt!
- Mindennap szakítsunk időt valami újra - legyen az bármilyen apróság! Érdemes listát készítenünk azokról a dolgokról, amelyeket régóta szeretnénk kipróbálni, megtapasztalni. Kezdhetjük apróságokkal: például közelítsünk más útvonalon a munkahelyünkhöz, vacsorára készítsünk el egy új receptet, tévézés helyett menjünk sétálni stb. A lényeg, hogy merjünk kilépni a komfortzónánkból, merjük feszegetni a határainkat.
- Találjuk meg a számunkra kedvező életritmust! Egyeseknek felfokozott tempóra, másoknak kellemes lassúságra van szükségük a boldogsághoz. Ha huzamosabb ideig olyan tempóban élünk, ami nem a miénk, elkedvetlenedünk, és elszivárognak az energiáink.
- A boldogságra hajlamos emberek tudják, hogy a kudarcok és csalódások csak átmenetiek, így nem veszítik el a lábuk alól a talajt. Ne becsüljük túl a negatív dolgok hatását, tekintsünk rájuk erőpróbaként!
- Egy nők körében végzett felmérés során bebizonyosodott, hogy valóságos örömbombák robbannak a szervezetükben, mikor a barátnőinkkel töltjük az időt. Találjunk alkalmat a közös programokra, már csak azért is, mert az így kapott pozitív energia napokra feltölt minket!
- Mindig legyenek új céljaink! Úgy tartják, ha megtaláljuk a számunkra fontos célt, akkor szinte ajándékként hullanak ölünkbe a segítő ötletek, eszközök, gondolatok.
- Vegyük körbe magunkat olyan fényképekkel, emléktárgyakkal, amelyekre minden egyes alkalommal jó ránézni!
- Szánjunk időt és energiát másokra! Ha képesek vagyunk empatikusan másokkal törődni, önmagunkkal is elégedettebbek leszünk.

Gyakoroljuk az életvidámságot!

A pozitív pszichológia egyik bátorító vonatkozása, hogy a boldogságkapacitásunk mintegy 40 százalékával saját magunk rendelkezünk, így a gondolataink által boldogságra programozhatjuk agyunk áramköreit. Minél gyakrabban árasztjuk el magunkat jó érzésekkel és pozitív gondolatokkal, annál stabilabbak lesznek a jó hangulatunkért felelős idegi összeköttetések. Vagyis megéri tréningezni a jobb hangulatért.

Lyubomirsky magukat boldognak és boldogtalannak tartó embereket vizsgált egyik kutatásában, és megállapította, hogy a kiegyensúlyozottan élők nem hasonlítgatják önmagukat másokhoz, hanem panaszkodás vagy mások kritizálása helyett leginkább a saját erőforrásaikra koncentrálnak.

Ha boldogságfokozó gyakorlatokra vadászunk, általában elég nagy átfedésekkel találkozhatunk, de a professzorasszony szerint – a mosolygáson túl! – leginkább az öngondoskodással, a hála és az optimizmus gyakorlásával, célok kitűzésével és az élménygyűjtéssel érhetünk el eredményeket. Ráadásul ezek nemcsak az életkedvünk visszanyerését segítik, de álmaink megvalósításához is nélkülözhetetlenek.

Hálaérzet és áramlatélmény

Manapság az egyik legjobban eladható és legkönnyebben kivitelezhető boldogságstratégia a hála átélése. Ezt én is gyakoroltam egy nagyon nehéz időszakban azzal, hogy minden este figyelmeztettem magam, a nehézségek ellenére mi mindenért érezhetek hálát.

A hálának remek feszültségoldó hatása van, és a kutatások is alátámasztják, milyen nagy segítségünkre lehet abban, hogy megküzdjünk a megrázkódtatásokkal. Ráadásul miközben hálásak vagyunk, a másokkal való értelmetlen összehasonlítgatásról is leszokunk, ami Lyubomirsky szerint is nélkülözhetetlen az érzelmi jólléthez.

Csíkszentmihályi Mihály, a pozitív pszichológia iskolájának alapítója egész életét a boldogság kutatásának szentelte, arra keresve a választ, hogyan élhetünk tartalmas életet. Így talált rá a flow, vagyis áramlat élményére: amikor annyira elmerülünk egy tevékenységben – legtöbbünk számára ez az alkotás –, hogy a külvilág megszűnik létezni számunkra. Ha sok flow-élményben van részünk, lelki jóllétünk jelentősen javulni fog.

Érdemes tehát edzésben tartani magunkat – testileg-lelkileg egyaránt –, és garantáltan több mosolyt ragyogtatunk a világra, nem beszélve arról a belső mosolyról, amely igazán vonzóvá tesz minket mások szemében.

Címkék: mosoly, boldogság, pozitív pszichológia, életkedv, flow-élmény, sonja lyubomirsky, hála

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!