Hogyan engedjük el?
Sok szülő számára jelent valódi kihívást megadni gyermekének a szabadságot, hogy az fiatal felnőtté válhasson, aki saját, felelős döntéseket hozhat. Tele vagyunk félelemmel, aggódással, és valószínűleg ez a mozgatórugója a legtöbb kamasz-szülő vitának is.
A helikopterszülők folyamatosan a gyermekük fölött „repkednek", és feszült aggodalommal követik őket, leginkább attól a céltól vezérelve, hogy megóvják a rájuk leselkedő veszélyektől és a természetes következményekkel járó életleckéktől. Hogyan engedjük el az elengedéssel kapcsolatos aggodalmainkat?
1. Engedjük, hogy kezdeményezzen!
A gyerekek kiskoruktól kezdve folyamatosan kezdeményeznek. A mi feladatunk, hogy rájuk hangolódjunk, megértsük és empatikusan kövessük őket. Olyan ez, mint egy tánc, ahol a partnerek érzik egymás minden rezdülését. Eleinte még sokszor a szülő irányít, aztán egyre többször már a gyerek, a kamasz vezet, és amikor eljön az ideje, hogy lekérik a fiatal urat vagy hölgyet, akkor elégedetten félre kell tudni állni, hiszen már nem a miénk a parkett.
2. Bízzunk benne!
Az egyik alapvető „élet-üzenet", amit egy gyereknek szinte minden egyes nap hallania kell a szüleitől: „Bízom benned!" Ha tudunk bízni a gyermekünkben, akkor cserébe nyitottságot, őszinteséget és hálát kapunk.
A szülő gyerekébe vetett bizalmát leginkább a kamaszkor teszi próbára. A serdülőkor végén három alapvető kérdés foglalkoztatja a kamaszt: „ki vagyok én?", „hogyan kapcsolódom másokhoz?", és „miben higgyek?" A belső késztetés, hogy önálló személlyé váljon, nem a személyünknek szóló elutasítás, sokkal inkább az egészséges identitás fejlődésének a jele.
3. Tanítsuk meg dönteni!
A külső, szülői kontroll helyébe fokozatosan a belső önkontroll kell, hogy lépjen. Minél előbb kínálunk a gyereknek olyan lehetőségeket, ahol a döntései következményeivel biztonságos körülmények között szembesülhet, annál jobban tud majd később okosan választani. Mielőtt élesben meggondolatlanul kockáztatna, még a védett otthoni közegben megtanulhatja, hogyan irányítsa jól az életét.
(forrás: Medveczky Kata pszichológus: A helikopterszülők, Ridikül Magazin 2014/11 szám)
Még nincs hozzászólás