A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Híresen különcök

Az Asperger-szindróma az autizmus enyhébb formája, a tüneteket mutatók soraiban pedig olyan óriási tehetségeket találhatunk, mint Einstein, Darwin, Newton, Andersen, Beethoven, Franklin, Picasso vagy Van Gogh.

Albert Einstein
Fotó: Wikipédia

A szindróma kórképét először Hans Asperger írta le, aki szerint a zavar kialakulásának hátterében feltehetően genetikai vagy neurológiai okok állnak, nem pedig pszichológiai vagy környezeti tényezők.

A szindróma jellegzetes tünetei a kommunikációs nehézségek, a szemkontaktus kerülése, kényszermozgások, rituális viselkedési formák, szociális viselkedésbeli hiányosságok, gyenge alkalmazkodóképesség, az empátia hiánya, a fizikai kontaktus kerülése. Gyakori velejárója az átlagosnál magasabb intelligencia, a nagyfokú kreativitás. Jellemző továbbá a szűk érdeklődési kör és a részletekben való végletes elmerülés.

Vannak más furcsa szokásaik is, sokuk érzékeny bizonyos textíliákra. Albert Einstein például zokni nélkül jelent meg a Nobel-díj átadásán, mert nem bírta magán elviselni. Az Asperger-szindrómás gyerekek számára nehézséget okoz a megfelelő zokni megtalálása, ami nem irritálja őket.

A kiszámíthatatlan hangulatok, az érzelmi kitörések és a hisztériás rohamok sem ritkák az érintettek között.

Az Asperger-szindrómában szenvedők általában nagyon elhivatottak, akár 3-4 ember munkáját is el tudják végezni. Isaac Newtonnal előfordult, hogy három napig dolgozott egyfolytában, észre sem véve a napszakok változását. Keveset beszélt, maroknyi barátjával mindig közönyös és zsémbes volt.

Leonardo da Vinci tizenkét éven át festette Mona Lisa ajkait, s festés közben a másik kezével képes volt írni. 

Benjamin Franklin, az Amerikai Egyesült Államok egyik alapító atyja is köztudottan e szindrómában szenvedett. Nem is bízták rá a Függetlenségi Nyilatkozat megfogalmazását, mert attól tartottak, hogy viccet csinálna belőle. Az aspergeresek ugyanis a megszokottól eltérő humorérzékkel vannak megáldva.

Híres aspergeres még W. B. Yeats (költő), Andy Warhol (képzőművész) vagy Bonaparte Napóleon.  

Az autizmus kísérő szindrómája lehet a savant-szindróma is. A leghíresebb savant minden kétséget kizáróan Kim Peek, akiről az Esőember Raymond Babittját mintázták. Képes volt arra, hogy egy egész oldal szöveget pár másodperc alatt memorizáljon, több ezer könyvet tudott kívülről.

Kérdés, hogy az Asperger-szindróma a benne szenvedők számára áldás vagy átok – ha azonban a saját szemszögünkből nézzük a művészeket, mindenképpen áldás…

Címkék: benjamin franklin, asperger-szindróma, albert einstein, sir isaac newton, hírességek, művészek

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!