A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Hideget melegben!

Az élelmiszerek hűtése - egyrészt, hogy ne romoljanak meg, másrészt, hogy ízletesek legyenek - nagyjából az emberiséggel egyidős. Természetesen kellett ahhoz némi lelemény, hogy a forró nyárba hogyan mentsék át a télen rendelkezésre álló jeget, de elődeink Európa-szerte megoldották ezt a problémát: a télen a tavakról, folyókról kitermelt, vagy a magas hegységekből szállított jeget elvermelték, azaz föld alatti tárolókban, szalmával hőszigetelve raktározták.

Fotó: Thinkstock

Állítólag Nagy Sándor Petrában a katonái borát Perzsiából hozatott jéggel hűttette. Hosszú időn át nemcsak élelmiszereket, italokat, hanem a lakóhelyiségeket, a nagy termeket is természetes jéggel hűtötték, ilyen volt például a magyar Országház épülete.

Ha a jég elvermelése hűtőszekrényekkel teli korunkban már nem is szokás, a forrásvizek hidegét, a kutak mélyét ma is sokan használják hűtésre. A görögdinnye vagy akár a sör a legkellemesebb hőmérsékletet a kútba eresztett vödörben, a hűvös pince mélyén éri el.

A 20. század elején aztán Amerikában forradalmasították a hűtőtechnikát: létrehozták az első kisméretű, jégszekrénybe is beépíthető, villanymotorral működő hűtőberendezést. Néhány évtized alatt népszerű lett a hűtő-, illetve a fagyasztószekrény.  A kettőt a hideg mértéke következtében az élelmiszerek szerkezetében beálló változások különböztetik meg.

Hűtéskor az élelmiszer hőmérséklete csak annyira csökken, hogy a sejtnedvekben fagyás még ne következzék be. Kb. 1,5 Celsius-fokig a hűtés az élelmiszerekben nem okoz elváltozásokat, míg a fagyasztás során az adott élelmiszer szöveteiben lévő víz megfagy, a sejtnedvek halmazállapot-változáson mennek át, jégkristályok keletkeznek bennük. A megfagyasztott élelmiszereket ezen az alacsony, mínusz 18-22 fok körüli hőmérsékleten is tároljuk.

A kórokozókat nem pusztítja el a hideg, csak lassítja a szaporodásukat, ezért aztán a hűtőszekrények tisztaságára, a hűtendő ételek elhelyezésére fokozottan kell ügyelni, hogy készétel, például felvágott, sajt, gyümölcs, főtt maradék stb. semmiképp se érintkezhessen például a nyers hús levével, a tojáshéjon lévő esetleges szennyeződéssel vagy akár a gyökérzöldségeken maradt földdel.

Még a rendszeresen tisztított hűtőszekrényben is átlagosan 11,4 millió baktérium található négyzetcentiméterenként – állapították meg az arizonai egyetem kutatói. Ez az egyik oka annak, hogy felengedett ételt visszafagyasztani nem tanácsos. 

Címkék: jég, hűtés, fagyasztás, élelmiszerek

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!