Felepénzből a világ
A fapados járatokkal kinyílt előttünk a világ, mégis elsőre úgy gondoljuk: utazni drága. Pedig a világ felfedezése néhány trükkel olcsóbban is megoldható, mint gondolnánk. A költségeinket minimalizálhatjuk ha egy kicsit odafigyelünk, és szakítunk eddigi szokásainkkal.
{GXWah}}
Bár legtöbben nyáron szeretnek utazni, leginkább azzal spórolhatunk, ha a szabadságunkat a szezonon kívülre tartogatjuk. Nemcsak az utazás költségei, de a szállás is olcsóbb, sőt, magából a helyből és a helyiekből is többet látunk, ha nem a turista-tömegeket kell kerülgetnünk.
Az egyik legdrágább tétel az utazás során a szállás költsége, de szerencsére e téren is léteznek már alternatív megoldások. Ha nem vagyunk elég hippik ahhoz, hogy az erre specializálódott közösségi oldalakon keressünk olyan helyit, aki ingyen befogad minket, akkor érdemes a szálláskereső oldalak segítségével (airbnb, booking) szobát vagy egész lakást bérelni. Ezek a helyek jóval olcsóbbak a hoteleknél, és konyha is rendelkezésünkre áll, így a drága éttermek helyett főzhetünk magunknak.
A másik megoldás a hostel: a legtöbb ilyen helyen nemcsak hat-nyolc ágyas, hanem kétszemélyes szobák is vannak, s a közös konyha jó lehetőséget ad arra, hogy a többi vendéggel megismerkedjünk, és megosszuk a tapasztalatainkat, tippeket adjunk egymásnak a városról. Az utazási irodák és a tourist informok ajánlatait mindenesetre el kell felejteni.
A kevesebb tényleg több
Ha minimális pénzből akarjuk kihozni az utazást, a „kevesebb néha több” elv különösen érvényesül. A legjobb, ha backpackelünk, azaz hátizsákos módját választjuk a kalandozásnak. Egy könnyen hordozható csomaggal nem olyan megterhelő sétálni, így megspórolhatjuk a taxit, s ha úgy adódik, akár túrázhatunk is. Hogyan férjünk el a holminkkal egy túratáskában?
Egy ideje nagyon érdekelt Albánia, de mivel idén lakáshitelt vettem fel, le kellett mondanom a nyaralásról. Ám a barátommal úgy döntöttünk, mégsem mondunk le a dologról, kihozzuk minimális pénzből, és stoppolunk odáig. Még sohasem csináltam ilyesmit, így Budapesten furcsa érzés volt kiállni az út szélére a 'Balaton' táblával. De egy idős olasz úr hamar felvett minket, és elvitt egészen a határig. A második stoppunkkal már aznap este lent voltunk a horvát tengerparton, ahol még sötétedés előtt felállíthattuk a sátrunkat. Onnan utunk végig a parton vezetett, át Montenegrón, egészen Albániáig. Horvát búvár, ausztrál kereskedő, francia hippik, ittas, nyaraló szerbek szerepeltek a jótevőink között, akik sokszor megvendégeltek minket, és kerülőket is tettek a kedvünkért. Amikor megakadtunk, gyalog folytattuk az utat: a legszebb élmény volt a horvát-montenegrói határátkelőn a napfelkeltében meglátni a tengert. Bár időnként megálltunk fürdeni és várost nézni, öt nap alatt lejutottunk, teljesen ingyen. Azóta próbáljuk törleszteni az életnek, azt a sok jót, amit kaptunk útközben.
(Mészáros Anita, huszonhat éves magyar lány)
Elsőre nem egyszerű lemondani az arckrémről, kézkrémről, a körömlakklemosóról vagy épp a hajhabról, de a nagy tubusokat el kell felejteni. A drogériákban mindenből kapható kis kiszerelés is, így inkább ezeket érdemes beszerezni. Ruhából csak annyit vigyünk, amennyire feltétlenül szükség lesz, s ami a cipőket illeti, a papucs-sportcipő páros bőven elég egy-két hétre, lényeg, hogy kényelmes legyen.
Ami mindenképp szükséges, az egy jól működő okostelefon vagy tablet, hogy egy wifivel rendelkező kávézóban gyorsan megtervezhessük a következő napjainkat.
Pénzkímélő megoldások
A spórolás egyik záloga a nasi a táskában. Ha mindig van nálunk egy kis keksz vagy gyümölcs, akkor nem csábulunk el a turistacsalogató méregdrága édességek láttán, és kibírjuk azt is, hogy étterem keresésére induljunk. A legjobb, ha a helyiektől megérdeklődjük, milyen olcsó és jó minőségű, akár napi menüs helyeket ajánlanak.
A másik alapszabály, hogy a szállásokon ne kérjünk reggelit, hacsak nincs az árba foglalva. Az olcsóbb helyeken ezek általában nem jó minőségűek: a boltokban jóval kevesebbért beszerezhetjük a kedvünkre való, tartalmasabb ételt. Az üzletekben egyébként érdemes a szezonális kínálatot is figyelni, így nemcsak pénzt takaríthatunk meg, hanem frissebbet is eszünk.
Az éttermeknél és a büféknél bevált trükk, hogy oda menjünk, ahol sorban állnak, akkor is, ha a hely kevésbé bizalomgerjesztő. Az ilyen helyeken ugyanis gyorsan pörög az étel, nem lesz romlott, és biztosan tudnak is valamit, ha a vevők annyira kedvelik.
Történelmet és németet tanultam az egyetemen, mindig is tanár szerettem volna lenni. Az utazásom előtt letettem egy olyan nyelvvizsgát, amivel angoltanárként fizetett munkát kaphatok más országokban. Dél-Koreában kilenc hónapig tanítottam egy magániskolában, így nemcsak az országot és a helyiek életét ismerhettem meg, hanem félre tudtam tenni a kaland folytatására. Útközben magán-zeneórákat is adtam: tanítványt találni nagyon egyszerű, ha megismersz pár embert. Később egy kambodzsai hostelben hallottam, hogy a közelben egy árvaházat működtetnek. Vásároltunk néhány könyvet, ceruzát, és felkerestük. Mesébe illő volt. Amikor megérkeztünk, a gyerekek hozzánk szaladtak, és megöleltek. Tizenegy napig ott maradtam tanítani, cserébe elláttak szállással és étellel is.
(Jason Shooster, huszonnégy éves amerikai fiú)
A nyaralásokat el sem tudjuk képzelni drága, de később feleslegessé váló szuvenírek és olyan apróságok nélkül, mint a város jelképeivel felszerelt kalap, póló, hógömb vagy épp hamutartó. Erre a legegyszerűbb ellenszer, ha minden ilyen vásárlás előtt feltesszük magunknak a kérdést: valóban szükségem van erre, vagy megvagyok nélküle is? A válasz általában egyértelmű. Arról nem is beszélve, hogy ha emlékbe egy-egy kagylót, kavicsot vagy lepréselt virágot viszünk, kedvesebb lesz a visszaemlékezés.
Kötöttségek nélkül
Bár a repülőjegyet érdemes korán lefoglalni, olcsó utazásnál nem jó túltervezni a dolgokat. Így ha kapunk egy jó tippet, vagy ha elmennénk hamarabb, esetleg maradnánk még valahol egy napot, lazán megtehetjük. A szálláskereső oldalakon este hatkor is találunk aznapra olcsó, last minute alvóhelyet, amivel jobban is járhatunk.
Utazáshoz pedig válasszuk mindig a tömegközlekedést vagy a sétát, de sokszor olcsón bérelhetünk biciklit is. Ha hosszabb távról van szó, válasszuk a vonat helyett a buszt vagy az autós útitárs-keresőket. A tourist informokban tájékozódhatunk arról is, milyen kedvezmények érvényesek a múzeumi belépőkre, mely napokon ingyenesek a kiállítások, és hol vannak szabadtéri koncertek estére.
A legfontosabb persze, hogy jól érezzük magukat. Így ha épp befáradunk a „nélkülözésbe”, akkor engedjük meg magunkat a hotelszobát vagy épp az éttermi vacsorát. A legfontosabb, hogy megtaláljuk az egyensúlyt a spórolás és a jókedvűen töltött idő között.
Még nincs hozzászólás