A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Elő az anyajegyekkel!

Rendszeres, tükör előtti ellenőrzésük alig pár percet vesz igénybe, nem fáj, valójában természetes éves-féléves teendő is lehet.

Fotó: Thinkstock

A testünk legkülönbözőbb pontjain található anyajegyek száma akár a százat is meghaladhatja. Az ősi néphit szerint az anyajegy akkor keletkezik, mikor a kismamához hozzádobnak egy gyümölcsöt. Ha utánakap, akkor a gyümölcs formája kirajzolódik a gyermeke bőrén. A középkorban a két mell között megjelenő anyajegyeket a boszorkányság jelének tekintették.

De vajon ezek a sötét színű foltocskák, melyeket anyajegynek hívunk, valóban az anyától származnak? Szokolai Erzsébet bőrgyógyász csak mosolyog a kérdésen, s a válasza határozott „nem”.

Az anyajegyet nem lehet örökölni. Az anyajegy nem más, mint a bőr szövettani elváltozása, lényegében egy bőrhiba. Szövetszaporulat, ami vagy még a terhesség alatt, embriókorunkban alakul ki, vagy pedig életünk folyamán keletkezik. Elsősorban akkor, ha sokat napozunk. A két típus között azonban szerkezetileg és élettanilag nincs különbség.

Kialakulásakor a színanyagot hordozó pigmentsejtek rossz útra tévednek, és egy ponton összecsomósodnak. Az anyajegy mérete lehet egy tűszúrásnyi, de akár több centiméter átmérőjű is. Testünk bármely részén megjelenhet. Megfigyelések szerint leggyakrabban a törzsön alakulnak ki, kevésbé jellemző a végtagokon, ám ezek hajlamosabbak rosszindulatúvá válni.

Az anyajegy komoly veszélyt jelenthet az ember egészségére, mert a sejtburjánzás hatására elrákosodhat. Bőrrákban ma százezer emberből 12 hal meg, nem árt hát évente legalább egyszer szűrésen részt venni. Mivel a napozás felgyorsíthatja a folyamatokat, érdemes tavasszal és nyár végén "leltárt" készíteni a tükör előtt. 

Az anyajegyek jelzik a betegség megjelenését: ha formájuk elváltozik, esetleg kicsit kiemelkednek a bőr felületéből, a színük jelentősen sötétebb lesz, vagy világosabb foltok jelennek meg bennük, körülött, viszketni kezdenek – azonnal forduljunk orvoshoz.

A bőrgyógyász vizsgálata fájdalommentes. Szabad szemmel, nagyítóval, digitális dermatoszkóppal – amely akár harmincszoros nagyításban fényképezi le az anyajegyet –, az orvos számára felismerhetők, azonosíthatók az elváltozások. Ha az orvos úgy ítéli meg, eltávolítják az anyajegyet, s nem fog belőle melanóma, bőrrák kialakulni.

De nem kell feltétlenül súlyos betegségre gyanakodnunk egy-egy változás észlelésekor. Az anyajegy gyakran van olyan helyen, ahol folyamatos dörzsölés érheti; a gyulladás megelőzése érdekében ilyenkor is ajánlatosabb inkább eltávolítani. A beavatkozást helyi érzéstelenítéssel végzik, korszerű eljárással kiégetik vagy az ép bőrszegéllyel kimetszik, s néhány nap múlva már csak egy pici heg emlékeztet rá, a veszélyforrás pedig megszűnt.

Az anyajegy azonban nem csak egy egyszerű bőrhiba: egyes kultúrákban a szépség jelképe is lehet. A modellipar legnagyobb sztárjai közül is van, például Cindy Crawford, aki szexepilként viseli. És ma már a boszorkányokat sem erről ismerik fel...

Címkék: bőr, rák, melanóma, napozás, anyajegy, bőrgyógyász, cindy crawford, elváltozás

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!