Egy szúrós, morgós szingli
Az északi mitológia rejtelmes sünjei - hasonlóan a koboldokhoz - éjjelente sok rémséget művelnek bosszúból, amiért az emberek valamikor régen megsértették őket. Felborogatják az edényeket, leölik a háziállatokat, és vad kiáltásokkal zargatják az alvókat. Ezért hát a falvakban őrt állítottak éjszakára, ám a borzalmas kis kártevők az őrök lábához sündörögtek, és lábukba szúrták borzalmas tüskéiket.
Na de a hazai sünik korántsem ilyen gonoszak, sőt, inkább kedvesek és szelídek. Azért nevezték el őket disznónak, mert ugyanúgy röfögnek, morognak, horkantanak, ráadásul bármit befalnak csillapíthatatlan étvággyal, ami rovar, féreg, tojás, csiga, béka vagy egér. Mást is, de ezek a kedvencei.
Süni a kertben
Nagy öröm ez számunkra, hisz a sün a kártevők nagy ellensége. A hazai süni kb 35 centiméter hosszú, 400-1500 gramm, de egy jól megtermett példány a nyár végi táplálékfelhalmozás idején közel két kilót is nyomhat. Erdőkben, cserjésekben, dús aljnövényzetű területeken fordul elő, de előszeretettel költözik be városi parkokba és kertekbe is, főképp akkor, ha természetes élettere lecsökken.
Tudvalévő, hogy éjjel tivornyázik, nappal és télen alszik. A sünök természetes környezetben 4-7 évig élnek, a kisebb fajok 2-4 évig. Fajtól függően 35-58 napig vemhesek, 5-6 kicsinyük születik, a kisebb méretű fajoknál 3-4.
Csináljunk sünbarát kertet!
A süni akkor érzi jól magát a kertünkben, ha talál megfelelő rejtekhelyet a nappali ejtőzéshez és a téli szunyókáláshoz, valamint ha van elegendő tápláléka. Jó, ha sűrű a növényzet, mert ez nem csak búvóhelyet, hanem a sünlak béléséhez szükséges anyagot is szolgáltatja. Az is jó megoldás, ha a kert egy ritkán használt, parlagi szegletében nem nyírjuk a füvet, nem ritkítjuk az aljnövényzetet, és a komposzthalmot ide telepítjük.
Azonban ha nincs ilyen hely a kertben, akkor készíthetünk vagy vásárolhatunk úgynevezett sünlakot is, hiszen nem csupán a természetes búvóhelyet szereti. Sünlakot, sünodút építhetünk feleslegessé vált faanyagokból is, tulajdonképpen egy miniatűr kutyaólat kell elképzelni annyi különbséggel, hogy a bejáratot a belső résztől egy kis válaszfüggöny különíti el, hogy a süni belül teljesen sötétben lehessen. A sünlakot örökzöld cserjék, fák alá helyezzük el.
Terülj-terülj, asztalkám!
A süni kedvence a földigiliszta és a meztelen csiga. De szívesen kieszi a talajból a lárvát, esetleg a fészekből kihullott madárfiókát, és kisebb gyíkokat is elmajszol. Ha nincs más, dögevésre fanyalodik, végső elkeseredésében pedig gyümölccsel kárpótolja magát. Ám ha úgy adódik, akkor a kutyák-macskák maradékát nyámmogják el. Személyes megfigyelésem szerint a tejfölt imádják mindenekfelett.
Kábán ténfergő süni
Nyár végén, ősz elején a sünök megkezdik a felkészülést a téli alvásra, ilyenkor hirtelen nagyon falánkká válnak. Ha segíteni akarjuk őket, helyezzünk ki számukra bőséges eleséget. Télen előfordulhat, hogy az átmeneti felmelegedésekkor az alvó sünök felébrednek, ez veszélyes, mert a visszatérő fagyok a vesztüket okozhatják. Ha télen kábán ténfergő sünt látunk, mindenképpen adjunk neki ételt, ilyenkor ugyanis alig találnak valamit maguktól.
Vigyázzunk a fűnyíróval!
Ha elővigyázatosak akarunk lenni sün-ügyben, akkor néhány dologra érdemes odafigyelni a kertben, hogy biztosan ne essen baja a vendégünknek. Így a komposztot a vasvillás átmozgatás előtt nézzük át, valamint az elvadultabb részeket is, még mielőtt fűnyíróval, kaszával nekiállunk a munkának. Ha szeretnénk megtartani kertünkben a sünit, hagyjunk meg egy sarokban bozótos, dús aljnövényzetű lakóhelyet.
Így védjük a sünit a kertünkben!
- Takarjuk le azokat a lyukakat, gödröket melyekbe beleeshetnek.
- Ha van kerti tavunk, biztosítsunk menekülési utat az állatoknak, nehogy beleessenek. Legyen egy lecsapott lejtős perem, vagy téglából, kőből kialakított lépcső. A medencét fedjük le.
- Fűnyírás, sövénymetszés előtt ellenőrizzük, hogy nincs-e megbúvó állat a környéken.
- Égetés, tűzgyújtás előtt ellenőrizzük az avarkupacokat, gallyhalmokat.
- Ne hagyjunk üres konzervdobozokat, műanyag zacskókat, melyek illata vonzza őket, mert azokba beleszorulhatnak, belegabalyodhatnak, és elpusztulnak.
- Lehetőség szerint ne használjunk mérgeket a kertben!
Forrás: www.megyeriszabolcskerteszete.hu
Miért pont sün a sün?
A szó ősi örökség a finnugor korból. A régi magyar nyelvben a sül vagy a tövisesborz, tüskésborz alakot használták, a sün forma a 19. században terjedt el. A mai tudományos szóhasználatban viszont a sül szó már a rágcsálók közé tartozó sülfélék családjának fajait jelöli, amelyeknek semmi közük nincs a sünfélékhez.
7000 tüske borítja
Körülbelül 5-7000 tüskéje van egy átlagos méretű felnőtt süninek. A tüskék kb. 2,5 cm hosszú, módosult szőrszálak. A szúrókák nem mérgezőek, és szilárdan kapcsolódnak az állathoz.
Nem tüskés, viszont büdös
A párás hegyi erdőkben, Kínában, Kambodzsában lakik a kis szőrössün. Csúnyább, mint a patkány, mert szörnyen hosszú az orra, és feltételezhetően undok is lehet, mert abszolút szingli módban leledzik. A nagy szőrössün arról ismerhető fel, hogy rettenetes hónaljszaga van, vagy úgy is mondhatjuk, hogy rothadó hagymaszaga. Ezt a sünifajtát nem tartják otthon hobbiállatként.
Még nincs hozzászólás