A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Drogról drogra

Amikor drogokról beszélünk, a legtöbb esetben nem egészen pontosan fejezzük ki magunkat. A drog szó eredetileg szárított növényi részt jelentett, mára azonban a köznyelvben a kábítószerek szinonimájaként használatos.

Fotó: Thinkstock

A drog kifejezés hivatalosan ma gyűjtőfogalom, s az olyan szereket jelöli, amelyeknek gondolat-, érzelem- vagy viselkedésmódosító hatásuk van. Így tehát a legális drogok, azaz a kávé, a nikotin, az alkohol és a szerves oldószerek is idetartoznak, sőt, ide sorolhatók a háztartásban fellelhető altatók, fájdalomcsillapítók és nyugtatók is.

Természetes kábítószerek

A természetes anyagok között talán a marihuána és származékai a legismertebbek, a hazai felmérések szerint egyértelműen a marihuána, vagyis a „fű" a leggyakrabban használt szer. Az indiai kender (cannabis) szárított, megtermékenyítetlen termős virágzata szolgáltatja magát a füvet.

Cigarettába sodorva, vízipipában vagy süteményben felhasználva élvezik a használói. Átlagos dózisban a hatására szájszárazság, éhség és egyensúlyzavarok jelentkeznek, valamint az ember feldobottá és jókedvűvé válik. Ha túladagolják – ami igen sűrűn előfordul –, akkor hányást, szorongást és pánikrohamokat okozhat. Napi használat esetén a szer pszichés függőséget vált ki, valamint tompíthatja a tanulási és a memóriakészségeket.

Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy a marihuána orvosi felhasználása a fájdalomcsillapításban, az étvágytalanság csökkentésében vagy a hányinger mérséklésében elismert. Bár hazánkban a marihuána illegális, ma már több európai országban (Svájc, Hollandia, Belgium, Spanyolország, Portugália) is szabadon fogyasztható, hol nyilvánosan, hol csak otthon.

A cannabis egyik származéka a hasis, amely a növény gyantájából készül. Fogyasztják szintén felsodorva vagy pipában, illetve a belőle préselt olajat a dohányra cseppentve is. Hatása a fűével azonos, de erőteljesebb. Szintén pszichológiai függést válthat ki a fogyasztóiból.

Természetes drog még a hallucinogén varázsgomba, a kaktuszdzsúsz, vagy ismertebb nevén a meszkalin. Hatásuk minden esetben: ellazultság, eufória, illetve túladagolás esetén rosszullét és pánikrohamok. Sem a gomba, sem pedig a meszkalin hatására nem alakul ki fizikai függőség.

A hírekben a leggyakrabban a GHB vagy Gina nevű anyaggal találkozhatunk. A Gina kis mennyiségben eufóriát okoz, ám 0,2 ml már eszméletvesztést és emlékezetkiesést eredményez. Nemierőszak-drog néven is emlegetik, mivel italba cseppentve az áldozat nem is tud a drogfogyasztásról, és magához térve nem emlékszik az eseményekre, csak annak jeleit tapasztalja.

Sajnos a Ginát túladagolni nagyon könnyű, ennek során rosszullét, ájulás vagy akár halál is bekövetkezhet. Alkohollal keverve a hatása felerősödik. Függőségről nem igazán beszélhetünk, mivel ezt a drogot jellemzően nem önszántukból fogyasztják az emberek.

Félszintetikus kábítószerek

A félszintetikus anyagok között két ismert szer található, az egyik az LSD. Népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a Beatles együttes még egy számot is szentelt neki, Lucy in the Sky with Diamonds címmel.

Az LSD hatására a használó nem tudja megkülönböztetni a valóságot és a képzeletet, ami elsőre akár vonzó is lehetne, ám kísérő hatásai az aggodalom, a félelem és a zavaró érzékcsalódások. Meglepő, de az LSD-t nem lehet túladagolni, és fizikai függőséget sem okoz, sőt, a pszichológiai függőség is igen ritka: könnyű drognak számít.

A másik félszintetikus anyag a heroin, ami az egyik legveszélyesebb drogfajta. Hatása hosszan tartó eufória és magabiztosság, ám nagyon hamar függőséget alakít ki. A heroin egy módosított ópiát, amelyet eredetileg fájdalomcsillapításra szántak, de az erős dependencia miatt végül nem használták sokáig.

A szer nagy veszélye, hogy viszonylag gyorsan alakul ki tolerancia, vagyis a megszokott hatás eléréséhez egyre nagyobb mennyiségre van szükség. A heroinhoz kevert anyagok lerakódhatnak a szervezetben, elzárva a vér útját az erekben. Az intravénás használat miatt a vénák tönkremennek, ráadásul a közös tűhasználattal különböző fertőzések, köztük az AIDS és a hepatitisz is könnyen terjed.

A heroint nem nehéz túladagolni, mivel egyrészt nem lehet tudni, mennyire tiszta az anyag, másrészt a tolerancia miatt egyre nagyobb dózisra van szükség. Túladagolás esetén először kóma, majd a szervek leállása miatt halál következik be. Gyors orvosi segítséggel a folyamat megállítható.

Szintetikus szerek

A szintetikus anyagok között az amfetaminszármazékok a legismertebbek. Ezek a speed, illetve az ecstasy (metamfetamin). Mindkettő élénkítőszer, hatásukra a fáradtság eltűnik, feldobottságérzés, tettrekészség jelentkezik, fokozódik a szexuális izgalom, és kitolódik az ébrenlét.

A speed túladagolása agyérgörcsöt, agyvérzést, szívkoszorúérgörcsöt és halálos szívinfarktust okozhat. Az ecstasy igazi veszélye abban rejlik, hogy könnyen hozzá lehet szokni, így egyre nagyobb mennyiséget igényel a szervezet a hatás eléréséhez. Mivel felborítja a hőháztartást, a hozzá köthető halálesetek leggyakoribb oka a túlmelegedés.

Mind az ecstasy, mind pedig a speed fizikai függőséget okoz, amely lelki függéssel is párosul. Elvonási tüneteik között a rossz közérzet, az álmatlanság, a szorongás és az erős sóvárgás is jelen van.

Címkék: speed, marihuana, cannabis, heroin, lsd, hasis, varázsgomba, meszkalin, kaktuszdzsúz, gina, amfetamin, metamfetamin, ecstasy

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!