Döntéseink
A sportolók bravúrosan bánnak a testükkel, az idővel, a szorongással, hogy a megfelelő helyen és időpontban a legjobb teljesítményt nyújthassák. Ez már önmagában is siker. De vajon az élsporton túl, az élet bajnokságain is ez tesz minket sikeressé?
A sportoló, ha rosszul teljesít, vállalja a kritikát, ha csúcsformában van, magasba emeli a trófeát. Bár nem szó szerint idéztem, ezt a minap hallottam egy reklámban, amelynek – gondolom, a még dübörgő foci-Eb miatt is – egy futballista volt a főhőse.
Egy meccs végkimenetele sok mindenen múlik. Hosszú távú stratégián, gyors döntéseken, és dobáljanak meg érte: a szerencsén is. A hétköznapokban pedig azt látjuk, hogy sikerünk leginkább azon áll vagy bukik, jól választunk-e a lehetőségeink közül.
Pedig hosszas mérlegelésre, az esélyek latolgatására nem mindig van idő. Sokszor gyorsan kell dönteni – van, hogy kényszer hatására, máskor meg azért, mert tudjuk, hogy ha nem lépünk azonnal, a választás szent pillanata elszáll. Lehet, hogy örökre…
A siker törékeny jószág, és ha már behoztam ezt a szimbólumot, hadd meséljek egy másik jószágról. Nemrég láttam a kisfiammal a Szenilla nyomában című bájos rajzfilmet. Szenilla egy doktorhal, akinek baj van a rövid távú memóriájával. Tisztában van vele, hogy azt, ami éppen történik vele, néhány perc vagy óra múlva elfelejti, ezért hát nem tervez semmit előre.
A filmben rég elvesztett szüleit keresi a feltörő emlékfoszlányai alapján, és közben rádöbben, hogy akkor is támaszkodhat önmagára, ha nincs ideje agyonagyalni a dolgokat. Szenilla nem totojázik, nem elemez, nem latolgat, hanem azonnal cselekvő üzemmódba kapcsol. Az jutott eszembe, hogy ha mindig a jól megalapozott, hosszú távú céljainkra koncentrálunk, vajon nem felejtünk-e örülni az apró sikereknek.
Pedig ránk férnek az apró örömök, mert bátorságot, önbizalmat adnak, márpedig a saját prioritásainkhoz való ragaszkodáshoz határozottnak kell lennünk. Gyakran rászorulunk, hogy kilépjünk a komfortzónánkból, és ez nehéz, mert ez a zóna képviseli mindazt, ami ismerős számunkra. A kényelmi övezetben járni könnyű és biztonságos, ám a sikerhez vezető új kihívások többnyire a komfortzónán túl várnak ránk…
(a szerző életmódtréner)
Még nincs hozzászólás