A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Disznó az újságban

Ha elmondom valakinek, hogy Marcipán, a kutyám minden este beugrik az ágyamba, végiggyalogol a lepedőn, és valahol a párnám környékén megpihen, hogy nyelvével elérje az orromat, akkor az a valaki megrendül.

Fotó: Northfoto

Mert érti bár, hogy ezt cukiságos infónak szántam, és most vinnyognia kéne, hogy jaj de édes ez a Marcipán, ám nem képes. Mert arcizmai megbénultak annál a pontnál, amikor elképzelte a kutya varacskos lábnyomait a lepedőn.

Disznó a mérlegen

Na most képzeljük el mindezt egy disznóval. Mármint ne az illetőt cseréljük fel egy disznóra, hanem Marcipánt, a 15 kilós menhelyi menekültet. Legyen a 15 kilójából mondjuk 90 kiló, amennyi egy 8 hónapos süldő malacka súlya. Csak mert ilyenek is, sőt, még idősebbek és súlyosabbak is szoktak heverészni az ember ágyában, és most nem a férjekre célozgatok.

Igen, igen, egyre nagyobb divat a világban házisertést tartani a lakásban hobbiállatkaként, amióta Clooney elkezdte. (Clooney amúgy kis testű röfit tartott, Maxot, aki 2006-ban, 18 évesen még annál is jobb létre szenderült.)

Disznó a szabadban

A házisertésről amúgy a köztudatban az él, hogy egy büdös, falánk, piszkos állat, ám csak akkor piszkos és büdös, ha apró karámban tartják, ahol kénytelen a piszkában henteregni. Ha a szabadban él, igenis tiszta és illatos.

Sokan nem hiszik, de rendkívül magas intelligenciával rendelkezik, még a kutyánál is okosabb. Ő is igényli az ember társaságát, barátságos és igen tanulékony.

Disznó a tükörben

Milyen is egy malac? A feje olyan-amilyen, kicsit nagy, de ennyi, nincs mit beszélni róla. Ám de az orra! Kissé ormányszerű, túrókarimás. Nem úgy túró, mint a túrórudi, hanem úgy, hogy jól tud vele túrni. Kissé puha, turcsi és jól mozgatható. Az orra végén van egy korong, hasonlít a konnektorra, mert két szabályos, kerek lyuk van rajta.

Farkincája rövid és kunkori, tőben elég vastag, a vége felé fokozatosan elvékonyodik, fölfelé pöndörödik, és szőrbojtban végződik. Dizájnos, ugye? Vaskos, röcögős teste van, és négy darab rövid lába, melyek végén ott a bablevesből jól ismert csülök. A csülök végén meg a körömpörköltből ismert köröm.

Hurka termetéhez képest tud szaladni is, ilyenkor körbe-körbe ring a husija a testén. Na most az a baj, hogy veszettül tud visítani. Akkor is, ha senki sem bántja. Ám ha meg akarják fogni, például hogy megvizsgálják vagy megsimogassák, vagy vicces ruhácskát adjanak rá, vagy agyonszúrják a tor kedvéért, akkor elmeháborodottan sikít. Ez a sikítás 130 dB is tud lenni, miközben a lakott területen megengedett zajérték határa 50 decibel.

Fotó: Northfoto

Disznó a konyhában

Mit adjunk neki vacsira? A disznó – akár az ólban él, akár a panelban a negyediken – mindenevő. Ami azt jelenti, hogy bármit megeszik, ami szembejön vele, vagy amivel ő megy szembe. A természetben, ha éhes, túrni kezd, ilyenkor férgeket, lárvákat, gyökereket, gumókat és gombákat rágcsál. De a szarvasgombát is szereti, jó szaglása miatt meg is találja. Csakhogy arrébb lökik, és megeszik előle az emberek.

Disznó a mesében

Hogyne szerepelne a mesékben a disznó, amikor olyan kedves, vicces állat? Felnőtt létemre lerágtam a körmöm az izgalomtól, amikor a tévében Babe kalandjait figyeltem, és komolyan aggódtam Malackáért, Micimackó barátjáért, amiért kissé mulya. A kedves kis Mazsola történetein nőttem fel, bár azt sosem tudtam megállapítani, hogy a gyereke, a Tádé milyen állat lehet, ha egyáltalán a gyereke. Ma már ki tudnám deríteni, nyilván, de nem akarom, meghagyom ezt gyerekkori titoknak.

Nagyapám meséje pedig a Zöld Disznó volt, a titokzatos, varázsos lény, aki talán nem is volt. Nagyapa minden este megkérdezte: Meséljek a Zöld Disznóról? Rávágtam, hogy igen, persze, mesélj már valamit róla! Erre mindig elnevette magát, és csak nevetett és nevetett, aztán elaludtunk. Mennyi rejtély leledzik egy ilyen disznó körül!

Fotó: Shutterstock.com

Disznó a kádban

Néhány évtizeddel ezelőtt nagy felháborodást keltett, hogy valaki a panellakás fürdőszobájában, a kádban disznót tartott. Természetesen ki is ebrudalták az állatot a lakásból. Ha valaki most kezdené el az állattartást, arra minden lehetősége megvan, hiszen egy 2012-es törvénymódosítás értelmében a mezőgazdasági haszonállatok tartása önkormányzati rendeletben nem korlátozható. A tartásnak azonban meg kell felelnie az állatok egészségére, jólétére vagy éppen a környezet védelmére vonatkozó szabályoknak.

(Forrás: Híradó.hu)

Disznó a jogban

A NÉBIH Állategészségügyi és Állatvédelmi Igazgatóság álláspontja szerint a ló, a sertés, a szarvasmarha, a juh és a kecske esetében az állattartó a jó gazda gondosságával köteles az állataival bánni, azaz az adott állat számára megfelelő életkörülményeket és feltételeket biztosítani. Ha probléma merül fel a szomszédok körében a nem megfelelő állattartás miatt, helyi szinten érdemes intézni az ügyet.

Állatvédelmi hatóságként mind a jegyző, mind az állategészségügyi hatóság működik, bárhová lehet fordulni anomália esetén. Sok probléma adódik a nem megfelelő trágyakezeléssel, vagy azzal, hogy az állatokat nem feltétlenül biztonságos és szökésmentes helyen tartják. A hivatalhoz viszonylag sok panasz érkezik, de többségükről kiderül, csupán a szomszédi vita egyik pontja, és nem feltétlenül az állattartással van probléma. (Forrás: https://portal.nebih.gov.hu)

Címkék: disznó jellemzői, disznótartás a jogban, lakásban tartott disznó

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!