Digitális babák, magányos serdülők
Könnyű kezelhetőségük miatt az érintőképernyős mobileszközöket, amilyen az okostelefon vagy a tablet, a gyerekek egyre többet és egyre fiatalabb korban használják. Ezek az eszközök más jellegű ingerlést nyújtanak az agynak, mint a hagyományos játékok, és használatuk időt vesz el más tevékenységektől.
Baj ez? Vagy vannak ennek előnyei is?
Az alfa generáció
Az alfa generációba tartoznak a 2010 után születettek, akik tulajdonképpen már az anyaméhben kapcsolatba kerültek a digitális világgal, hiszen szinte általánosnak mondható, hogy a boldog szülők már magzatuk első ultrahangos képét felteszik a világhálóra. A függőséget okozó kapcsolat a digitális világgal a gyerek világrajövetele után szinte azonnal folytatódik.
Ez a generáció egy olyan korba született, ahol a digitalizáció teljesen a hétköznapok részévé vált, és az érintőképernyők a családi ebédnél, a lefekvéskor és az autós utazások során is ott villognak az arcukba. Természetesen meg is tanulják kezelni ezeket az eszközöket, és már nem csak a meséket tudják elindítani és megállítani, hanem az interneten is jól elboldogulnak.
Európai országokban végzett felmérések szerint az ovisok 50-70%-a rendszeresen netezik, és a tabletet is használja. Az európai országokban és Amerikában az ebbe a generációba tartozó gyerekek átlagosan 10,3 éves korukban kapják meg az első telefonjukat. S az legtöbbször okoseszköz.
(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2022. évfolyama 10. számának 51. oldalán!)
Még nincs hozzászólás