A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Dicsérjük jól a gyereket!

A legtöbb szülő magabiztos gyermeket szeretne nevelni, aminek legjobb eszköze a dicséret. Ezt lehet jól vagy rosszul csinálni. Mivel a gyerekek gyakran nem azt hallják meg, amit szerettünk volna, nem mindegy, mit és hogyan fogalmazunk meg.

Lehet rosszul dicsérni?

Az elismerést könnyű eltúlozni úgy, hogy a gyerekek félreértsék.

Az összehasonlítás: „Már majdnem olyan ügyes vagy, mint a bátyád!” Ha más gyerekekhez viszonyítjuk őket, nem pedig a saját képességeikhez, másodosztályúnak érezhetik magukat.

„Jövőbe látás”: „Te leszel a legjobb focista!” Gondot okozhat, ha azzal szembesülnek, hogy valójában nem ők a legjobbak és legügyesebbek, ahogy a szüleik mondták.

Értéktelenné teszi az elismerést az is, ha valakit mindenért megdicsérnek. Ilyenkor a pozitív figyelem nem a valódi erőfeszítésektől, a viselkedéstől vagy a sikertől függ, s ez elveszi a gyerekek kedvét az újabb próbálkozásoktól és kihívásoktól.

Hogyan dicsérünk jól?

A kutatók egyetértenek abban, hogy mikor a gyerekek valami újba kezdenek, dicséret hatására sikeresebben sajátítják el a készségeket, mintha a hibáikat javítgatnánk, bármilyen jó szándékkal is tesszük ezt.  Őszinte elismerésünket azonban komolyan veszik, és megpróbálják újra elérni azt a teljesítményt, amivel kiérdemelték.

Mindig az erőfeszítést dicsérjük, amivel a gyermekünk elért egy eredményt! Ezzel azt sugalljuk, hogy a célhoz vezető út fontosabb, mint a tökéletes eredmény.

Például ha jó jegyeket hoz, nem a jegyekért vagy az „okosságáért” illeti dicséret, mert ha legközelebb rosszabb eredményt ér el, butának tarthatja magát. Ha azonban az erőfeszítéseit és a kitartását dicsérjük, amivel megszerezte a jó jegyet, többre fogja értékelni a folyamatot (a tanulást) az eredménynél (a jegyeknél). Megtanulja, milyen érzés célokat kitűzni, megdolgozni értük, és végül elérni őket, ahelyett, hogy arra fókuszálna, milyen beígért jutalom jár az eredményért.

Megfelelő dicsérettel a tarsolyukban a gyerekek tudják, hogy magabiztosan haladhatnak tovább az úton, amelyen járnak. Ezért legyünk nagyvonalúak és megfontoltak az elismeréssel! (A szerző életmód-tanácsadó.)

Címkék: dicséret, gyereklélektan, nevelés

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!