A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Csúcsra járatott gyerekek

A hétköznapi ember csak az eredményt látja. Meg hallja, a büszkeségtől dagadó keblű szülőktől, hogy a gyermekük élsportoló, fantasztikus eredményekkel. De ez egy életforma, ami elüt az átlagos gyerekek fejlődésétől. Biztosan nem káros, hiszen a sport fegyelemre, stratégiára, a siker ízére oktat. Csakhogy mindennek ára van!

Fotó: Thinkstock

Egy olimpiai érmes vízilabdázó hölgy mesélte, hogy az ő gyermekkora miből állt: hajnalban kelt, elment úszni, aztán iskola után ment meccsre, edzésre, végül estig tanult. Nem ismert más életformát, tehát a két szép lányát is arra nevelte, hogy sportoljanak, és legyenek sikeresek abban, amit csinálnak. És akkor szembesült vele, szülőként milyen áldozatokat kell hoznia ahhoz, hogy a gyermekei élsportolók legyenek.

Más anyukák is sorolják, mivel jár az, ha egyesületben, helyezésért folyik a gyereksport: „Nincs hétvégéd, mert olyankor vannak a meccsek, a gyereket vinni, hozni kell. Hétköznap nincs egy színház, egy esti program, mert edzés után tanulni is kell még. Ráadásul hajnalban kelünk, minden áldott nap. Nincs szabadság, utazás, mert a gyerek nyáron edzőtáborban van, illetve veszettül készül a versenyekre. Van ellenben anyagi teher, mert fizetni kell az utazást a gyereknek és a kísérőjének, a felszerelést, a külön tanárt, aki segít behozni a tanulmányi lemaradást.”

Azt is tudomásul kell venniük a szülőknek, hogy a gyereküket egy harmadik személy is neveli, akinek a szava gyakran felülírja az ő döntéseiket, akaratukat: ez pedig az edző.

„Mikor nem ment a gyerekem edzésre hajnalban, mert magas láza volt, reggel hétkor beállított az edző, hogy a maga szemével győződjön meg róla, tényleg nem lóg a fiam – panaszkodik egy anyuka. -- Ha mi azt mondtuk a gyereknek, szép eredményt ért el, mert junior országos második lett, az edző leszúrt még minket is, hogy ennél többre képes a kölyök, ne dicsérgessük.”

Pedig a sportolók és a sportpszichológusok egyhangú véleménye szerint a szülő részéről a lelki támogatás a legfontosabb hozzáadott érték az ifjú sportoló eredményeihez. 

Egyszóval az élsportolónak nevelt gyerek miatt rengeteg áldozatot kell hozniuk a szülőknek. Nem beszélünk itt az olyan extrém esetekről, mint a Polgár családé, ahol a lányokat az apa tudatosan nevelte sakkbajnoknak, ennek minden egyebet alárendelve. 

Az a kérdés, megéri-e. Nem hiányzik-e a gyereknek az önfeledt játék, a barátokkal való közös program, a családi nyaralás?

„Figyelni kell a gyerek visszajelzéseire. Nem szabad erőltetni. Ha nem tetszik neki valami, akkor inkább vegyük ki, semmint a negatív élmények esetleg kedvét szegjék (megutálja a mozgást). Minden gyerek különböző, másképpen érnek: van, aki már tizenkét-tizenhárom évesen kész rá, hogy vívóleckéket vegyen, a másik pedig csak tizenhét évesen. A lényeg, hogy megtalálják a mindenki számára kedvező megoldást” – javasolja a napidoktor.hu szakembere.

Egy viszont tény: a legtöbb élsportoló kedves, kiegyensúlyozott és vidám embernek tűnik. A siker íze valószínűleg sok mindent kompenzál. 

Címkék: család, siker, nevelés, edzés, szülő-gyerek viszony, edző, élsportoló, eredményesség, élsportoló gyerek

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!