A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Csoportban feloldódni könnyebb

Csodálattal figyeli azokat, akiken látszólag nem fog a feszültség? Vajon hogyan csinálják? A válasz a szokásaikban, az életstílusukban, a gondolkodásmódjukban keresendő. Kis áthangolással és az alábbi segítő módszerekkel ön is ellenállóbbá teheti testét és lelkét a mindennapok feszültségeivel szemben.

Fotó: Thinkstock

A neves stresszkutató, Selye János szerint a stresszmentes élet maga volna az unalom. Bizonyos fokú stresszre szükségünk is van ahhoz, hogy több fronton helytálljunk, és képesek legyünk hatékonyan ellátni a feladatainkat. Hogy mennyit „bírunk el”, az a stressztűrő képességünktől függ, ami szerencsére fejleszthető: nem vagyunk tehetetlenek az életünket nehezítő feszültségekkel szemben!

Számtalan technika létezik erre, sokszor mégis sajnáljuk rájuk az időt. Pedig a stresszoldást akár közösségi élménnyé is tehetjük, az érzelmeink megosztása pedig sokat enyhíthet a szorongásainkon. Az alábbi csoportos módszerek segítenek a helyes stresszkezelő életstílus kialakításában.

Hangmasszázs-terápia
A hangok szervezetünkre gyakorolt pozitív hatását már évszázadokkal ezelőtt felismerték Indiában. A hangtálak jóvoltából a bőrön, a belső testérzeteken és a halláson keresztül juthatunk új tapasztalásokhoz önmagukról. A kibocsátott hangok rezgéstartománya kölcsönhatásba lép a test sejtjeinek rezgéseivel, és harmonikus együttvibrálást hoz létre. A hangok oda is eljutnak, ahová a szó nem, és arra serkentik a szervezetet, hogy ismét összhangba kerüljön önmagával, ugyanis örömhormonokat szabadítanak fel.

Sétameditáció
Akadnak, akik el sem tudják képzelni, hogy békésen üldögélve meditáljanak egy csöndes szobában. Ön is közéjük tartozik? Próbálja meg gyaloglás közben! A meditációs gyaloglás lényege, hogy az ütemes lépkedés közben, elszakadva a gondjainktól csak a jelen pillanatra koncentrálunk. Megcsodáljuk a minket körülvevő világot, és ha elkalandoznának a gondolataink, a légzésünkre figyelve visszatérünk önmagunkhoz. A közös gyaloglás remek közösségteremtő elfoglaltság is lehet.

Body Art
A módszer jógaalapokra épül, de különböző stretching-technikákat és a japán do-in rendszert (önmasszázs, lazító-nyújtó gyakorlatok) is segítségül hívja, mindehhez pedig speciális légzéstechnikát kapcsol. A foglalkozásokon lassú, koncentrált gyakorlatok követik egymást, amelyeket legalább tíz másodpercig ki kell tartani – mindeközben kellemes zene szól. A nagyobb mozgás- és életmódközpontokban biztosan találkozhatunk ezzel az óratípussal.

Transztánc mozgásmeditáció
A transztánc a légzés, a zene és a mozgás segítségével halmozza el a tudatot mindenféle élménnyel. A résztvevők bekötik a szemüket, a többi érzékszerv ellenben rengeteg ingert kap. A dobok ütemes hangja segíti a tudatállapot megváltozását. Ez egy mozgásmeditáció, ahol a hangok, a ritmusok és a sötétség olyan határhelyzetet teremtenek, amelyben ráláthatunk lényünk rejtett zugaira.

Amerikai kutatók megvizsgálták, mit csinálnak stresszes, feszült helyzetben a lelkileg kiegyensúlyozott, egészséges emberek. Azt találták, hogy a sikeres küzdők mindig a megoldással kezdenek foglalkozni: képességeik felmérése után haladéktalanul végrehajtják az elkerülhetetlen változtatást, ha elakadnak, segítséget kérnek vagy újabb lehetőségek után kutatnak, és újabb és újabb probléma-megoldási módszereket sajátítanak el.

Stand Up Paddle (SUP)
A speciális deszkán elsajátíthatjuk, hogyan lehetünk a víz hátán is egyensúlyban. A stand up paddle-en végzett mozgás során csak a deszkára, a vízre és a testünkre koncentrálunk, így magunk mögött hagyjuk a stresszt, és szellemileg is feltöltődünk. Már létezik SUP-pilates vagy a SUP-jóga is. Először azonban az evezés technikáját érdemes alaposan elsajátítanunk.

Ugráljunk!
A legtöbb sportboltban már kapható minitrambulin, de ha úgy tartja kedvünk, csoportosan is hódolhatunk az önfeledt ugrálásnak (a fitnesztermek kínálatában például fanatic jump vagy total jump néven találhatjuk meg), ami nemcsak a kondíciónkat fejleszti, hanem az idegrendszerünket is stabilizálja. Nő az energiaszint, a jókedv garantált. A legújabb kutatások szerint segít a pszichoszomatikus betegségek és a depresszió kiküszöbölésében is.

Csendtábor
Ha úgy érezzük, már a végső tartalékaink is kimerültek, fárasztanak a mindennapok, leterhelnek az ingerek, érdemes néhány napra eltávolodni a világ zajától. A csendtáborban – ahogy a neve is elárulja – nincs kommunikáció. Itt lehetőségünk nyílik arra, hogy valóban magunkban legyünk az érzéseinkkel és a gondolatainkkal. A táborlakók közös programjai között általában jógázás, meditálás, energetikai és légzőgyakorlatok szerepelnek.

Címkék: stressz, transztánc, stresszkezelés, body art, selye jános, csoportos foglalkozás, csendtábor, stand up paddle, sétameditáció, hangmasszázsterápia

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!