Csodákkal teli üresség
Neve ellenére a világűr nem teljesen üres. Apró porszemcsék, molekulák és atomok formájában itt is van anyag, de sűrűsége olyan kicsi, amilyet a legjobb földi laboratóriumokban sem lehet előállítani.
Vannak még benne gázok és por, no meg sugárzás, a Napból és más csillagokból érkező fény, rádióhullámok, röntgensugarak. Van még benne sötét anyag és sötét energia, ezekről még keveset tudunk, de a világegyetem jelentős részét alkothatják.
Aztán meteoritok, aszteroidák, bolygók és csillagok – tehát sokféle kézzelfogható dolog. A Föld is a világűr része, hiszen az univerzumon belül található, egy csillag, a Nap körül kering. Gyakran úgy gondolunk a világűrre, mint valami tőlünk távoli, elérhetetlen helyre, pedig mi magunk is benne élünk. Egy bolygón, amelynek van légköre és gravitációja, így nem tapasztaljuk közvetlenül az űr vákuumát.
Végtelen tér… Valóban az?
A világegyetem mérete felfoghatatlanul nagy, és folyamatosan tágul. Az általunk megfigyelhető univerzum átmérője meghatározható, de nem tudjuk, hogy van-e határa. A világűr végtelensége az egyik legnagyobb és legizgalmasabb kérdés az asztrofizikában. Az ember számára megfigyelhető univerzum az a térség, amelynek fénye elérhetett minket az ősrobbanás óta eltelt kb. 13,8 milliárd év alatt.
Figyelembe véve a tágulást, ennek az univerzumnak a jelenlegi átmérője kb. 93 milliárd fényév. Ez azonban nem az univerzum teljes mérete, csupán az a rész, amit látni tudunk.
Hogy valóban végtelen-e az univerzum, attól függ, milyen az alakzata. Ha zárt, vagyis gömb alakú, akkor az utazás egyenes vonalban egy idő után visszavezetne a kiindulópontba. Ha az univerzum tökéletesen lapos, akkor elméletileg végtelen lehet, és soha nem érnénk el egy határt, vagyis a kiindulási pontot.
Ha a világegyetem nyílt, akkor az idők végezetéig tágulás történik, és szintén nincs meghatározott határ. A jelenlegi megfigyelések arra utalnak, hogy a világegyetem valóban lapos, így nagy valószínűséggel végtelen is.
(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2025. évfolyama 4. számának 26. oldalán!)
Még nincs hozzászólás