Csimpánzok erdeje
A világ második legmélyebb tava, a Tanganyika mellett kezdődik a Gombe Nemzeti Park erdővel borított hegyvidéke. Ez Tanzánia 16 nemzeti parkja közül a legkisebb, bár 52 négyzetkilométerével akkora, mint nálunk a Dunántúl.
A védett területet Jane Goodall 1960-ban kezdett, s a mai napig tartó etológiai kutatásai tették híressé. Csimpánzok és egyéb főemlősök is élnek a trópusi erdőkben, s mellettük az állatfajok izgalmas változatossága, a pitonoktól az oroszlánokon át a bivalyokig. Kétszáz különböző madárfaj adja a háttérzenét.
Ahogy a látogatók a tó partjához közel a hagyományos facsónakokon utaznak, vagy besétálnak a mély völgyekbe, megmásszák a magaslatokat, az őserdő különleges hangjait hallhatják. Vezetőik segítségével még a csimpánz „beszédet” is azonosíthatják.
Szigorú előírások védik a látogatókat és a csimpánzokat. Ez nem állatkert, lehet hogy két napot is kell várnia a kíváncsi turistának, hogy megmutassák magukat Gombe nevezetes lakói.
Tanzánia nemzeti parkjainak nemcsak a természetvédelem, a vadvilág és a növényzet egészségének ellenőrzése, kutatása a feladata, hanem az idegenforgalom fejlesztése és a helyi közösségek bevonása a természeti értékek megőrzésébe.
Még nincs hozzászólás