A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Csendül a dal

Talán nincs olyan magyar ember, aki, ha mulatós kedvébe kerül, ne magyar nótákat énekelne. A műfaj megbecsüléseként született a Dankó Rádió, a Magyar Rádió egyik zenei rádiócsatornája, amely magyar nótákat, népzenét és operettslágereket sugároz. Névadója Dankó Pista cigány zeneszerző. Erdélyi Claudia szerkesztő-műsorvezető Az a szép című műsorában a nóta nagymestereit vonultatja fel napról napra.

Erdélyi Claudia
Fotó: Nagy Zoltán (MTVA)

- Csak a neve Erdélyi, a származása nem...Mesélne egy kicsit arról, hol született, hogyan került kapcsolatba a nótákkal, a nótázás művelőivel?

- Az „erdélyiségről” annyit, hogy erdélyi barátaim tiszteletbeli székelyként tartanak számon, de én a felvidéki Királyhelmecen születtem. Szeretetteljes családban nevelkedtem, ahol a legfontosabb összetartó erő a magyar nyelv, a szeretet nyelve maradt, amely a mai napig biztonságot, tartást, büszkeséget, tartalmat ad.

Gyerekkoromban csodálattal néztem a televíziót, és amikor megkérdeztek négy-öt éves koromban, mi leszel, ha nagy leszel, azt vágtam rá: tévémaci. Odahaza születésnap, névnap, esküvő, nagy ünnepek és kiállítások alkalmával is énekeltünk. Létezik egy mondás: akinek nótája nincsen, annak szíve sincsen – hát nálunk nagyon szíves emberek élnek, akik  őrzik ezt az örökséget.

- Milyen más művészeti ágak szeretetét és művelését hozta otthonról?

- Édesapám festőművész. A tévés-rádiós tevékenységem mellett rendszeresen szerepelnek kiállításokon a festményeim, rajzaim. Nagy örömömre a Dankó Rádió első határon túli estje a Felvidéken éppen Királyhelmecen volt, ahol a műsorvezetés mellett énekeltem is a bodrogközieknek.

Mindezeket a jövőben is szeretném folytatni. Az ének, a rajz, a festészet, a szavalás örömforrást jelent – több fellépésem és kiállításom volt már –, s remélem, mindezeket a jövőben is művelhetem… szívem szerint, mert a belső erőnk a szívünkben van.

- Milyen út vezetett a Dankó Rádióig? Hiszen amikor az adó megalakult, már jelentős „médiás múlt" állt ön mögött... Szeret induló projektekben részt venni?

- Az egyik vezérlő mondásom, hogy mindig a saját négyzetméteremen vagyok otthon, tehát ahová lépek, ott teremtem meg azt a közeget, ahol szeretettel tudok élni és dolgozni. Amikor Budapesten 2000-ben beléptem a  Magyar Televízió akkori Szabadság téri épületébe, és a Kárpáti Krónika – Palackposta műsorvezetője lettem, akkor a tévémacis álmom vált valóra.

Ezt követően jött a Duna Televízión a Térkép című műsor, később a reggeli műsor. A Kossuth Rádióban 2011-től a Vasárnapi Újságot vezettem. Közéleti, határon túli műsorokat. A nagy váltás a Dankó Rádió indulásával történt, amikor átkerültem a szórakoztató műsorokhoz. Fontos, hogy a rádió felépítésében is részt vehettem mint alapító-műsorvezető.

Számomra hosszú évek után is az egyik legnagyobb csoda , hogy ami elhangzik a „dobozban”, az eljut az emberekhez, és ilyen-olyan formában hat rájuk. Úgy vélem, hogy ezzel a  felelősségteljes rácsodálkozással lehet ezt a szakmát jól művelni. Örülök, amikor a munkámról visszajelzéseket kapok, és érzem az emberek szeretetét, ami hatalmas energiával tölt fel.

- Hogyan, milyen szempontok szerint állítja össze a műsorát?

- A Dankó Rádió munkatársaival arra törekszünk, hogy méltóak legyünk a bizalomra, visszaadjuk a két évszázada létező magyar nóta rangját, és egy közkedvelt, kiemelkedő hallgatottságú szórakoztató rádiót működtessünk, amelyet szeretnek a hallgatók, országhatáron innen és túl.

Valódi megőrzése ez annak a műfajnak, amelyet Kodály és Bartók igényes szórakoztató zenének nevezett. Az én műsoromban a nóta nagymestereit ismerheti meg a közönség, minden nap egy órában. A legnevesebb előadókat hozzuk el az emberek otthonába. Közkedvelt régi és új nótákat, csárdásokat, andalgókat, különleges felvételeket hallhatnak a műfaj nagyjaitól.

- Miért fontos a magyar nóta? Miért jó, ha énekel az ember?

- A magyar nóta immár hungarikum, a magyar kultúra része. A szerzemények szívhez szólóan, lélektől lélekig fejezik ki, éneklik meg a magyar ember minden érzését: örömét, búját, bánatát. Talán ennek is köszönhető, hogy a világon egyedülállóan mi sírva is tudunk vigadni.

- Mire számíthatunk idén, az orfűi fesztiválon?

- A pécsi Fishing on Orfű fesztiválra idén harmadik alkalommal kap meghívást a Dankó Rádió. Ez azért is különleges, mert ez a fesztivál a fiatalok találkozóhelye, és mi újra bebizonyíthatjuk, hogy a magyar nóta, a népdal, az operett műfaja él, és a fiatalok is szeretik.

A Borfalu színpadán a fesztivál ideje alatt idén is minden este élő zenekarral csendül a nóta, száll a muzsika. A dalos kedvű résztvevők több száz nóta közül választhatnak és énekelhetnek. Ez a Nótakaraoke. Az elmúlt években  mindig fantasztikus hangulat kerekedett, estétől hajnalig játszott a zenekar.

A fesztiválozók sorban álltak, hogy színpadra léphessenek, és előadják kedvenc nótájukat, a közönség pedig tombolva énekelt együtt az előadókkal. Akik velünk együtt szórakoztak, műsorvezetőként is elmondhatom, életre szóló élményt szereztek.

Címkék: hungarikum, radio, magyar nóta, dankó rádió, fishing on orfű, nótakaraokie, dankó klub

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!