Csak egy igazi mese kellett hozzá...
Hollywoodnak megvannak azok a kifejezései, amelyekről rögtön tudja az egész világ, hogy mit jelentenek. Ilyen a Marvel, a DC vagy épp a Star Wars, de már a Disney is ide tartozik. Lassan felsorolni sem tudjuk az összes élő szereplős Disney-adaptációt, de azért a kedvenceinkre emlékszünk: Emma Stone, mint Belle, Angelina Jolie Demónaként, vagy a híres Szörnyellák, gondoljunk csak Glenn Close-ra. Bár sok vita folyik arról, hogy az eredeti animációs filmek vagy az élő szereplős adaptációk a jobbak, mi most nem döntenénk, hiszen az olasz pizzát sincs értelme összehasonlítani az amerikaival... Inkább lássuk, ki milyen gonosz volt, ki bukta el álmai lehetőségét, vagy épp döntött jól, amikor elvállalta a Disney-mesehős szerepét.
Főszerepben a Szörnyellák
Sokunk édes gyerekkori kedvence a megunhatatlan 101 kiskutya, legalább annyira, mint amennyire rettegtük a negatív szereplőt, Szörnyella De Frászt. Amikor egy viharos estén megjelenik Roger és Anita lakásában… A cikk szerzője is sokszor az ágy alá bújt volna félelmében. Persze, azért újra és újra megnézte az 1961-ben készült mesét. De 1996-ban ő is izgatottan várta a Stephen Herek által rendezett filmet, amely valós díszletekkel készült élő szereplős felújítása volt a mesének.
A 67 millió amerikai dollárnak megfelelő összegből készült film legnagyobb jelentőséggel bíró szerepét a többszörösen Oscar-díjra jelölt Glenn Close alakította, de olyan színészek is láthatóak benne, mint Jeff Daniels, Joely Richardson vagy Hugh Laurie. A filmet BAFTA-díjra és egy Golden Globe-díjra is jelölték. Közönségsiker lett, bár annyira nem, hogy elbírta volna a folytatást (102 kiskutya), ami bár elkészült, kár is szót vesztegetni rá.
Ellenben a 2021-ben bemutatott Szörnyella (eredeti cím: Cruella) című bűnügyi vígjáték már jobb találat volt. Craig Gillespie rendező Emma Stone-t nyerte meg a főszerepre, de Emma Thompson is szerepet kapott. Külön érdekesség, hogy Stone volt a film executive producere is Glenn Close mellett, aki, úgy tűnik, nem engedte el a kedvenc gonosz karakterét.
Szörnyella 233,5 millió dollárt termelt világszinten a mozikban, ami bár elmarad a Disney-mesék adaptációinak magas bevételeitől, de figyelembe kell venni, hogy a premier idején épp két Covid-hullám között volt a világ. Ma már azt is tudjuk, hogy a Szörnyella 2. is zöld utat kapott.
Stone – aki éppen egyik díjátadóról a másikra jár a Szegény párákban nyújtott alakítása miatt – a Variety kérdésére azt mondta: reményei szerint minél hamarabb jön a Szörnyella folytatása, ő maga már nagyon várja, hogy újra az ikonikus Disney-karakter bőrébe bújjon.
A szépség és a szörnyeteg
A nyolcadik, animációs film alapján feldolgozott élő szereplős filmváltozat a Disney-től A szépség és a szörnyeteg lett. 2017-ben mutatták be, Bill Condon rendezte. A szörnyeteg szerepét eredetileg Ryan Goslingnak ajánlották fel, ám ő visszautasította, mert épp leszerződött a Kaliforniai álom főszerepére. Érdekesség, hogy abban pont Emma Watson lett volna a partnere, ő viszont igent mondott Belle szerepére, így elkerülték egymást.
Ez volt az a film, mely más élő szereplős filmfeldolgozástól eltérően, a CGI (Computer-Generated Imagery, azaz ’számítógépen létrehozott kép’) szereplőket megszólaltató színészek hús-vér emberekként is feltűnnek a filmvászon, hiszen itt a legtöbb szerep az elvarázsolt kastélylakókat érinti, akik később visszaváltoznak emberekké. Emma Watson mellett Emma Thompson (Mrs. Potts) is szerepel a feldolgozásban, de ők előtte már a Harry Potter-forgatásokon is összeszoktak.
Egyébként Watsonnak eredetileg Hamupipőke szerepét is felajánlották a 2015-ös filmhez, de azt visszautasította, mert azt a karaktert nem találta eléggé példaértékűnek. Szépséggel viszont már tudott azonosulni és nem csak a közönség, de a szakma is imádta.
Demóna és a Csipkerózsika igazsága
2014-ben hatalmas sikert aratott az a Disney-adaptáció, mely a Csipkerózsika című mesefilm főgonoszát, Demónát állította a középpontba. A film szlogenje is így szólt: „A mesét már ismered. Most tudd meg az igazságot.”
A Demónat a kétszeres Oscar-díjas látványtervező, Robert Stromberg rendezte, aki korábban az Alice Csodaországban és az Óz, a hatalmas című filmek látványtervezője volt. Az alkotás világszerte 758 millió dolláros árbevételt hozott, a sikerhez pedig a főszereplő is kellett.
Angelina Jolie karrierjében a lehető legjobbkor jött a szerep, ugyanis épp a visszavonulását fontolgatta. A színésznő a 2014-es megjelenés előtt négy évvel, 2010-ben szerepelt utoljára filmekben, de a Demónát követően ismét sűrűbben vállalt szerepeket. Sőt, a főgonosz karakter annyire bejött neki, hogy 2019-ben került mozikba a Demóna: A sötétség úrnője című alkotás, amely ugyancsak szép összeget – 492 millió dollárt – hozott a készítők konyhájára, és persze hogy ebben is ott volt Angelina.
Arra viszont már talán senki nem számított, hogy a történet trilógiává válik: 2023 decemberében bejelentették, hogy harmadjára is visszatér Demóna szerepében Jolie. A színésznő egy interjúban hivatalosan is megerősítette, hogy készülőben van a Disney élő szereplős tündérmese újabb része. Izgatottan várjuk…
Alice Csodaországban
Az Alice Csodaországban élő szereplős változata 2010-ben került a mozikba. Tim Burton rendezése mellett a sztárszereposztás miatt is nagyon vártuk. Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Anne Hathaway, na és Mia Wasikowska (ő volt Alice) is hatalmas kasszasikert hozott: egymilliárd dollár felett termelt a Lewis Carroll meseregényéből készült film.
Mindenki kíváncsi volt rá. De hogy aztán tetszett-e – az más kérdés. A színészeken nem múlt semmi. Helena Bonham Carter remekelt a lobbanékony, ripacs Szívkirálynő szerepében. Anne Hathaway tündökölt mint Fehér Királynő, kár, hogy az ő karaktere nem befolyásolta a történetet.
Tim Burton a klasszikus mesét alaposan megcsavarva, sokan úgy is tekintettek rá, hogy ez nem a klasszikus mese feldolgozása lett, hanem folytatást kapott a történet. 2016-ban aztán valóban folytatták: a Disney Alice Tükörországban című kalandjában ismét életre kelnek a különleges figurák, a régi szereposztás is, de a siker már elmaradt.
Azért mindemellett azt is érdemes tudni, hogy a film alapjául szolgáló könyv a gyerekirodalom klasszikusává vált, annak szerzője, Lewis Carroll a 19. században élet- és matematikaprofesszorként tanított az oxfordi egyetemen. Világhírűvé vált könyve első ízben 1865-ben jelent meg. Az első 75 perces feldolgozása rajzfilmként 1951-ben került a mozikba, a Burton-féle fantasy-film bolondos színes figurái pedig már 108 percben varázsolták el a mese kedvelőit.
Még nincs hozzászólás