Bűn-e a bujaság?
Egyáltalán, mi az a bujaság, és mi a bűn? A keresztény hagyományban a bujaságot a hét főbűn egyikeként tartják számon, mert úgy vélik, hogy az emberi ösztönök túlzott követése eltávolítja az embert Istentől. A bujaság bűnében élni tehát életveszélyes.
Ugyanakkor a Biblia szerint csak a házasságon kívüli szex számít bűnnek, házasságon belül bármilyen módon és mértékben szabad szexelni, az nem bűn. Pedig úgy is erősen túlzásba lehet ám esni, és elfordulni a hittől, nem?
Mit jelent ma a bujaság?
A bujaság fogalma kulturálisan és vallásilag eltérő jelentéssel bír, és az idők folyamán is sokat változott. Hagyományos értelemben a bujaság a túlzott vagy erkölcstelennek tartott testi vágyakat jelenti, amelyeket gyakran az önkontroll hiányával, vagy az ösztönök túlzott előtérbe helyezésével azonosítanak.
A modern világban a bujaságot már nem feltétlenül ítélik el, hanem inkább az egyéni szabadság és az önkifejezés részeként kezelik. A média, a divat, a közösségi platformok és az egyre nyitottabb társadalmi normák sok esetben normalizálják a szexualitást és a vágy kifejezését.
Elpazarolt szüzesség
Amióta fellazult az erkölcsi szigor, egyenesen butaságnak számít egy életre összekötni az életet valakivel, és erre meg is esküdni, ha nem sejthetjük, kielégítő-e vele a szex, avagy cseppet sem. Dédanyáink, akiket szigorú erkölcsre tanítottak, azt mondanák erre, hogy ugyan már, idővel összeszokik a két ember, és ha nem, hát örülnek majd másnak. Mármint más dolgoknak, például a szép időnek, a gazdag termésnek, a vasárnapi ebédnek vagy a gyerekeknek.
(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2025. évfolyama 5. számának 48. oldalán!)
Még nincs hozzászólás