A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Bringán érkezik a segítség

„Három évvel ezelőtt pattant ki a fejünkből a gondolat, hogy a szentestét követően – a közös baráti ünneplés helyett – segítsünk azoknak, akik az utcán kénytelenek tölteni az ünnepeket. Több mint százötven szendvicset készítettünk, és olyan holmikat gyűjtöttünk, amikre a hajlék nélkül élőknek szükségük lehet. Biciklire ültünk, és a 3-4 órás tekerés közben szétosztottuk, ami nálunk volt. Nagyon hideg volt, de minden perc megérte. Olyan célt találtunk, ami határtalan örömmel töltött el bennünket” – meséli Havasi Zoltán, a BBM alapítója.

Fotó: Budapest Bike Maffia

Ezután egyértelmű volt a csapat számára, hogy a sikeres akciót követő koccintás nem a boldog befejezésről, hanem a boldog kezdetről szól.

Több önzetlen jótettet!

Szervezett gyűjtésbe kezdtek, önkénteseket toboroztak, és az egyszeri kezdeményezés társadalmi mozgalommá nőtte ki magát. „Rendet kell tenni a fejekben. Bebizonyítani, hogy a segítségnyújtás, amit nem feltétlenül neveltek belénk, önerőből és baráti szerveződésből is működik. Azért választottuk a Maffia elnevezést, hogy ezzel a pejoratív értelmű szóval hívjuk fel a figyelmet a kezdeményezésünkre.”

A gyűjtés mellett figyelemfelkeltő akcióikkal szembesítik a társadalmat a szociális problémákkal. „Több önzetlen jótettet!” – hirdetik plakátjaikon, és hűen a felszólításhoz maguk is egyre több jótettet hajtanak végre. Nem egyszerű kerékpárosok: dolgozó emberek, akik számára a segítségnyújtás elhivatottság, a bringázás pedig szerelem.

„Az elmúlt két évben folyamatosan fejlődtünk, megnőtt a szervezet. Igyekszünk minél több helyen segíteni. Bringás körtúráinkkal hajlék nélkül élő embereket kutatunk fel, hogy étellel és tisztasági szerekkel lássuk el őket, vagy meglátogatjuk az Árvácska Állatmenhelyet Szentendrén, ahova állateledelt és a menhely számára hasznos adományokat viszünk. Emellett közösségi főzéseket is szervezünk. Ilyenkor mi főzzük meg az ételt egy nagy üstben, bedobozoljuk, majd az önkénteseink eljuttatják a megfelelő helyekre.”  

A segítségnyújtás szabadsága

Heti adománygyűjtéseiknek a Szimpla kert háztáji piaca ad otthon, ahol sajátos módszerrel gyűjtenek. Az adományozók kapnak egy vászontáskát, amire jókívánságokat írhatnak, majd – egyeztetés után – gyümölcsöt, zöldséget, sajtot, húst vásárolnak bele. Ezek a csomagok később családokhoz kerülnek. „A hetedik kerületi Gyermekjóléti Központ segítségével nagyjából ötven családdal kerültünk már kapcsolatba – mondja Havasi Zoltán –, de csupán ebben a kerületben több százra becsülhető a támogatásra szoruló családok száma.” Ennek megoldására szeretnék beindítani új projektjüket, amiben arra kérnék a támogató civileket, hogy válasszanak rászoruló családot, és folyamatosan támogassák őket. 

A Budapest Bike Maffia tagjainak természetes a segítségnyújtás, és örülnek, hogy most már mindezt a támogatottak is hasonló természetességgel kezelik. „Az elején furcsa volt az érintettek számára, hogy egyszer csak megjelenünk ezzel-azzal, de ahova visszajárunk, ott már nincsenek zavarban. Kedvelnek minket, és ez kölcsönös. Minden alkalom jó program is egyben – biciklitúrával, kutyasétáltatással vagy éppen egy Duna-parti sörözéssel egybekötve. Ráadásul a segítségnyújtás ugyanazt a szabadságot fejezi ki, mint a kerékpározás. Mi úgy fogjuk fel, mint egy forradalmat, amelyben a társadalomnak és a városnak is újjá kell születnie!”

Középpontban a biciklikultúra

Budapesten a kétezres évek elejétől kezdett újjáéledni a biciklizés kultúrája. A nyugati minta, a környezettudatos és egészséges életmód népszerűsége, a nosztalgia érzése és a praktikum együttes erővel fejtették ki hatásukat, és meglepő gyorsasággal már mint szubkultúrát emlegettük az addig elenyészően kevés taggal rendelkező fővárosi biciklis közösséget. A bringázás tehát újból divattá vált, és hamar megjelentek a kultúráját hirdető szervezetek, programok és kezdeményezések is.

Critical Mass nevéhez fűződik az egyik legismertebb nemzetközi biciklis felvonulás, amelyet 2004-ben rendeztek meg először Magyarországon. Ekkor négyezer kerékpáros vett részt rajta. A felvonulás végén a résztvevők a fejük fölé emelték a kerékpárjukat, ezzel kampányolva a kerékpáros közlekedés elfogadtatása mellett. Tavaly már több mint százezren vettek részt a felvonuláson, amelyet utoljára rendeztek meg, mondván, hogy a rendezvény már elérte a kitűzött célját.

A NightRide, vagyis az éjszakai kerekezés hagyománya hat éve hódít a fővárosban. Azóta szombat esténkét útnak indul egy kisebb kerékpáros csapat – akikhez bárki csatlakozhat –, hogy körbetekerjék Budapestet és környékét. A túra célja a közös élmény és a kikapcsolódás.

A Magyar Kerékpárosklub indította útjára a Bringával boltba elnevezésű kampányt. A cél az üzletek előtt elhelyezett bicikliparkolók korszerűsítése. Hogy milyet érdemes építeni, arról egy prospektust állított össze a szervezet, ami letölthető a honlapjukról. Aki szeretne részt venni az akcióban, annak nincs más dolga, mint letöltött prospektust odaadni a bolt illetékes személyzetének. 

Címkék: bringa, kerékpár, budapest bike maffia, közösség, segítség, critical mass, jótékonyság, nightride, bringával boltba

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!