A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Biztonságos? Ajándékvásárlás az interneten

Mint minden, az internettel összefüggő dolog, az online vásárlás is intézhető biztonságosan. Persze, tudjuk: feltörhetetlen anyag nincs, de számos lépést tehetünk, amivel megnehezíthetjük az online gazemberek dolgát, ha meg akarnák kaparintani az adatainkat - rosszabb esetben a pénzünket.

Fotó: Thinkstock

A 21. században gyakorlatilag nincs se termék, se szolgáltatás, se karácsonyi ajándék, amit ne szerezhetnénk be a kedvenc karosszékünk kényelméből. Ha ön már rutinos online vásárló, nyugodtan lapozzon tovább, ha viszont aggodalmat érez, mikor a pénzügyeit a világhálón intézi, hadd szolgáljunk egy-két megnyugtatónak szánt tanáccsal.

Jelszó, jelszó, jelszó
Nem lehet elégszer elmondani, hogy az internetes biztonság a megfelelő jelszavak használatánál kezdődik. Napjainkban is ijesztően magas azoknak az aránya, akik figyelmen kívül hagyják ezt, és olyan jelszavakat használnak mint „jelszo”, „abc123” és hasonlók. Hiba! Mindenképp olyan jelszót válasszunk, amely semmiféle módon nem köthető hozzánk (tehát ne a kutyánk vagy az utcánk nevét, és ne a születési dátumunkat).

Persze, ezt nehezebb megjegyezni, mint azt, hogy „morzsikutya”, cserébe viszont nagyobb biztonságban érezhetjük magunkat. Tovább fokozva a jelszavaink hatékonyságát: az ideális jelszó hosszú – 8 vagy több karakter –, egyaránt tartalmaz kis- és nagybetűt, számokat (informatikus nyelven szólva: numerikus karaktereket), illetve további karaktereket, a #-től a {} pároson át az alsó vonásig. Ja, és ha lehet, az így összeállított, immár erős jelszavunkat ne egy post-it cetlin tároljuk a monitorunk mellett...

Antivírus, tűzfal és a többiek
Ez is unalomig ismételt tétel, de nem lehet elégszer elmondani: a számítógépünkre telepítsünk korszerű antivírus- és tűzfalszoftvert, és ne feledkezzünk meg azok rendszeres frissítéséről se. Remek ingyenes szoftverek is elérhetők – a teljesség igénye nélkül: Avast, Panda Cloud Antivirus Free, AVG Free Antivirus, Malwarebytes Anti-Exploit Free – de egy komolyabb, márkás szoftvercsomag se kerül túl sokba. Különösen, hogy egyes változatokba kifejezetten az online bankolásra, online pénzügyi tranzakciókra szabott üzemmódok is bekerültek, amelyek tovább fokozzák a biztonságot.

Virtuális hitelkártyák és online fizetési megoldások
Több bank is kínál ma már úgynevezett virtuális hitel- vagy bankkártyát, a meglévő plasztik mellé. Ez valójában annyit jelent, hogy kapunk egy olyan bankkártyaszámot, amelyet kifejezetten internetes vásárlások esetén használhatunk. A hozzá tartozó virtuális számlára saját kezűleg tehetjük át a megfelelő összeget a bankból, így lehetővé válik, hogy például egy 5000 forintos tétel esetében kizárólag az az 5000 forint legyen a számlán, amit aztán egy percen belül ki is fizetünk a megrendelt áruért. Az online rablók így hoppon maradnak.

Léteznek ehhez hasonló online szolgáltatások is, például a Paypal.com, hogy csak a legismertebbet említsük. Itt létrehozhatunk egy felhasználói fiókot, és hasonló módszerrel befizethetünk pénzt a saját számlánkra. Így megint csak biztonságosan költhetjük a pénzünket.

Mint a fentiekből látható, az internetes vásárlás minimális veszélyeket rejt, ha kellően tudatosan állunk hozzá, és a számítógépünk megfelelően védett.

Címkék: internet, jelszó, online vásárlás, net biztonság, virtuális hitelkártya, vírus védelem, adatvédelem

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!