A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Beszélő szemek

Amikor valakivel beszélgetünk, öntudatlanul is figyeljük a teste jelzéseit. Ha a szavai és a teste jelzései között összhangot találunk, sokkal inkább hiszünk neki, mint amikor a teste a szavaival ellentmondásosan kommunikál, vagy éppen mozdulatlan, merev. Anélkül, hogy eljutna a tudatunkig, megfigyeljük a másik ember testtartását, arcmimikáját, szemmozgását, fejtartását, sőt, még azt is, izzad-e, vagy változott-e az arcbőrének színe.

Fotó: Shutterstock.com

Hihetetlennek tűnik, de még a pupilla tágulása és szűkülése is információt hordoz. A szem kommunikációs eszközként rendkívül kifejező és sokrétű. A nonverbális kommunikáció fontos része, amely érzelmeket, szándékokat és gondolatokat közvetít anélkül, hogy szavakat használnánk.

Kit bámulsz?

A hétköznapi életben máris ott az egyik legizgalmasabb játék, amit végezhetünk, a szemezés. Akár tudunk, akár nem a pszichológia rejtélyes útmutatóiról, önkéntelenül is kifejezhetjük tetszésünket a másik fél felé, ha tekintetünket pár másodpercnél tovább felejtjük rajta. Vagyis ha szemezünk.

Egymásra nézve…

Ha ránézünk a másik félre, vagyis megvalósul a szemkontaktus, máris létrehoztuk a kapcsolatot vele. Az intenzív szemkontaktus bizalmat, érdeklődést és figyelmet sugall. A szívritmus felgyorsul, a test hőmérséklete parányit megemelkedik, persze csak akkor, ha a szemezés pozitív vagy negatív irányban hat ránk érzelmileg.

A szemkontaktus hiánya vagy elkerülése szorongást, zavarodottságot vagy érdektelenséget jelez. Hosszú szemkontaktus dominanciát és önbizalmat, míg az elkerülés alávetettséget vagy bizonytalanságot jelöl.

Fotó: Shutterstock.com

Vigyázz, merre nézel, ha gondolkozol!

Árulkodó lehet, hogy merre nézünk, ha bambulunk vagy merengünk. A szemmozgások önkéntelenül is követik a figyelem tárgyát, segítenek a környezet feltérképezésében és a fókuszált figyelemben. A meredten jobbra vagy balra nézés gondolkodást vagy emlékezést jelezhet, míg a lefelé irányuló tekintet szégyent vagy szomorúságot sugall.

Ha valaki felfelé néz beszéd közben, az is lehet a kreatív gondolkodás jele, ami arra utalhat, hogy éppen kitalál valamit.

Mit mesél a szemöldök?

Az emelkedő szemöldök meglepetést, érdeklődést vagy aggódást, míg az összehúzott szemöldök haragot, koncentrációt vagy zavart jelez. A homlok ráncolása összpontosítást, aggódást vagy gyanakvást tükrözhet. Mindezekhez tartozik még, hogy erős fény hatására is ráncoljuk a homlokunkat és összehúzzuk a szemöldökünket.

Fotó: Shutterstock.com

Miről árulkodnak a könnyek?

A könnyek az érzelmek intenzitásának fokmérői, jelezhetnek örömöt, bánatot, félelmet, fájdalmat vagy meghatottságot. A pislogás gyakorisága is kommunikációs jel. A gyakori pislogás szorongást, stresszt vagy hazugságot mutat, míg a ritka pislogás koncentrációt és figyelmet.

Micsoda fekete szemek!

A sötétszeműek tekintete szurokfeketére is válthat, ha a pupillájuk kitágul. A pupillák tágulása történhet a fény hiánya miatt, de vonzalmat vagy érdeklődést is jelezhet. Ha a pupillák szűkülnek, annak vagy az erős fény, vagy a félelem, harag vagy undor lehet az oka. Ugyanazon fényviszonyok között a pupilla szűkülése ellenszenvet, érzelmi elhatárolódást mutat, míg a tágulása érzelmi összhangot.

Amikor valaki hazudik, a stressz és az idegesség hatására a pupillák kitágulhatnak.

Fotó: Shutterstock.com

Nézz a szemembe, és mondd meg az igazat!

A hazudozót gyakran a nonverbális kommunikáció, különösen a szemmozgások árulhatják el. Bár nincs egyetlen biztos jel, amely minden esetben megmutatná, hogy valaki hazudik, a következő szemmel kapcsolatos jelek gyakran előfordulhatnak hazudozás közben:

Elkerülő szemkontaktus: a hazudozók gyakran kerülik a szemkontaktust, mert félnek attól, hogy az igazság kiderül. Az elkerülő szemkontaktus azonban nem mindig jelez hazugságot, hiszen egyes emberek természetüknél fogva kerülik a szemkontaktust. Ezzel ellentétben néhány hazudozó túlzott szemkontaktust tarthat fenn, hogy meggyőzőbbnek tűnjön. Az állandó, intenzív szemkontaktus azt jelezheti, hogy valaki erőlködik, hogy hitelesnek tűnjön. A hazudozás stresszel és feszültséggel jár, ami gyakori pislogáshoz vezethet. A hazudozók gyakrabban pisloghatnak a normálisnál, mert idegesek és izgatottak.

Fontos megjegyezni, hogy ezek a jelek nem mindig egyértelműen mutatják, hogy valaki hazudik. Az emberek különböző módon reagálnak a stresszre és a hazugságra, és nem mindenki mutatja ugyanazokat a jeleket. A kontextus és az egyéb nonverbális jelek is fontosak a hazugság felismerésében.

Mi az a pupillometria?

Fotó: Shutterstock.com

Eckhard Hess amerikai pszichiáter pupillometriának nevezte el azokat a kísérleti kutatásokat, amelyek a pupillaméret változásait vizsgálták. Egy kísérleti csoportnak például két fényképet mutatott. Mindkettőn ugyanaz a női arc volt látható. A különbség csak az volt, hogy a fotón szereplő kék szemű hölgy pupilláját az egyik képen egészen szűkre, a másikon pedig nagyra retusálták. Ezután megkérték a kísérletben részt vevőket, válasszák ki, melyik arc szimpatikusabb nekik. Szinte egybehangzóan azt a képet választották ki, ahol a nőnek nagyobb volt a pupillája, mert azt az arcot sokkal szeretetreméltóbbnak ítélték.

Más kísérletekben pedig kimutatták, hogy az emberek a pupilla méretének változtatásával reagáltak olyan tárgyakra vagy emberekre, amelyeket vagy akiket erősen szerettek vagy gyűlöltek. A nők általában megnövekedett pupillával reagálnak egy csecsemő vagy egy meztelen férfi látványára. Megfordítva is igaz, a női aktfotó láttán a férfiak pupillája növekedik meg.

Címkék: pupillometria, merre nézünk, ha hazudunk, a szem kommunikációja, eckhart hess

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!