A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Best of Tavaszi Fesztivál

A Madách Nemzetközi Színházi Találkozó amolyan fesztivál a fesztiválban. Ugyanis nem titkoltan hagyományteremtő szándékkal indította útjára a Nemzeti Színház, és erős kezdésként Oroszországot hívták meg díszvendégnek.

A kortárs orosz színház egyik legmeghatározóbb figurája, a tavaly Kaposvárott mesterkurzust tartó rendező, Viktor Rizsakov most visszatér Magyarországra, ezúttal a Moszkvai Művész Színház fiatal művészeivel. Viktor Asztafjev azonos című regényéből – melyet „kegyetlen realizmus”-ként emlegetett az orosz kritika az 1990-es években –, az Elátkozottak és meggyilkoltakból rendezett költői hangvételű, szuggesztív előadást. A II. világháborús napok emberi helytállásáról mesél, és arról, hogy a legembertelenebb körülmények között is van remény a túlélésre.

Zubin Mehtáról talán kevesen tudják, hogy élete első koncertjét, még bécsi akadémistaként, 1956 novemberében adta magyar menekülteknek a magyar-osztrák határon. Most a Bécsi Filharmonikusokat vezényli majd a Művészetek Palotájában, akiket szintén nem kell bemutatni a közönségnek. A vendég orgonaművész pedig az a Kovács Róbert lesz, aki több éven át volt a St. Florian-apátság orgonistája és egyben a világhírű Anton Bruckner-orgona őrzője. Ezen az estén Saint-Saëns III. (c-moll „Orgona”) szimfóniáját játssza majd.

Az alig másfél hete újra megnyílt Pesti Vigadó vendége lesz az a fiatal ukrán-brit brácsaművész, akiről a világ legrangosabb komolyzenei folyóirata, a Gramophone Magazine is csak felsőfokon tudott írni. Maxim Rysanov partnere a zongora mellett a Moszkvai Csajkovszkij Konzervatórium professzora, Jacob Katsnelson lesz. Hozzájuk társul még Kokas Dóra csellista a Kelemen Kvartettből, és a 16 éves gordonkafenomén, Devich Gergely.

Ion Luca Caragiale novellájának színpadi adaptációjával érkezik a Madách Nemzetközi Színházi találkozóra a Bukaresti Nemzeti Színház. A rendező az az Alexandru Dabija, aki a Két sorsjegy színpadra állításáért tavaly megkapta a legjobb rendező díját a Román Színházi Szövetségtől.

A Lajkó Félix – ifj. Balázs János duó improvizációs esttel vállalkozik arra, hogy megmutassák, a kortárs zene igenis befogadható, sőt, élvezhető. A két virtuóz muzsikust a véletlen hozta össze, és ahogy ifj. Balázs János mondja, nagyon ritka, hogy két ember azt játssza, amit gondol, és a témák még találkoznak is. Náluk nemhogy két egyforma koncert, de két egyforma próba sincs, ettől olyan kiszámíthatatlan a közös zenélés: minden hang egyszer, akkor és ott születik meg.

Ha Richard Strauss kerül szóba, sokaknak rögtön A rózsalovag jut eszükbe. Az 1911-es drezdai premieren sikert aratott opera zenei élete tovább folytatódott, amikor a zeneszerző évtizedekkel később szimfonikus szvitet írt belőle. Ez a szvit szólal most meg a zeneakadémiai Richard Strauss-esten, amelyen ezúttal a Strauss-versenyműveké lesz a főszerep, olyan előadókkal, mint Kelemen Barnabás hegedűművész, Zempléni Szabolcs kürtművész és Kiss József oboaművész.

Március 29.
Maxim Rysanov brácsakoncertje
Pesti Vigadó

Március 31.
Lajkó Félix és ifj. Balázs János improvizációs estje
Zeneakadémia

Április 3.
I. L. Caragiale: Két sorsjegy
Rendező: Aexandru Dabija

Nemzeti Színház, Gobbi Hilda Színpad

Április 4.
Richard Strauss-est
Zeneakadémia

Címkék: színház, budapesti tavaszi fesztivál 2014, zene

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!