A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Az Atlanti-óceán virágoskertje

Madeirát nem véletlenül nevezik az Atlanti-óceán virágoskertjének. Hiszen itt egész évben buján zöldell és virágzik a természet. Minden napra betervezhetünk egy kirándulást valamelyik levada mentén, és párosíthatunk hozzá kulturális élményeket, illetve kulináris örömöket, hiszen itt mindent frissen fognak a tengerből.

Fotó: Shutterstock.com

Madeirai Kortárs Művészeti Múzeum

2015 októberében nyitotta meg kapuit a MUDAS, a Funchali Kortárs Művészeti Múzeum. Gyűjteménye 400 darabból áll, a portugál kortárs művészetet mutatja be az 1960-as évektől kezdve napjainkig. A hatalmas építészeti komplexum tartalmaz továbbá 200 férőhelyes előadótermet, könyvtárat, üzletet, kávézót, éttermet, kulturális szórakozási területet és parkolót.

A mai múzeum elődjét, a Kortárs Művészeti Múzeumot 1992-ben hozták létre, és a kollekciót a funchali São Tiago erődben helyezték el. Kortárs portugál művészeti gyűjteménye alapvetően művészeti galériáktól vagy maguktól a szerzőktől beszerzett alkotásokból, valamint a Regionális Turisztikai és Kulturális Titkárság egykori galériájában rendezett kiállításokról és magánszemélyektől származó adományokból áll.

A megnyitása óta számos izgalmas időszaki kiállításnak is otthont adott, zenei előadások, színdarabok, konferenciák és más változatos programok színtere.

A legszebb kilátás, amivel múzeum rendelkezhet

Fotó: Shutterstock.com

Az épületet Paulo David 1959-es születésű madeirai építész tervezte, szem előtt tartva józan esztétikai szempontokat, és lehetővé téve, hogy a múzeum belülről lenyűgöző kilátást nyújtson a tengerre és a környező hegyekre. Az épület nemzetközi elismerésben részesült, mégpedig Alvar Aalto-éremmel (2012) az építészetért és a tájba való tökéletes beilleszkedéséért, és jelölték a Mies Van Der Rohe Európai Kortárs Építészeti Díjra is (2005).

Meg kell említeni, hogy történelmileg ezek a földek és rajtuk egy 1759-ből származó régi ház, Madeira felfedezőjének unokájáé voltak. Egyik utolsó tulajdonosa egy helyi orvos volt, aki közvetlen leszármazott híján az ingatlant keresztlányának és egykori házvezetőnőjének adta át. Ezt követően a házvezetőnő rokona 1952-ben eladta a funchali igazgatótanácsnak. A házat végül felújították, és mellé a nulláról felhúzták a múzeum épületének magját.

Az utolsó királyunk sírja

Fotó: Shutterstock.com

IV. (Boldog) Károly osztrák főherceg, a Habsburg–Lotaringiai-ház utolsó uralkodója volt. Ferenc József császár örökösévé vált, miután nagybátyját, Ferenc Ferdinánd osztrák főherceget meggyilkolták 1914-ben Szarajevóban. 1916 és 1918 között I. Károly néven az Osztrák Császárság utolsó császára és IV. Károly néven Magyarország utolsó királya volt.

Titkos kísérleteket tett, hogy tárgyaljon az Osztrák–Magyar Monarchia első világháborúból való kilépéséről, de nem járt sikerrel. Kétévi uralkodása után Ausztriát és Magyarországot köztársasággá kiáltották ki.

Nem mondott le, de az új államformát elfogadta. 1919 áprilisában az osztrák parlament hivatalosan is megfosztotta trónjától, majd Svájcba száműzte. Károly élete hátralévő éveit a Monarchia helyreállításának kísérletével töltötte. 1921-ben két alkalommal is megpróbált visszatérni a trónra, de másodszor is száműzték, immár a portugáliai Madeira-szigetére.

1921 novemberében érkezett meg Funchalba, és többé már nem is hagyta el a szigetet. A száműzetés és az utazás megviselte, megőszült, és szívproblémák jelentkeztek nála. Tavasszal magas láza lett és köhögött, amit eleinte megfázásnak véltek, de hamarosan kiderült, hogy elkapta a spanyolnáthát, amely később tüdőgyulladássá súlyosbodott.

Végül majd egy hónapnyi szenvedés, két szívroham és komoly légzési nehézségek után 1922. március végén az udvari káplán feladta az utolsó kenetet. Utolsó királyunk 34 esztendős korában, 1922. április 1-jén családja körében hunyt el.

A montei Miasszonyunk templomának (Nossa Senhora do Monte) kápolnájában temették el április 4-én. A templom előtt látható IV. Károly egész alakos szobra. Elsőszülött gyermeke, Habsburg Ottó lett a trónörökös, aki sohasem került a trónra, és végül 1961-ben egy nyilatkozatában lemondott ausztriai trónigényéről, hogy családjával beutazhasson egykori hazájába. Magyarországi trónköveteléséről azonban sosem mondott le.

Egy falat Rio

Fotó: Shutterstock.com

A Krisztus király-szobor (Cristo-Rei) Jézust ábrázoló műalkotás a portugáliai Garajau településen, Madeira szigetén. Garajau egy szikla oldalán fekszik, Funchal közelében. A falu alatti domboldalon kapott helyet a Cristo Rei szobor, amely a Rio de Janeiro-i Megváltó Krisztus szobrának másolata, és egyben remek panorámahely is.

A szobrot 1927-ben készítette George Serraz francia művész, létrejöttét Aires de Ornelas ügyvéd és felesége finanszírozta. Jézus tekintete és kinyújtott karjai az Atlanti-óceán végtelenje felé néznek, így üdvözölve a hajóval érkező látogatókat. A dombról, amelyen áll, kötélvasút vezet le a tengerpartra.

TOP 10 kedvenc festmény -  a 2. helyen A csók

Fotó: Google Art Project

Kíváncsi vagy, melyik festmény jelenik meg legtöbbször a közösségi médiában? Megvizsgálták, hogy az Instagram felületén az egyes alkotások nevét hányszor kulcsszavazták a felhasználók. Ezek alapján elkészítették a legnépszerűbb festmények top 10-es listáját.

Ezüstérmes lett Gustav Klimt A csók (The Kiss 1908) című festménye, melyet nem kevesebb, mint 287.282 alkalommal hashtaggeltek. A kép a beteljesült szerelem szimbóluma, aranylemezek és virágok között ábrázolja a párt, akik csókban forrnak össze.

A festményt 1908-ban mutatták be először, az osztrák kormány azonnal megvette annak ellenére, hogy még el sem készült. A művész 1909-ben fejezte be, ami azóta is a bécsi Belvedere-kastélyban csodálható meg.

Gustav Klimt egész életében küzdött, hogy művészetét elismerjék, az ő idejében a női test erotikus ábrázolása még nem volt elfogadott, ezért gyakran obszcénnek ítélték munkásságát. Haláláig aktívan festett, termékenységének bizonyítékaként összesen 14 gyermekkel és számos remekművel ajándékozta meg a világot.

Címkék: gustav klimt, madeira, garajau, madeirai kortárs művészeti múzeum, iv. (boldog) károly osztrák főherceg

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!