Apropó, március!
Március - az első tavaszi hónapunk 31 napos, nevét a háború istenéről, Marsról kapta.
A népi kalendárium böjtmás havának említi, a 18. századi nyelvújítók pedig olvanos névvel ruházták fel.
Az első nő, aki…
… átevezett az Atlanti-óceánon, az amerikai Kathleen McNally Saville evezős, felfedező 1956. március 22-én született. Férjével, Curtisszel két sikeres expedíciót hajtottak végre – az Atlanti- és a Csendes-óceánt szelték át egy általuk épített csónakkal –, útjuk során mintákat gyűjtöttek és felvételeket készítettek a víz felszínéről és az óceán élővilágáról.
Kathleen tudományos munkát végzett a valaha feljegyzett leghosszabb evezős úttal kapcsolatban, mely a mai napig Guinness-rekorder. Kalandos életéről, útjairól néhány évvel ezelőtt írt könyvet Evezés az életemért – két óceán, két élet, egy út címmel.
Miért kell nekünk a pi?
Az úgynevezett pi-szám a matematika egyik leghíresebb száma 3,1415926535…-tel kezdődik, és a végtelenségig tart, de többnyire 3,14-ként ismerjük. Annyira jó számról van szó, hogy gyakran használják a kör kerületének és területének kiszámításához.
És annyira jó szám, hogy Einstein születésének napján (03.14.) nemzetközi napot is szentelnek neki: különböző rendezvényekkel, vetélkedőkkel, konferenciákkal ’ünneplik’ a remek pi-t.
Órát igazíts!
A nyári időszámítás március 26-án, vasárnap hajnalban 2 órakor kezdődik, hivatalosan ekkor kell 3 órára előreállítani óráinkat. Az Európai Unió döntésének megfelelően az utolsó óraállításra 2024-ben kerül sor, addigra minden tagállamnak dönteni kell a téli vagy a nyári idő állandó használatáról.
Naptár
- 5. A Néprajzi Múzeum napja
- 8. Nemzetközi nőnap
- 15. Magyarország nemzeti ünnepe
- 20. A csillagászati tavasz kezdete
- 22. A víz világnapja
- 27. Színházi világnap
Még nincs hozzászólás