A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Anti-hipochonderként sem könnyű

Az igazi hipochonder családja lubickol az orvosi kapcsolatokban, csak épp nem örül az újabb és újabb, barátilag kezeltetett bajoknak.

Fotó: Thinkstock

„Ha ötven fölött egy reggel arra ébredsz, hogy nem fáj semmid, akkor meghaltál” – szól a Buda Éva doktornőnek tulajdonított bölcselet. Grosz László életében ez a határidő előre került: fiatal felesége olvasott nő volt, amit kórságokról közöltek a lapok, idővel megkedvelte és – fogalmazzunk így – magáévá tette.

„Asszonyom amolyan hasznos házassági hozományként fogta fel, hogy velem együtt megkapta anyámat és apámat, a két orvost és az ő szakmai kapcsolatrendszerüket” – elevenítette fel emlékeit Grosz úr. A szívdobogás, a hasbaj, a torokbetegség és még ki tudja, hány rutinkórság mellett eltörpült az, hogy az asszony évről évre vagy gyereket, vagy vesekövet is szült.

„Tudtam én már kisiskolás koromban is, mi fán terem a képzelt betegség, anyám és apám olyan orvosok voltak, akik előttem beszéltek egymással páciensekről, gyógyításról” – emlékezik vissza a hipochondria királynőjével tíz éven át házasságban élt, ma már hatvanas férfi.

Arról is gondoskodtak a szülők, hogy esélytelen legyen nála bárminemű betegségtudat, ehhez elegendő volt lenyelnie egy halszálkát egy étteremben és meghallgatnia a feje fölött vitázó orvos házaspárt: „gégemetszést, most, azonnal!”, illetve „isten ments, van más megoldás is”…  Ilyen háttérrel nem hipochondernek, de még normális betegnek sem volt kedve lenni.

Érthető hát, ha a képzelt betegségekkel tökéletesen felszerelt feleségtől, mivel kigyógyítani nem sikerült, Grosz László megfutamodott. Kötelékét a törvény adta eszközökkel megszakította, de – talán, hogy revánsot vegyen a sok gyötrelmes napért – mielőtt elbúcsúzott asszonyától, kegyetlenül „megtréfálta”.

Akkoriban derített ki mind többet az orvostudomány az AIDS-ről, s szereztek ismereteket a laikusok is a vérrel terjedő fertőzésről, így tehát a válás utáni első nyáron a Balatonra készülő volt feleségnek elegendő volt megjegyezni: az idén sok ám a vérszívó szúnyog. „Nem strandolt, hosszú ujjú ruhákban napozgatott, majd Pesten laboratóriumban dolgozó barátnőjétől többször is vérvételt, vérvizsgálatot kért, mert hát gyanított valamit…”

A szocializmus idején – vont le általánosabb következtetést a hipochondria társadalmi környezetének elemzőjévé avanzsált férj – az „ingyenesség” mást jelentett e pszichés probléma érintettjeinek, mint a rendszerváltást követő évtizedekben, amikor felértékelődött a hálapénz és a magánszolgáltatások világa az egészségügyben.

Az orvosok közötti pendlizésre – vadászásra – „szakosodott” képzelt betegek számára is szempont lett a pénz, bár a gyógyulást a beárazott környezetben ma is változatlanul keresik. Felhajtóerőként működik a gyorsabb információáramlás, mivel tömérdek adatot – ellenőrizetleneket, manipuláltakat is – találunk az interneten, a bulvárlapok hasábjain, s persze magánforgalomban is.

A figyelmesebb háziorvosok egy része már tudja, milyen új panaszokkal érkeznek a „törzsvendégek”, mikor a tévében álhíreket közölnek valamilyen, korábban kevéssé ismert kórról, kezelésről. Orvos legyen a talpán, aki megfelelő kiszolgálásban tudja részesíteni „képzett” pácienseit.

Egy gyakorló, általános hipochondriában szenvedő betegnek Kánaán a facebookos, naponta frissülő gyógymódkínálat, lapzártánk előtt találtunk is ilyen csemegéket: „Új, természetes módszer várja az ízületi fájdalom és merevség kezelését igénylőket; ujjaid mind-mind kapcsolódnak valamelyik szervedhez, csak tudni kell, hogy mikor, melyiket aktiváljuk, ha nehézlégzést vagy heves szívverést érzékelünk." És végül olvashattuk június harmadik dekádjában – „egyedi, 20%-os kedvezmény műtéteink árából az Eb ideje alatt!"

A mindmáig anti-hipochonder Grosz László meghökkenve vette tudomásul a napokban, hogy őt is elérheti valami baj. Történt volt, hogy jogosítványának meghosszabbításáért, háziorvosa parancsára egy EKG-vizsgálatra is elment, ahonnan egy nagyobbacska slejfnivel érkezett vissza, illetve egy kézzel írt kommentárral, amit addig észre sem vett, ameddig a doktornő át nem adott pár beutalót különböző szakorvosokhoz.

„Pánikba fogok esni, a szorongás testi tüneteket hoz elő bennem, izzadni fogok, magas lesz a vérnyomásom, jönnek a gyomorgörcsök. Mi ez a sok vizsgálat? Lehet, hogy tényleg beteg vagyok? Vajon nem lenne könnyebb volt feleségemmel kéz a kézben végigszenvedni a hátralévő éveinket?”

Címkék: betegségtudat, hipochonder, képzelt beteg, élettárs, betegséggel élni

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!