A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Ahol a zöldnek lenni valódi tartalommal bír

Évszázadok átlépése: a mai világban ez is lehetséges. Afrika gőzgépek, kurblis telefonok, lámpás rádiók nélkül jut be a jövőbe, hogy mobillal telefonáljon, internettel kommunikáljon a dzsungelből, a szavannáról, a sivatagból.

Fotó: makerfaireafrica.com

Különös generátort alkotott négy afrikai leány. A szerkezet villamos energiát termel, vizeletből. A berendezés cellái leválasztják a hidrogént, szűrés következik, és eltávolítják a légnemű anyag nedvességtartalmát. A tiszta hidrogén jut a generátorhoz. Az ifjú hölgyek Lagosban mutatták be újításukat, egy kiállításon.

Európában talán megmosolyognák a furmányos megoldást, de csak azért, mert itt nincsenek sivatagi körülmények, helyette vannak villanykapcsolók, az utcán közvilágítás, metró és villamos, odahaza pedig például televízió. Bill Gates és hitvese, Melinda is ilyen körülmények között él Amerikában, miközben alapítványuk közreműködésével Afrika szegényei javára igyekeznek olcsó áramtermelő eszközt fejleszteni. Egy kenyai faluban 2500 ember felfogott vizeletével napi 12 kilowattóra energiát generálnak…

A lagosi diáklányok elmondhatnák: ha csak annyi energiát termelnek, amennyi működteti az okostelefont, már segítettek a betegeken, mert elérik az orvost. Más esetekben riasztást kaphatnak, mikor árvíz indul a folyó felső szakaszáról. Persze, csak akkor, ha van áram a küldő és a fogadó mobil akkumulátorában… Ha van – és ez a lényeg. Az áram Afrika számára cseppet sem természetes. A mai európait legfeljebb iskolai, tankönyvi tudása igazítja el, milyen is lehetett az ipari forradalom előtti élet, és milyenné vált utána, amikor erőművek, gőzgépek, távvezetékek, hálózatok épültek.

Három-négy generációval ezelőtt még a rádió varázsszeme, a telefonközpontos kisasszony kurblis telefonja jelentette a technika csúcsteljesítményét. Afrikában sokakhoz mindez még ma sem érkezett el. Ha tudnak is róla az ott élők, 640 millió embernek – 80 százalékuk falusi – semmiféle áramszolgáltatás nem segíti az életét.  A Közép-afrikai Köztársaságban a lakosság 3 százaléka, Csádban 4, a Kongói Demokratikus Köztársaságban 9 százaléka használ villanyt.  

Az Egyesült Államok elnöke tavaly indított egy gigantikus projektet, melynek során közel 5 milliárd dollárt fektetnek be az afrikai villamosáram-termelésbe és a hálózatépítésbe. Lehet sorolni: a Nílus felső folyásánál 6 ezer megawatt kapacitású vízerőmű épül, a Kongó folyón 80 milliárd dolláros költséggel gátrendszert építenek, dél-afrikai, egyiptomi, újabban nigériai és ugandai atomerőművekre is van esély. De ennyi minden után is csupán közelebb kerül Afrika az európai energiaellátás színvonalához, el nem éri azt.

Hogy miért fontos feltölteni a mobiltelefont? Az előző példákon túl sorolhatjuk tovább: mobilon fizeti ki a kenyai gazda a megrendelt vetőmagot a szállítónak. Máskor megüzenik neki, mikor és milyen növényvédőszert kell permeteznie, hogy a terjedő fertőzést még megelőzhesse. Ehhez mobil kell, abba pedig feltöltött akkumulátor.

Százezrek lépnek át a távoli múltból a mába, kihagyva a kurblis és a vezetékes telefon korszakát. Afrikai távközlési és egészségügyi intézmények 15 millió állapotos szub-szaharai asszony mobiljára juttatnak el majd ingyenes SMS-t gyermekegészségügyi és táplálkozási információkkal, az anyanyelvükön. Az eszközöket is biztosító szolgáltatást Elefántcsontpart, Ghána, Nigéria, Ruanda, Dél-Afrika, Uganda és Zambia asszonyai számára biztosítják a következő egy-két évben.

Ezekhez a programokhoz is áram kell. Egyre több helyen, térségben és egyre több változatban működnek megújuló energiát hasznosító eszközök, melyekkel a világítást éppúgy működtetni lehet, mint a telefonos, számítógépes akkumulátortöltőket. Az ENSZ jóvoltából Kelet-Afrikában, Nigériában, illetve Indiában elindult egy program, amelyben nők vesznek részt és hoznak létre vállalkozásuk érdekében megújuló energiaforrásokat. Tavaly 8 ezer asszony csatlakozott a programhoz, s a következő időszakban akár 3,5 millió ember is közvetlen haszonélvezője lehet a „wPOWER” nevű akciónak.

Több tízezer kenyai és ugandai számára vált lehetővé, hogy a drága kerozin helyett napenergiát használjon az esti világításhoz, illetve a mobiltelefon feltöltéséhez. Kiszámolták, hogy 2018-ra már egymillió háztartás „fogyasztja” a készülék segítségével a napenergiát.

Címkék: környezetszennyezés, mobiltelefon, bill gates, afrika, energia, napenergia, villanyáram, háztartások, vizelet, elektromos áram, m-egészségügyi program

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!