A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Ahány ház, annyi szokás

Hivatalosan nemzetiségként csak azokat a népcsoportokat tartják nyilván, melyeknek legalább egy évszázados magyarországi múltjuk van, szám szerint tizenhármat. Most néhányuk szokásaiba nyertünk bepillantást.

Fotó: Europress/AFP

Bolgárok, görögök, horvátok, lengyelek, németek, örmények, romák, románok, ruszinok, szerbek, szlovákok, szlovének, ukránok. A 2011. évi, a nemzetiségek jogairól szóló törvény megalkotása előtti időkig kisebbségekként nyilvántartott népcsoportok, melyeket az említett jogszabály hatálybalépése óta már egységesen nemzetiségeknek hívunk.

Mivel a Magyarországon élő nemzetiségek nagy része évszázadok óta él hazánkban, kettős identitástudattal rendelkeznek, vagyis többségük épp annyira érzi magát magyarnak, mint a nemzetiségékhez tartozónak. Jellemző, hogy bár szétszórtan élnek, az adott településeken belül csoportokat alkotnak, amit 1994 óta nemzetiségi önkormányzatok formájában is megtehetnek. Közülük mutatunk be most néhányat.

Cigányság – gyermekük a kincsük
Noha a cigányság létszámát körülbelül egymillióra becsülik, a magukat romának vallók száma a 2011-es népszámlálási adatok szerint csupán 315 583 fő. A két szám közti figyelemre méltó különbség feltételezett oka, hogy a cigány szóhoz – gyakran tévesen – rengeteg negatívumot kapcsol a társadalom. Ettől függetlenül ezzel a több mint 300 ezer fővel is a legnagyobb magyarországi nemzetiség a romáké, amit számos, egymástól teljesen eltérő kultúrájú népcsoport (pl. romungrók, oláhok) alkot.

A cigányokra jellemző, hogy istenfélők, ugyanakkor babonásak is, különösen igaz ez, ha a gyermekeikről van szó. Ugyanez igaz az idősekre is. Szenvedélyes emberek, akik egy-egy ünnep alkalmával hatalmas, akár napokig tartó mulatságot rendeznek, mikor az egész rokonság összegyűlik. Kimondottan cigány ételek nincsenek, ugyanakkor a lecsó a mindenük, a rántott csirkét, a töltött paprikát, de akár a reggeli ételként fogyasztott cigánytúrót is lecsóval készítik. 

Németek – akiknél a szorgalom érték
A második legnagyobb létszámú nemzetiség a németeké, ők hivatalosan 185 696-an vannak, de a becsült létszámuk ennél jóval nagyobb. Svábokként emlegetik őket, holott igazi svábok inkább csak Szatmár megyében telepedtek le; élnek még rajtuk kívül hazánkban poncichterek, heidebauerek, stiffolerek, cipszerek, illetve Erdély területén a szászok.

Egy 2007-es felmérés szerint a magyarok maguknál sokkal jobbnak ítélték meg a „svábokat”: kitartóbbnak, szorgalmasabbnak, kötelességtudóbbnak, mértéktartóbbnak gondolják őket, mint önmagukat. 1994 óta léteznek hazánkban német nemzetiségi önkormányzatok, amelyek különös figyelmet fordítanak a német nyelvű oktatásra, országszerte több német nemzetiségi óvodai csoportot és iskolai osztályt működtetnek. Ha sváb ételekre gondolunk, leginkább a német kolbászok jutnak eszünkbe (pl. Stifolder), de a finomabbnál finomabb káposztás ételekről is sokat hallani.

Bolgárok – a jó kertészek
Az ortodox vallású bolgárok létszámuk alapján – 6272 fő – ugyan az egyik legkisebb magyarországi nemzetiséget alkotják, ám amit kaptunk tőlük, annak nagy jelentősége van. A bolgárkertészek a 17. század végén, a 18. század elején jöttek az Osztrák–Magyar Monarchia területére, eleinte csak kertészkedni és a megtermelt zöldségeket eladni, aztán már be is települtek, ami nem is csoda, ha belegondolunk, hogy a letelepedés előtt a földjeiken dolgozó férfiak az év három hónapjában hazánkban voltak, így családjaikkal otthonukban csak a telet tölthették.

Melegágyi előhajtatás, parcellákkal barázdált termőföld, bolgárkerekes öntözés: ez a bolgárkertészet lényege. A bolgárkereket vízpartra építették, ló hajtotta, így a parcellák közötti árkokban folyamatosan volt víz, amivel a kertészek a parcellák szélén lévő gát kinyitásával bármikor el tudták árasztani a növényeket, a vízellátás gyakorlatilag állandó volt. Emiatt a bolgárkertészek terményei már minimum egy hónappal a magyar termelők zöldségei előtt megjelentek a piacokon. Sopszka salátájuk népszerű és finom étel, de szívesen fogyasztanak sarmit is, ami egyfajta töltött káposzta, és sok más, kevésbé ismert bolgár fogást.

Szlovének – a hármas határ szülöttei
A hivatalosan 2820 fős nemzetiség, más néven vendek többsége egy jól körülhatárolt térségben, a magyar–szlovén–osztrák hármas határ szögletében, a Szentgotthárdot és az azt déli irányból övező és egymással szomszédos hat település – Felsőszölnök, Alsószölnök, Szakonyfalu, Apátistvánfalva, Kétvölgy, Orfalu – alkotta területen él, de a Rábamentén kívül Szombathelyen, Mosonmagyaróvárott, Budapesten, Somogy megyében is megtaláljuk őket.

A szlovének őrzik az anyanyelvüket és kultúrájukat, amiben a családi kapcsolatokon túl segítségükre van a kétnyelvű oktatás is: Apátistvánfalván és Felsőszölnökön is van két tannyelvű óvodájuk és általános iskolájuk, de szlovén nyelvoktatásban több szentgotthárdi közoktatási intézményben is részesülhetnek a gyerekek. Népi eledelük a dödölle, ami rókagomba pörkölttel – tényleg finom (és nehéz) étel. Ha vend területen járunk, érdemes megnézni a felsőszölnöki tájházat (Kühár Emlékház), ahol kaphatunk egy kis ízelítőt az egyházi és népi örökségükből.

Görögök – bennük mindig süt a nap
Bár már az 1500-as évekből is találhatóak adatok a görögök magyarországi jelenlétére, az első görög diaszpóra kialakulása a 17. századra tehető. A most Magyarországon élő görögség a görögországi véres polgárháború után, 1948-ban hazánkba menekült görögökből és leszármazottaikból áll. A többi nemzetiséggel szemben a görögök anyaországa nem a „szomszédban” van, s talán éppen emiatt fordítanak a szokásosnál is nagyobb hangsúlyt a nyelv és a kultúra megtartására.

Fontos számukra ortodox vallásuk, és nemzeti ünnepeik is. (A világ bármely országában élő görögökre jellemző ez.) Erről többek között a 12 Évfolyamos Kiegészítő Görög Nyelvoktató Iskola is gondoskodik, melynek központja a fővárosban van, de több kerületi és vidéki tagozattal is rendelkezik, illetve a görögök által épített falu, Beloiannisz iskolája is nagy szerepet vállal a hagyományőrzésben. Tzatzikit, gyrost, muszakát, szuvlakit, olajbogyót, feta sajtot mindenki evett már, a felsoroltaknál sokkal több jellegzetes finomsággal büszkélkedő konyhájuk igen népszerű. Táncházkultúrájuk szintén híres, ahogy jókedvük, vendégszeretetük és heves természetük is. Jelenleg a hivatalos létszámuk 4642 fő.

Címkék: németek, bolgárok, nemzetiség, görög, szlovének, cigányok, magyarországi kisebbségek

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!