Adjon ritmust az életének!
Hol találkozik az élettempó és a csúcsteljesítmény? Ott, hogy meggyőződésem szerint csak akkor leszünk képesek a maximumot kihozni magunkból, ha helyes ritmusban éljük az életünket.
Akad, akiknek csak a felfokozott tempó hoz megelégedettséget, másnak szüksége van a csendes szemlélődésre az egyensúlyban maradáshoz. A legfontosabb, hogy megtaláljuk azt a tempót, amely jól idomul a belső zenénkhez.
Az élet tele van ritmikus dolgokkal, a legalapvetőbb a szívdobogásunk vagy a légzésünk, de ilyen az alvás-ébrenlét ciklusa, vagy az évszakok váltakozása is. Ritmusa van a kávéivásnak, a fogmosásnak, de még az adóbevallásnak is. Minél komfortosabb számunkra a választott életritmusunk, annál teljesebb, izgalmasabb, élhetőbb életet élhetünk.
Amikor viszont rossz a tempónk, stressz, energiahiány, lehangoltság, kiégés fenyegethet minket.
Ki gondolná például Paulo Coelhóról, a bestselleríróról, hogy ő is elvétheti a ritmust? Miközben Franciaország, Svájc és Brazília között repkedett, az egész világon ismerték, mindene megvolt, és a könyvei félmilliárd emberhez jutottak el, hirtelen elkedvetlenedett.
Nem kereste többé a kalandokat és az ismeretlent. Később rájött, hogy azért nem érték új izgalmak, mert már nem kellett erőfeszítéseket tennie azért, hogy sikeresnek érezze magát. Rádöbbent: ahhoz, hogy újra felvegye a ritmust, hogy a lelkét és a szellemét energiával telítse, újdonságokra van szüksége.
Így hát attól kezdve mindennap beépített valami újat az életébe. Egy-egy apróságot, de az serkentően hatott rá. Attól ugyanis, hogy az agyunk újdonságokkal, kihívásokkal találkozik, sokkal éberebbek leszünk. Csak az aktív agy boldog – mondta Csíkszentmihályi Mihály.
Így ha eluralkodik rajtunk a kilátástalanság érzése, először talán lassítanunk kell, hogy befelé, a saját igényeinkre figyelhessünk, és úgy tervezzük meg a napjainkat, hogy ne unatkozzunk, de nem is érezzük túlterhelve magunkat.
A jó ritmus megtartásához hozzátartozik a minőségi pihenés is, a lazulás tudatos megélése, a személyiségünkhöz illő hobbik, és egy csipetnyi kihívásra is szükségünk lesz.
Még nincs hozzászólás