A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A svéd példa

Magyarországon nem is kérdés, hogy ki maradjon otthon gyermekáldás után - a társadalom természetesnek veszi, hogy a nő adja fel a karrierjét, és táplálja a családi tűzhely melegét. Itthon mindössze a kisgyermekes családok öt százaléka dönt úgy, hogy az apuka marad otthon a gyerekkel. A nők körében azonban egyre népszerűbb a skandináv példa, ahol az édesapák nagy százaléka ugyanúgy kiveszi a részét a gyermeknevelésből, mint az anyuka.

Fotó: Europress/AFP

„Svédországban ez évek óta nagyon jól működő rendszer, ott senki sem lepődik meg azon, hogy az édesapa ugyanúgy kiveszi a részét a gyermeknevelésből, mint az anyuka. Egy rendkívül nyitott szemléletű országról beszélünk, ahol társadalmi értelemben véve nincs különbség nő és férfi között.Svédországban például– Magyarországgal ellentétben – nem okoz családon belüli feszültséget az, ha a feleség magasabb beosztásban dolgozik vagy többet keres, mint a férje. Szeretném hangsúlyozni, hogy a komoly karriert befutó férfiak is otthon maradnak a kisbabájukkal, vagyis egy bolti eladó és egy igazgató ugyanúgy kiveszi a gyermeknevelési szabadságát” – nyilatkozta lapunknak a Svéd Kereskedelmi Kamara elnöke, Takács János.

Anyagi szempontból érthető a döntés, ugyanis itthon apukaként annak éri meg a gyes vagy a gyed, aki éppen munkanélküli, vagy a felesége több pénzt hoz haza – azonban ez a szám igen csekély, ugyanis a férfiak átlagosan 10-15 százalékkal keresnek többet a nőknél. Az is nehezíti a helyzetet, hogy Magyarországon még a tradicionális felfogás a népszerűbb, miszerint a gyereknevelés a nő feladata.

„A svédek nagyon toleránsak, demokratikus gondolkodásúak, konfliktuskerülők és igyekeznek jó kapcsolatokat ápolni az élet minden területén. Hazánkban paradigmaváltásra lenne szükség, hogy ez a fajta mentalitás elterjedjen. Általánosan az a jellemző, hogy a magyar nők nagy része kevesebbet keres, mint a párja, így kapcsolaton belül a pénzügyi kérdések is meghatározzák, hogy ki maradjon otthon a gyerekkel. Sokan azért nem vállalnak gyereket vagy nem mennek a kicsi születése után gyesre, mert féltik a karrierjüket, illetve az állásukat” – folytatta a kamara elnöke.

Svédországban a cégek is változtattak a hozzáállásukon, ugyanis a gyerek születése után 10 napos fizetett szabadságra mehetnek az édesapák, továbbá 60 napos gyest tartanak fenn a számukra, ami alatt megkapják a fizetésük 80 százalékát. Viszont itt is visszaköszönnek a piszkos anyagiak (ugyanis a szülési szabadság összege függ a szülő keresetétől is), amit a vállalatok úgy igyekeznek orvosolni, hogy kifizetik a párok keresete közti különbséget, ezzel is ösztönözve a kispapákat, hogy minél tovább maradjanak ők is otthon a gyermekükkel.

„A cégek Svédországban kötelezettséget vállalnak rá, hogy a gyermekgondozási szabadság után visszaveszik az alkalmazottat ugyanabba vagy a korábbihoz hasonló pozícióba. Annak érdekében, hogy itthon is bátran mehessen az apuka és az anyuka is gyermekgondozási szabadságra, anélkül, hogy a karrierjét vagy a munkahelyét kockáztatná, gyökeres változásokra van szükség. Egyrészt fontos a jogi keretek megteremtése, másrészt – és ez talán még fontosabb – a cégeknek támogatniuk kell a gyermekvállaló családtagok karrierjét.  Ebben a nagyvállalatoknak kellene jó példával elöljárniuk. Továbbá a társadalom egészének nyitottnak és befogadónak kell lennie ebben a tekintetben is” – zárta a gondolatait Takács János.

Címkék: tolerancia, gyes, szülési szabadság, svédország, gyermekvállalás, női karrier, svéd gyermekgondozási rendszer, dolgozó kismamák, demokrácia, svéd kereskedelmi kamara, családon belüli munkamegosztás, hagyományos nemi szerepek

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!