A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A stresszelmélet atyja

Selye János a stressz kutatójaként szerzett világhírnevet. 1936-ban közölte erről első publikációját a Nature című folyóiratban. Életünk és a stressz című könyve 1964-ben jelent meg magyarul, és rövid időn belül népszerű, idézett művé vált. A Kanadában élő Selye gyakran megfordult idehaza is, előadásokat tartott és interjúkat adott, tévészerepléseket vállalt.

Selye János
Fotó: Europress/Getty Images

Igazi világpolgár volt, hiszen Bécsben született, magyar apától és osztrák anyától, elemi iskolába és gimnáziumba Komáromban járt, Prágában tanult orvosnak, Párizsban és Rómában képezte tovább magát, világhírű kísérleteihez pedig Kanada teremtette meg számára a feltételeket.

Selye kutatásaiban beszámolt arról, hogy a stressz, a kihívások önmagukban nem károsak, sőt, a testi-lelki fejlődés alapját képezik. Ezzel szemben a krónikus stressz állapota mélyreható élettani változásokat eredményez, és így valóban szerepet játszhat különböző betegségek kialakulásában.

„Az élő szervezet alkalmazkodása a stresszhez csaknem négy évtizeden keresztül foglalkoztatott” - írta Stressz distressz nélkül című könyvében. És valóban, bár élete során más témákban is  maradandót alkotott – kutatta például az öregedés problémáját, a hízósejteket, a szteroid hormonok működését –, Selye János neve mégis a stressz fogalmával forrt össze, és a stresszelmélet vezérfonala szinte valamennyi munkájában fellelhető.

Több mint 1700 tudományos cikket és 39 könyvet írt a stresszel kapcsolatban, s közel 300 ezerszer idézték munkásságát. Különösen nagy hangsúlyt fektetett eredményeinek széles körű megismertetésére, a tudományos ismeretterjesztésre. Ily módon megfogalmazott, néha túl merész általánosításai sok kritikát váltottak ki tudományos körökben, ugyanakkor szinte felmérhetetlen az a pozitív hatás, amellyel fiatal kutatók ezreit indította el a tudományos pályán.

Külföldi munkássága során a magyar János keresztnevet a nemzetközileg értehetőbb Hansra cserélte,vezetéknevében sem j-nek olvassák az ly-t, így a világ Hans Szeliet ismeri. Csak nekünk maradt Selye János. 

Címkék: stressz, kutatás, publikációk, stressz distressz nélkül, életünk és a stressz

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!