A romantika, a divat és a fény városában
Párizs mindig vonzotta a művészeket. Olyan zsenik éltek itt, mint Manet, Monet, Gauguin, Picasso, Renoir, Matisse, Cézanne, Chagall, Rodin, Modigliani, és folytathatnánk a sort írókkal, költőkkel, táncosokkal, építészekkel, zenészekkel, divattervezőkkel, designerekkel. A francia főváros a jól ismert múzeumok mellett számtalan különleges kulturális csemegét kínál még az érdeklődőknek.
Pompidou Központ (Centre Pompidou)
A Pompidou Központot Georges Pompidou-ról, Franciaország korábbi köztársasági elnökéről nevezték el, ugyanis ő kezdeményezte, hogy legyen egy kulturális központ színházi stúdiókkal, galériákkal, hatalmas könyvtárral, koncerttermekkel.
Megnyitásakor, 1977-ben vált valóra Pompidou nagy álma. Korai halála miatt a megnyitót nem érte meg, de mindent az ő elgondolásai szerint valósítottak meg, és a párizsiak a kezdetektől Pompidou-palotának hívják a high-tech létesítményt.
A színes csövek, az épület szerkezete akkoriban nagyon modernnek számított. A múzeum állandó kiállításai több mint 100.000 műalkotást tárnak a látogatók elé. S ha mindez nem lenne elég, tovább gazdagítják az élményt a rendszeresen megrendezett időszaki kiállítások és művészeti események, amelyek során a kortárs alkotások és új művészeti tendenciák kerülnek bemutatásra.
A teraszról érdemes megcsodálni a pazar kilátást.
Felújítási munkálatok miatt 2025 végén bezár a párizsi Pompidou Központ, és csak öt év múlva, 2030-ban nyílik meg újra a látogatók előtt. A kiköltözés és a fokozatos bezárás 2024 őszén kezdődik. A felújítás alatt is látogatható lesz a gyűjtemény, a Picasso Múzeummal közös otthont kap majd a francia főváros egyik elővárosában, Massyban.
Modern Művészeti Múzeum (Tokyo Palota)
Felejthetetlen látvány az épület monumentális megjelenése és elegáns stílusa a Szajna partján, az Eiffel-torony árnyékában. Az épületet eredetileg az 1937-es párizsi világkiállításra építették, és azóta többször felújították és átalakították.
A Palais de Tokyo kortárs megjelenése és letisztult formavilága a modern művészet szellemiségét tükrözi. Ha belépünk, rácsodálkozhatunk az óriási belső terekre, amelyekre nagy szükség is van, hiszen például Robert Delaunay szobafal méretű festményei máskülönben nem férnének el itt. A tágas terekben sétálgatva fantasztikus alkotásokban gyönyörködhetünk.
A Palais de Tokyo nem rendelkezik saját állandó gyűjteménnyel. Ehelyett a fókusz a változó, úttörő és gyakran provokatív időszaki kiállításokon van, amelyek a kortárs művészet legizgalmasabb alkotóit és műveit mutatják be. Kiállításai szerteágazó témákat és művészeti médiumokat vonultatnak fel, beleértve a festészetet, a szobrászatot, a videoművészetet, a fényinstallációkat és a performanszokat.
Az intézmény célja az, hogy olyan kísérleti és interdiszciplináris projekteknek adjon teret, amelyek új perspektívákat nyitnak a művészetben.
Fondation Pinault Collection és Louis Vuitton Foundation
2021-ben nyitotta meg kapuit a nagyközönség számára a Bourse de Commerce, vagyis a régi Tőzsdepalota (1807), amely Tadao Ando japán építész tervei szerint újult meg. François Pinault mecénás és gyűjtő úgy döntött, hogy megóvja, átalakítja az épületet, és lehetővé teszi, hogy a közönség újra felfedezhesse most már más minőségben.
A festményekből, szobrokból, videókból, fényképekből, hangművekből, installációkból és performanszokból álló hatalmas Pinault Gyűjtemény sok ország művészeit és különböző generációit képviseli. Hasonló létesítmány a Louis Vuitton Foundation, amelyet Frank Gehry építész tervezett. A lenyűgöző építészeti remekművet leginkább egy vitorlás hajóhoz hasonlítják, amely a kortárs művészet vizein hajózik.
Az Yves Saint Laurent Múzeum
A Tokyo Palotától pár percnyi sétára fekszik az Yves Saint Laurent Múzeum. Igazán remek kollekciójukat igényesen tárják a látogatók elé. Itt látható például YSL Mondrian-ruhája, amellyel a nagy holland festő, Piet Mondrian előtt tisztelgett, inspirációul felhasználva hires absztrakt festményét. Az 1965-ös őszi-téli haute couture kollekció során bemutatott ruha a 60-as évek egyik szimbólumává vált. A legnagyobb divatlapok, a Vogue, az Elle, a Harper’s Bazaar címlapján szerepelt.
TOP 10 kedvenc festmény – Number One! A Mona Lisa
A lista első helyén a legnépszerűbb festmény Leonardo da Vinci rejtélyes mosolyú Mona Lisája (1506) elsöprő 2.023.394 jelöléssel.
Köztudott, hogy a Louvre Múzeumban van kiállítva. Egyszer ellopták onnan, mégpedig Vincenzo Peruggia 1911. augusztus 21-én. Az esetet a 20. század legnagyobb műkincslopásaként tartják számon. Az ezermester Peruggia, miután a párizsi Louvre őt alkalmazta néhány védelmet nyújtó üvegszekrény beszerelésére a múzeum legféltettebb kincsei, köztük a Mona Lisa számára, a kabátja alatt a festménnyel kisétált az épületből.
A kép két évvel később, 1913 végén Firenzében került elő, miután Peruggia tárgyalásokat kezdett eladásáról a firenzei Uffizi-képtár igazgatójával, aki azonban feljelentette. „Hazafias cselekedet volt ez részemről, hiszen visszaszereztem Itáliának a legjelentősebb műkincsét, amelyet a franciák bitoroltak” – így védekezett Peruggia a bíróságon.
Végül elítélték, de csak egy év 15 napot kellett volna börtönben töltenie, annak ellenére, hogy mekkora port kavart az ügy. Mivel az olasz közvélemény hősként ünnepelte azt a férfit, aki ’hazahozta’ a műalkotást, hét hónap után ki is engedték a rácsok mögül. A festményt az olasz állam visszaszolgáltatta a párizsi múzeumnak, ahol azóta már hét lakat alatt őrzik.
Még nincs hozzászólás