A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A piszokra szükségünk van

Gondolkodtál már azon, hogy mi is az a piszok? A homok például az asztalon piszok, de a sivatagban? A hajszál a fejbőrön rendben van, de a levesben? Vagyis attól függ, hogy hol van. A helyén? Mert akkor ok. Arra azonban ritkán gondolunk, hogy néhány szennyeződés vagy kórokozó jelenléte akár jótékony hatással is lehet az egészségünkre és az immunrendszerünkre.

Fotó: Shutterstock.com

Persze a túlzott szennyeződés káros. Miként a túlzott higiénia, az állandó fertőtlenítés is. Az úgynevezett fejlett nyugati társadalmakban inkább az utóbbi a probléma. Ma már tudjuk, hogy a túlzott higiénia többet árt, mint használ.

Az immunrendszer egyensúlyának kialakulása

A túlzott higiénia, más néven a higiéniai hipotézis túlzott alkalmazása számos negatív következménnyel járhat. A higiénia hipotézis szerint a túlzott fertőtlenítés, az indokoltnál több antibakteriális kézmosószer és túl sok antibiotikum alkalmazása miatt szervezetünk azokkal a baktériumokkal sem kerül kapcsolatba, amelyek hasznára válnának.

Pedig különösen fontos gyermekkorban találkozni ezekkel, hiányuk miatt ugyanis az immunreakció fejlődése torzul, és a Th2 immunválasz túlsúlyba kerülhet a Th1-gyel szemben. A Th1 és a Th2 az immunrendszer két különböző típusú segítő sejtjét jelölik. Ezek a sejtek kulcsszerepet játszanak az immunválasz irányításában és szabályozásában. A Th1 sejtek feladata a sejtes immunválasz támogatása, a vírusok és a sejten belüli baktériumok ellen hatékony.

A Th2 sejtek a paraziták és a sejten kívüli baktériumok ellen aktivizálódnak. A kettő egyensúlya nagyon fontos, mert a Th2 túlsúlya esetén a szervezet téves allergiás reakciókkal válaszolhat veszélyt nem jelentő hatásokra, míg a Th1 reakció túlsúlya autoimmun megbetegedéseket okozhat. A gyermekek immunrendszerében születés után a Th2 reakció túlsúlya jellemző, és fokozatosan, a bakteriális és virális fertőzések hatására erősödik meg a Th1 immunreakció.

Amennyiben a kicsik nem találkoznak elegendő kórokozóval, a Th1 reakció alulmarad a Th2-vel szemben.

(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2024. évfolyama 9. számának 6. oldalán!)

Címkék: immunrendszer, fertőtlenítés, asztma, major depresszív zavar, a piszok szerepe, túlzott higiénia, higiénia hipotézis, autoimmun megbetegedések, immunizálás, antibiotikumok

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!