A nyúlárnyék, avagy a zöld síp, amely nem csak ínyenc falat, de sokat tehet az egészségünkért
Van belőle fehér vagy zöld változat, legalábbis ezt a kettőt ismerjük belőle igazán. Nevezik lófarknak vagy nyúlárnyéknak. Ültetés után csak második vagy akár a harmadik évben szüretelhető. De mindenekelőtt nagyon finom, és nem utolsósorban egészséges, számos gyógyhatással rendelkezik. Ezúttal a spárga hasznosságát és történetét kínáljuk tálcán, mert itt a spárgaszezon, amely - sajnos - meglehetősen rövid, legalább annyira, mint a medvehagyma ideje.
A tavasz második igazán különleges, ínyenc ajándéka a spárga, az első a medvehagyma. Persze közbeékelődik az újhagyma és számos salátaféle is, de ezeket az év más szakában is élvezhetjük. A friss spárgához azonban csak április és június között juthatunk.
Exkluzivitását tovább fokozza, hogy igazán hosszan tárolni és tartósítani nem lehet. Bár egész évben kapható lében eltett, vagy épp fagyasztott formában, de annak az íze közel sem adja vissza a friss zöldségét.
Mindezen túl nem is a legolcsóbb alapanyag, amelynek oka az is, hogy ültetés után csak két-három év múlva szüretelhetők a friss hajtások. Mindezek ellenére vadon is megtalálható számos országban a tengerpartok és folyók közelében.
Bár különlegesség, de nem újdonság, mert már 2500 évvel ezelőtt is ismerték, mi több, gyógynövényként is használták.
A zöld gyógyszer
A spárgában számtalan vitamin és ásványi anyag található meg, így mindenképpen érdemes beiktatni a tavaszi étrendünkbe. Van benne – többek közt – tetemes mennyiségű C-vitamin, de A-, B1, B2 és E-vitamin is. Mindezek mellett bőven ellátott folsavval, nitrogénnel és karotinnal.
A természet feltuningolta még foszforral, kalciummal, káliummal, molibdénnel, nátriummal, ónnal, szilíciummal és vassal. A zöld változatban klorofill is található. Azt is érdemes tudni róla, hogy gazdagon tartalmaz purint is, így a köszvénnyel küzdők csak óvatosan ehetnek belőle.
Mindezen összetevőknek köszönhetően a spárga vérnyomáscsökkentő, vízhajtó, valamint jótékony hatással van a vese, a máj és a szem működésére. Megelőzhető és enyhíthető vele a vérszegénység, az ásványianyag-hiány, cukorbetegség, valamint a szívritmuszavar. Ízületi megbetegedésekben szenvedőknek is javasolt a fogyasztása, mert enyhítheti a tüneteiket.
Mivel rengeteg antioxidánst tartalmaza spárga, így fogyasztásával nem csak az öregedés külső jelei késleltethetők, de olyan betegségek kialakulásának kockázatát is jelentősen minimalizálja, mint a mell-, a tüdő- vagy a bélrendszeri daganatok. Ezen tulajdonságainak kihasználásához azonban kerülni kell a hőkezelést: nyersen, akár turmixba, akár a levét kipréselve fogyasszuk.
Az sem mellékes, hogy afrodiziákumként is megállja a helyét, és nem csak a férfiakat, de a nőket is ’hangulatba hozhatja’. Kifejezetten ajánlott eledel gyermeket tervező pároknak és kismamáknak is, mert segít csökkenteni a magzati rendellenességek kialakulását és a koraszülést.
A diétás, fogyókúrás étrend ékkövei lehetnek a spárgából készült ételek, mert kalóriatartalmuk elenyésző, cserébe a rosttartalmuk magas.
Zöld-fehér-lila
A legismertebb spárga a zöld és a fehér, de létezik belőle lila színű is. A három közül a zöld a legfinomabb, és nem érdemes hosszú hőkezelésnek kitenni. Néhány perces főzés vagy sütés bőven elég neki, így megőrzi roppanósságát is.
A fehér változatból leginkább levest jó készíteni. Lila spárgát nagyon ritkán lehet a piacok kínálatában látni, ízében ez a változat édeskés, ezért akár nyersen is jó enni, például salátákban. Figyeljük meg azt is, hogy hőkezelés hatására megváltozik a különleges színe. Bármelyik spárga jó társaságban van, ha sonkával, baconnel, tojással vagy hallal tesszük egy tányérra.
Amikor megvásároljuk valamelyik spárgát, arra érdemes ügyelni, hogy telt, roppanós legyen az állaga. A fonnyadt és barnás elszíneződésekkel tarkított hajtás már öregnek számít, és nem adja ugyanazt az ízélményt. Az viszont senkit ne tántorítson el, ha egy kicsit görbe vagy vastagabb a spárga.
A legjobb, ha vásárlás után legfeljebb két napon belül a tányérunkra kerül ez a zöldség. Addig is zöldségesrekeszben érzi jól magát. Az alját becsomagolhatjuk nedves törlőkendőbe, vagy beleállíthatjuk egy kis vízbe is, mint a vágott virágokat, de enélkül is elvan.
Előkészítésnél a spárga alsó szárát le kell törni. Ez a legegyszerűbben úgy oldható meg, hogy elkezdjük meghajlítani a két végénél fogva, és ahol eltörik, az úgy jó. Ugyanakkor a maradék szárat ne dobjuk ki, mert kiváló alapanyag. Zöldséghámozóval vágjuk le a héját, és főzzük meg krémlevesnek, vagy dobjuk bele felszeletelve más levesekbe a többi zöldség mellé.
A zöld spárgát leginkább gyorsan grillezve vagy sütve készítik el. A legismertebb a baconbe göngyölt spárga tükörtojással vagy párolt hallal, hollandi mártással. Rizottóba is belekeverhetjük, amellyel akár bármelyik kifinomult ízlésű barátunkat lenyűgözhetjük.
Spárgás rizottó
Hozzávalók:
- 1 csomag (500 g) zöld spárga
- 1,5 liter zöldség- vagy húsleves
- 1 kisebb fej vöröshagyma
- 320 g rizottó vagy kerek szemű rizs
- 60 g vaj
- 100 g parmezán
- 2 evőkanál extraszűz olívaolaj
- csipetnyi só
Elkészítése:
- Vágjuk le a spárga sípjait, majd a puha szár többi részét vágjuk kis karikákra. (A szár kemény részeit ne dobjuk el, meghámozva mehet más levesekbe.)
- Egy lábasban az olajon pároljuk üvegesre a felkockázott vöröshagymát.
- Dobjuk rá a felkarikázott spárgaszárakat, sózzuk meg és pároljuk két percig.
- Öntsünk rá egy-két merőkanálnyi húslevest, és lefedve főzzük még további 2-3 percet.
- Szedjük ki a megfőtt spárgát a léből, és turmixoljuk össze pár evőkanálnyi levessel, majd tegyük félre.
- A lábasban lévő levesbe dobjuk bele a rizst, és öntsük fel annyi húslevessel, hogy épp ellepje. Alacsony hőfokon főzzük.
- Folyamatosan figyeljük, mert amikor felszívta a levest a rizs, azonnal pótoljuk addig, amíg a rizs teljesen meg nem puhul.
- Amikor a rizs már majdnem puha, öntsük rá az összeturmixolt spárgakrémet, és keverjük össze.
- Amikor a rizs megpuhult, adjuk hozzá a vajat és a lereszelt parmezán sajtot, majd alaposan keverjük össze.
- Ezután azonnal adjuk hozzá a levágott spárgafejeket, kapcsoljuk le a hőt, és fedő alatt pároljuk még pár percig.
- Tálaláskor megszórhatjuk még parmezánnal.
- Ha nem akarsz a spárgakrémmel pepecselni, azt is megteheted, hogy a felkarikázott spárgaszárakat a rizs főzésének utolsó részében dobod a fazékba. Úgy is nagyon finom lesz.
Még nincs hozzászólás