A koronázások és a pezsgő városa
Hozzátehetnénk azt is, hogy Reims - a fentiek mellett - az art deco francia fővárosa is egyben. Így középkori katedrálisával, amelyben a francia uralkodókat koronázták meg az első francia király óta, és az itt készülő pezsgővel együtt máris három jó okunk van arra, hogy meglátogassuk Kelet-Franciaország kapuját.
A város, amely tele van art deco-meglepetésekkel
A szecesszió francia központjáról, Nancyról már írtunk korábban, ideje az azt követő művészeti irányzatról is szót ejteni. Az art deco nagy jelentőséget tulajdonít a tiszta, geometrikus formáknak és a nemes anyagoknak, Franciaországban 1925 körül érte el csúcspontját. Az 1930-as években legnagyobb hatása már az Amerikai Egyesült Államokban volt, néhány éve mindenki megismerhette, aki látta ’A nagy Gatsby’ című film pazar jeleneteit.
Az első modern világstílus – gyakran a luxushoz kapcsolható –, amely az élet minden területére kihatott, a kor divatját, építészetét is meghatározta. Reims vitathatatlanul az egyik legszebb kirakata, középületek, színházak, áruházak és lakóházak tanúskodnak a háború utáni időszak építészeti pezsgéséről.
Az első világháború után a lepusztult város sok kortárs építész számára nagy teret engedett az alkotásnak és a képzeletnek. 1920 és 1930 között Reims a legtöbb építési engedélyt kiadó városok élén állt, még Párizst is megelőzve. A romváros minden építkezést kereső építész számára az ígéret földjévé vált, és ez volt az az időszak, amely pontosan megfelel az art deco csúcsának.
Az amerikai Rockefeller nagy összeget adományozott a részben leégett katedrális újjáépítésére. A szintén amerikai Carnegie Alapítvány pedig egy könyvtár építését finanszírozta, hatalmas csillárja és az egész épület is az art deco stílus ékes példája.
Mivel nincs egy kifejezett art deco negyed a városban, a barangolás a javasolt felfedezési forma. Colbert szülőháza is az elmaradhatatlan art deco érdekességek közé tartozik. Egy régen munkásnegyednek épült, híresen hangulatos terület, amely egyedi, kertes kis házakból áll, egységesen a Saint-Nicaise-templom körül összpontosul, a turisták legnagyobb örömére.
Villa Demoiselle: pezsgő és művészet
A híres pezsgőházak közül a Villa Demoiselle de Vranken-Pommery igazi építészeti gyöngyszem. A ház gyönyörűen felújított, tele mesés szecessziós, art decós részletekkel és luxus berendezési tárgyakkal és bútorokkal. Mindent, de mindent restauráltak, a kandallótól kezdve a díszes üvegablakokon és színes kerámiákon át a kovácsoltvas elemekig.
A pincében mindenki megkeresheti a születési évében készült borokat, pezsgőket, kedvelt szelfihelyszín az adott évjárat tárlója. A látogatás végén egy pohár pezsgőt szolgálnak fel a pincészet prémium márkájából, melyet a csodaszép kertjükben ülve lehet elfogyasztani, és élvezni a napsütést. A kóstolással aztán tényleg tökéletes a látogatás, és aki nem éri be egy pohárral, az ne habozzon, vásároljon is az italokból.
Musée Automobile Reims-Champagne
Az alapító, Philippe Charbonneaux 20. századi ipari formatervező volt, aki az autókra szakosodott. Az ipari esztétika úttörője egyszerre volt festő, illusztrátor, mérnök, építész, feltaláló és szenvedélyes gyűjtő. Nevéhez hűtőszekrény, zseblámpa, toll, televízió, számítógép is fűződik, és persze számos karosszéria, pl. Chevrolet Corvette, Delahaye 235, Renault R8, R16, összesen 75 modell.
1970-ben úgy döntött, hogy múzeumot hoz létre, ahol bemutathatja főként francia autókból álló gyűjteményét. A múzeumot a rajongók egyesülete, a SCAR üzemelteti. A kollekcióban a 160 autóritkaság mellett több mint 90 kétkerekű, több mint 80 veterán pedálos autó, zománcozott reklámtábla és több mint 7000 miniatűr autó található még különböző méretarányokban a világ minden tájáról.
Chagall ólomüveg ablakai
1968-ban Marc Chagallt a reimsi székesegyház bízta meg kilenc ablak gyártásával – a művek végül 1974-ben készültek el. Különlegességük, hogy Chagall a középkori ablakok hagyományos színeivel dolgozott a megtervezésükkor, így reagálva a gótikus építészet történelmi kontextusára. A domináns szín a kék, ami szimbolizálhatja az eget, de sokak szerint Máriához is köthető.
A reimsi helyszín nem az egyetlen, ahol Chagall hasonló felkérésnek tett eleget. Ólomüveg ablakokat tervezett többek között a metzi és a chichesteri katedrális, az ENSZ-palota és a jeruzsálemi Hadassah Egyetemi Klinika zsinagógája számára.
Más, neves művészeket is kértek fel történelmi műemlékek ablakainak újragondolására. Gerhard Richter a kölni katedrális és a Tholey-apátság számára álmodott meg ablakokat, saját absztrakt festményeit használva kiindulópontként.
2018-ban David Hockney tervezett üvegablakokat a híres Westminster-apátság számára – a projekt különlegessége, hogy mindezt egy iPaden tette meg. Az apátságba tervezett ablakok élénk színű vidéki miliőt ábrázolnak, és II. Erzsébet királynő uralkodásának állítanak emléket.
A francia Riviérán található Vence városában egy kis katolikus kápolna. Matisse, aki az 1940-es években ideje nagy részét Nizzában töltötte, három ólomüveg ablakot tervezett ide, amelyek meg is valósultak. Az ablakok csak a három alapszínből építkeznek: élénksárgából, intenzív zöldből és markáns kékből.
TOP 10 kedvenc festmény - a 3. helyen Guernica
Kíváncsi vagy, melyik festmény jelenik meg legtöbbször a közösségi médiában? Megvizsgálták, hogy az Instagram felületén az egyes alkotások nevét hányszor kulcsszavazták a felhasználók. Ezek alapján elkészítették a legnépszerűbb festmények top 10-es listáját.
A dobogó 3. fokára került fel Pablo Picasso és a Guernica (1937), melyet 185.255 alkalommal hashtaggeltek a felhasználók. A spanyol polgárháborúban a harci repülőgépek által bombázott, Spanyolországban található Guernica település elleni támadásra válaszul készítette a festményt a művész. E mű a háborúellenesség szimbólumává vált. A közel 8 méter széles, három és fél meter magas, impozáns alkotás bejárta a világot. Jelenleg a madridi Museo Reina Sofia múzeumban lehet megtekinteni.
Még nincs hozzászólás