A királyi család titkai. Életük előre megírt forgatókönyv?
A legtöbb ember azt gondolja, hogy a brit királyi család tagjának lenni fantasztikus lehet. Pompa, gazdagság, főúri kastélyok, csodálatos ékszerek, ruhák, hintók, lovak, kutyák és szolgálók serege. Micsoda gond nélküli élet! Csak kevesen tudják, hogy a királynő és leszármazottainak élete valójában előírások, ceremóniák hálójában, ősi díszletek és szokások között zajlik. II. Erzsébet nemrégiben bekövetkezett halálával a királyi ház is új fordulópont előtt áll.
Egyáltalán nem tehetik azt, amit szeretnének. Keményen dolgoznak. Nem élhetnek úgy, ahogyan kedvük tartja. Szabályok, kötelességek tömege írja elő, mikor, hol, hogyan kell megjelenniük. Lássuk a legérdekesebbeket.
Hogyan kell öltözködni?
A királyi családnak szigorú öltözködési szabályokat kell betartania. Az öltözéknek nagyon egyszerűnek kell lennie, de csak drága anyagokból, jó szabással készülhetnek. Erről a leghíresebb divatházak tervezői gondoskodnak. Nyilvános eseményeken nem jelenhetnek meg hétköznapi ruhában.
A férfiaknak hivatalos rendezvényeken katonai egyenruhát kell viselniük. Ezért viselt mind Harry, mind Vilmos herceg katonai ruhát az esküvőjük napján. Azonban Harry, mivel azóta már lemondott királyi előjogairól és kötelességeiről, Erzsébet királynő temetésén már öltönyben volt jelen.
A királynő nem azért viselt feltűnő színű ruhákat, mert ez tetszett neki, hanem azért, hogy könnyű legyen észrevenni a tömegben. Vagyis szándékosan, előírásszerűen. Az uralkodó tudta, hogy a közönség azért van ott, hogy megpillanthassa őt, és ezek az élénk színű ruhák, kosztümök és kalapok megkönnyítették a megtalálását. Ki kellett tűnnie ahhoz, hogy az emberek azt mondhassák: „Láttam a királynőt”.
A nőknek ajánlott, hogy szoknyájuk térd alá érjen, tiltott a mély dekoltázs, de a harisnya viselése is elvárás. Ezeket a szabályokat azért a hercegnők manapság már gyakran megszegik. Miniszoknyában azonban soha nem lehet látni őket.
Az öltözködési előírások olyan merevek, hogy még a kis György hercegre is vonatkozik öltözködési szabály. Mindig rövid nadrágot hord. A nőknek minden hivatalos eseményen kalapot kell viselniük. Ha egy rendezvényt zárt térben tartanak, akkor 18 óra után a nők kalapjukat tiarára cserélik.
Az a hölgy, aki tiara nélkül vesz részt egy rendezvényen, még hajadon. Az is előírás, hogy a fejéket hogyan kell viselni. Bár ebben történt némi változás. Évszázadokon át a fej elülső részén hordták, ma már hátrébb, a fejtetőn 45 fokos szögben viselik.
A 12. században III. Edward király megtiltotta a királyi családoknak a szőrme viselését, de ezt a szabályt sem tartják be mindig. A kilencvenes évekig a kesztyű nyilvános eseményeken szinte kötelező volt, de Diana például soha nem hordta. Ma már nem kell kesztyű az ünnepi rendezvényeken, de a királynő mindig előnyben részesíttette, különösen, ha sokat kellett kezet fognia.
Előírás még, hogy étkezés közben le kell venni a kesztyűket még akkor is, ha csak egy gyors szendvicset fogyasztanak, mondjuk, egy kerti ünnepségen. Tilos kesztyűt viselni a vacsoraasztalnál. A levételhez ujjról ujjra kell lehúzni, majd az ölben pihentetni a szalvéta alatt.
Hogyan kell viselkedni?
A protokoll még azt is előírja, hogy ha a királyi család bárhová megérkezik, tagjai milyen sorrendben léphetnek be egy szobába. Először természetesen az uralkodó és hitvese, majd az öröklési sorrend szerinti hercegek és feleségeik.
Egyáltalán nem mindegy, hogy egy, a királyi családba tartozó hölgy hogyan ül. Nem teheti ezt térdnél keresztbe tett lábbal. A térdeket szorosan összezárva kell tartani, esetleg a bokánál kereszteznie szabad. Diana ebben is újított. Ülő helyzetében a térdét és a bokáját szorosan egymás mellett tartotta, és a lábát oldalra döntötte. Ezt a pózt később Kate is átvette.
Vacsoránál, ha azon az uralkodó is jelen van, előírás, hogy neki először a jobbján ülővel kell beszélgetnie, aztán a bal oldalán helyet foglalóval. Az ültetési rend olyan bonyolult, hogy azt egy egész iroda hivatott beosztani.
A híres angol udvariasság különös megjelenése volt eddig a királyi udvarban az, ahogyan a királynő a táskájával jelzett. Ha áthelyezte kézitáskáját a bal karjáról a jobb karjára, miközben valakivel beszélgetett, azt jelentette, hogy a beszélgetést be kell fejezni. Ha a táskáját a földre tette, az annak a jele volt, hogy a találkozás számára kellemetlen, ezért valamilyen indokkal ki kell menteni őt a szituációból. Ha a vacsoránál az asztalra tette, az azt jelentette, hogy a következő öt percben véget kell vetni az eseménynek.
A királyi házasság
A királyi család tagjainak párválasztása sem egyszerű, s főként nem saját jogú. Az 1772-es királyi házassági törvény szerint a királyi leszármazottaknak ki kell kérniük az uralkodó jóváhagyását, mielőtt házassági szándékukat bejelentik. 2011-ig a királyi családnak tilos volt római katolikussal házasodni. Ma már a család bármely tagja összeházasodhat bármely felekezethez tartozóval.
Bár a menyasszonyok megtervezhetik saját esküvői ruhájukat, de egészen mostanáig a királynő választotta ki a menyasszony esküvői tiaráját, mégpedig az uralkodóház kollekciójából az esküvő napján. A szokás a menyasszonyi csokor összetételét is előírja. Bár ez ma már nem annyira szigorú, de mirtusznak a csokorban mindig lennie kell.
A királyi terhességek
A királyi család tagjainak babájuk születés előtt soha nem szabad felfedniük, hogy a gyermek fiú lesz vagy lány. Mivel a baba neme szigorú titok, nem vehetnek a nemüknek megfelelő színű rugdalózókat, nem rendezhetik be lány- vagy fiúszínekkel a babaszobát, semleges színeket kell választaniuk.
Étrendjüket is előírják. Csak alaposan főtt húst és baromfit ehetnek. A nyers hal és a tenger gyümölcsei veszélyes baktériumokat is hordozhatnak, ezért kerülniük kell például a szusit és a lágy sajtokat. Tojást csak egészen keményre főzve ehetnek. A lágytojás tilos.
A terhesség, így a vele járó reggeli rosszullét is közügy. Kate Middleton rettenetes reggeli rosszulléttől szenvedett mindhárom terhessége során. A hivatalos királyi honlap sajtóközleményben tudatta az alattvalókkal, hogy a nagyon akut reggeli rosszullét kiegészítő hidratálást, gyógyszeres kezelést és tápanyagok pótlását teszi szükségessé. Meghan reggeli rosszulléte nem volt olyan súlyos, mint Kate-é, de fáradtnak érezte magát. Hiába.
A kötelezettségeit akkor is teljesítenie kellett, amikor rosszul érezte magát. Hiába volt duzzadt a bokája, feszült a melle, az előírásokat be kellett tartani. Nem viselhetett kényelmes cipőt, és különösen vigyáznia kellett a dekoltázsára. A legtöbb terhes nőnek az utazás inkább csak a harmadik trimeszterben nem ajánlott. A királyi hozzátartozóknak egyenesen tilos volt az utazás a terhesség alatt.
Persze a legifjabbak, Kate és Meghan, ezeket a tiltásokat nem vették komolyan. Meghan Archie-val való terhessége alatt Ausztráliába, Marokkóba és New Yorkba is utazott. Természetesen egy magánrepülőn a saját orvosi csapatával.
1841 óta minden királyi babát egyforma ruhácskában keresztelnek meg. Az eredeti köntös Viktória királynő legidősebb lányának megkeresztelésére készült. Erzsébet királynő ugyanabban a köntösben volt a keresztelőjén, és minden gyermeke is. Valójában a királynő összes unokája ebben a köntösben volt egészen 2008-ig, amikor készítettek róla egy pontos másolatot.
Amikor egy királyi baba megszületik, először az uralkodót kell értesíteni, és el kell mondani róla minden tudhatót, mielőtt bármilyen információ nyilvánosságra kerülne. Ha azonban a baba reggel 8 óra előtt születik, a királynőt nem volt szabad felébreszteni.
A királyi események
A királyság legfontosabb eseménye a koronázás. Talán ez az a ceremónia, amely a legkevesebbet változott az évszázadok során. Mindennek pontos rendje, mindenkinek kijelölt helye, minden beszédnek előírt szövege van. A koronázási szertartás tehát lényegében változatlan ezer éve. Az elmúlt 900 évben a ceremónia a londoni Westminster Abbey-ben zajlott. Az istentiszteletet mindig Canterbury érseke tartja, akinek az 1066-os normann hódítás óta a feladata ez.
Az új uralkodó megkoronázása néhány hónappal a gyászidőszakot követően, és a szertartás megszervezéséhez szükséges hatalmas előkészületek végeztével történik. Jelen vannak a parlament, az egyház és az állam képviselői. A Nemzetközösség miniszterelnökei és vezető polgárai, valamint más országok képviselői is.
A szertartás során az uralkodó leteszi a koronázási esküt, vállalja a törvények szerinti uralkodást, az irgalmas igazságszolgáltatást, és azt, hogy fenntartja az angliai egyházat. Az uralkodót ezután az érsek ’felkeni, megáldja és felszenteli’. Az uralkodót a mai napig Edward király székébe ültetik. Ez 1300-ban készült, és 1626 óta minden uralkodó használja. Miután az új király megkapta a jogart, az érsek Szent Edward koronáját helyezi az uralkodó fejére.
A királyi étkezések
Családi vacsorákon a királynő otthonában minden családtagnak akkor lehetett elkezdeni enni, amikor a királynő az evőeszközökhöz nyúlt, s amikor abbahagyta az étkezést, mindenkinek abba kellett hagynia, még akkor is, ha volt még étel a tányérján.
Előírás, hogy a királyi család bármely tagjának, ha vacsora közben ki kell lépniük a teremből, de még nem fejezték be az evést, keresztbe kell tenni az evőeszközüket, hogy a személyzet ne vegye le a tányérjukat. Ha befejezték az étkezést, egymás mellé helyezik az evőeszközöket a fogantyúkkal a tányér jobb alsó sarka felé.
A teáscsészét sem akárhogyan lehet fogni. A királyi család tagjainak a mutató- és hüvelykujjukkal kell megcsippenteni a csésze fülét, míg a középső ujjuk rögzíti az alját. Ezenkívül mindig ugyanarról a helyről kell kortyolni, hogy a csészén csak egy helyen legyenek rúzsfoltok.
Eddig úgy volt, hogy nyilvános eseményeken senki sem ülhetett le, még a legközelebbi családtagok sem, amíg a királynő állt. Amikor felállt, fel kell állnia mindenkinek. A királyi család férfi tagjainak, saját gyermekeiknek is nyakhajlítással, míg a nőknek pukedlivel kellett köszönteniük őt.
A királyi kutyusokkal való bánás
Talán azért, mert a királyi családban az élet annyira merev szabályok szerint zajlik még ma is, II. Erzsébet nem mutathatta ki érzelmeit, nem kényeztethette el gyermekeit. Kivétel volt a szabályok alól a kutyusok tartása. Nem véletlen hát, hogy ők aztán el voltak kényeztetve. A királynő minden szeretetét kimutathatta irántuk.
Kedvenc corgijai minden este 17 órakor kaptak enni. De nem ám holmi kutyaeledelt. Ízlésük szerint sütött steaket és csirkemellet fogyasztottak, melyet egy szakács készített. Az uralkodó által jóváhagyott, friss alapanyagokból főzött menüt naponta állították össze és függesztették ki a konyhában. Az ételeiket egy lakáj vitte fel nekik, míg néha maga a királynő öntötte le mártással a lakomát. Karácsonykor minden évben ajándékot készített minden szeretett kutyájának.
A palotákban senki sem emelheti fel ujját vagy hangját egyik kutyára sem. Bármit tehettek, akár odapisilhettek a felbecsülhetetlen értékű szőnyegekre is. Felugorhattak a bútorokra. A királyi alkalmazottak ezért mindig készenlétben tartottak itatóspapírt az ilyen esetekre. A kutyák elkényeztetése valójában nagyon is érthető dolog, hiszen nekik nem kellett semmiféle etikettnek megfelelniük, ők voltak az egyetlenek a királyi családban, akik azt csináltak, amit akartak. Kérdés, hogy a királynő halála után ki fogja ennyire elkényeztetni őket.
A királyi gyermekek nevelése
A gyermekeket a királyi családban már egészen kicsi korukban felkészítik integetni és illedelmesen beszélni. A királyi családba született gyerekeket Canterbury érseke, az angliai egyház legidősebb püspöke kereszteli. Az aktushoz a Jordán folyóból, onnan, ahol Jézust megkeresztelték, hozatnak vizet, és 1840 óta ugyanazt a díszes tálat használják a víz tárolására. A babák ugyanazt a ruhát viselik, mint királyi rokonaik az 1800-as évek óta.
Harry herceg és Meghan Markle azonban már privát keresztelőt tartott Archie baba számára. Ez azt jelentette, hogy a médiafotósok nem készítettek fényképeket a templomhoz vezető úton. A keresztelő óta egyre egyértelműbb, hogy Harry és Meghan hétköznapibb és természetesebb nevelést akarnak adni gyermekeiknek, és lehetőleg távol tartják a sajtótól.
A királyi család tagjainak hagyományosan több dadájuk is van, akik éjjel nappal szolgálatban vannak. A dadusok és nevelőnők sokkal több képzést kapnak, mint az átlagos gondozók. Olyan dolgokra képezik ki őket, mint a harcművészetek, vagy például egy emberrabló előli menekülés.
A királyi család nagyon komolyan veszi saját és gyermekeik egészségét. Erzsébet királynő szigorú diétát követett. Minden reggel angol teát és kukoricapehelyet fogyasztott. Unokái otthonában a szabályok kissé lazábbak. György herceg például kijelentette, hogy szereti a pizzát, pedig az nem szerepel a Buckingham-palota étlapján. És Middleton is gyakran készít sajtos tésztát a gyerekeinek vacsorára.
A királyi gyermekek nevelése a két és fél éves óvodával kezdődik, ezt követi az előkészítő iskola, majd nyolcéves kor körül a bentlakásos iskolák. Károly herceg volt az első királyi származású, aki egyetemi diplomát is szerzett – ezt megelőzően a királyi család tagjai 18 éves koruk körül léptek a királyi életbe. A királyi gyerekeket tehát nyolcéves koruk körül küldték bentlakásos iskolába, s ez nem olcsó mulatság. Harry bentlakásos iskolája 2003-ban, évi 32.067 fontba (több mint 15 millió forintba) került.
A királyi család férfi tagjai általában katonai szolgálatot teljesítenek, amikor felnőtté válnak. Míg az iskolák és főiskolák a legtöbb gyerek számára elegendőek, a királyi gyerekeket számos más dologra is kiképezik, például különféle vészhelyzetek kezelésére.
Ezenkívül képzésben részesülnek a nyilvános beszéd és az államügyek terén, hiszen úgy nevelik őket, hogy esetleg leendő királyuk vagy királynőik legyenek. Természetesen lehetőséget kapnak tanórán kívüli tevékenységekre is. Például György herceg és Charlotte hercegnő is balettórákra jár az iskolájukban, valamint az angol mellett spanyolul és franciául is tanulnak.
A királyi család kötelességei
A brit királyi család kötelezettségei valójában sokkal fárasztóbbak és számosabbak, mint azt bárki gondolná. Évente sok ezer eseményen vesznek részt, jótékonysági szervezeteket vezetnek, gyerekekről gondoskodnak, diplomáciai célból rengeteget utaznak.
Erzsébet királynő évente sok száz eseményen volt jelen, még jóval 90 éves kora után is. Férje rendszerint elkísérte Erzsébetet mindenhová, ahová csak hivatalból mennie kellett, de ezeken kívül maga több tízezer eseményen vett részt. Több mint ötezer beszédet tartott, és némi éllel a világ legtapasztaltabb ’emléktábla-leleplezőjének’ nevezte magát. Nyugdíjba vonulása után folytatta a munkát azzal a 780 szervezettel, amelyekkel kapcsolatban állt.
A királynő unokái, miután mindketten diplomát szereztek és katonai gyakorlatot folytattak, a brit kormány kérésére nekiláttak, hogy a brit diplomáciai érdekeket erősítsék tengerentúli látogatásokkal. Otthon sem pihenhettek. Keményen dolgoznak ma is, természetesen nem karrierjük építése, vagy megélhetésük biztosítás miatt, mint az átlagemberek, hanem azért, mert az uralkodó ház tagjainak mindig is komoly kötelezettségei voltak.
A család fiatalabb tagjai ismert környezetvédők és számos fenntarthatósági kezdeményezést vezettek be, beleértve az élelmiszer-pazarlás csökkentését és a biogazdálkodást. Tehát a látszatcsillogás, pompa és gazdagság mögött sok-sok kötelesség és kényelmetlenség feszül. Nem véletlen, hogy Harrynek elege lett ebből az egészből. A protokoll előírásaiból, az őket mindenhova követő sajtóból és a rengeteg fellépésből.
Karácsony napján
A királynő élete végéig ragaszkodott ahhoz, hogy egy hetet töltsön a karácsonyi készülődéssel. A család éves karácsonyi ünnepségét mindig az ő vidéki birtokán, Norfolkban tartották. II. Erzsébet mindig egy héttel korábban érkezett a birtokra, hogy felkészüljön. A család karácsony napján ajándékokat cserélt, de nem nyithatta ki azokat.
A királynő és Fülöp herceg évente körülbelül 750 karácsonyi képeslapot küldött, amelyeken általában egy családi fotó is szerepelt. A királyi ház minden tagja karácsonyi ajándékot kapott a királynőtől, őfelsége pedig személyesen osztotta ki az ajándékokat a királyi háztartás néhány tagjának a Buckingham-palotában és a Windsori kastélyban.
Az apjától, VI. György királytól és nagyapjától, V. Györgytől származó hagyományt folytatva a királynő karácsonyi pudingot is adott munkatársainak. Körülbelül 1500 ilyen karácsonyi puding készült évente, ezeket osztották szét a paloták személyzete, az udvari posta és a palota rendőrsége között. Minden pudinghoz tartozott egy üdvözlőlap is.
A Buckingham-palotában tilos volt a fokhagyma
A pletykák szerint a királynő utálta a fokhagymát, így a Buckingham-palotában egyetlen étel sem készülhetett vele. A királynő étkezésével kapcsolatban szigorú szabályok voltak. Például burgonyát, rizst vagy tésztát soha nem evett vacsorára.
Még nincs hozzászólás