A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A derékfájás lelki okai

A derékfájás sokakat érint, a felnőtteknek 54-70 százalékának fáj olykor, vagy rendszeresen a dereka. Ennek sokszor fizikai okai vannak, de gyakorta a lelki egyensúly hiányának egyik jele. Érdemes átgondolni, milyen érzelmi problémák, stresszforrások vagy feldolgozatlan traumák állhatnak a fájdalom hátterében.

Fotó: Shutterstock.com

A test és a lélek szoros kapcsolatban áll egymással. A derék a gerincnek az a szakasza, amelyre a legnagyobb teher nehezedik. Amikor problémákat tapasztalunk, legyen szó pénzügyi gondokról, kapcsolati problémákról, vagy bármilyen, mélyen gyökeredző félelemről, testünk is hordozza ezt a terhet, ami fizikai fájdalomhoz vezethet.

Ennek a megállapításnak ugyan spirituális háttere is van, de létezik egy nagyon is hétköznapi oka. Érzelmi állapotaink közvetlen fizikai hatással vannak testünkre. Stresszes időszakainkban, idegrendszerünk folyamatosan ’harcolj vagy menekülj’ üzemmódban működik, ami fokozza az izomfeszültséget. Ez különösen a vállak, a nyak és a hát izmaira hat, ahol a feszültség gyakran izomgörcsök és fájdalom formájában jelenik meg. Az ilyen hosszú távú izomfeszülés például hozzájárulhat a krónikus derék- és nyakfájdalmakhoz.

A felelősség súlya

Sokan, akik krónikus derékfájdalommal küzdenek, érzelmileg is túlterheltnek érzik magukat. Ez gyakran azoknál jelentkezik, akik túl sok felelősséget vállalnak, és úgy érzik, hogy minden az ő vállukon nyugszik. Úgy érzik, hogy a világ súlyát nekik kell cipelniük, gyakran kötelességtudatból. Ez a folyamatos nyomás idővel testi tünetekhez vezethet. Ha valaki állandóan aggódik, túlterhelt izmai folyamatosan feszes állapotban maradhatnak, ami krónikus fájdalmat eredményez.

A spirituális megközelítés szerint, ha valaki úgy érzi, hogy túlságosan meg van terhelve, az energetikai blokkot okozhat a testében. Ilyen esetekben érdemes átgondolni, hogyan lehetne könnyíteni a terheken, például a határok meghúzásával, vagy a feladatok átruházásával.

A régi érzelmi traumák, feldolgozatlan gyász vagy harag is mélyen beépülhet a szervezetünkbe és derékfájdalomként jelentkezhet. Az érzelmek, amelyeket elnyomunk vagy nem dolgozunk fel, előbb-utóbb testi tünetekként törhetnek felszínre. A derékfájdalom gyakran jele annak, hogy ideje szembenézni ezekkel az érzelmekkel, és feldolgozni őket. Ezért fontos időt szánni a belső munkára, önmagunk megismerésére és a lelki sebeink gyógyítására. Ez nemcsak a mentális egészségünket javítja, hanem a testi fájdalmakat is enyhítheti.

Fotó: Shutterstock.com

A kérdés az, hogy lelki vagy fizikai

Nehéz megállapítani, hogy a derékfájás lelki vagy fizikai eredetű-e. Azonban vannak jelek, amelyek segíthetnek megkülönböztetni a kettőt. Ha a fájdalom egy konkrét mozdulat vagy fizikai tevékenység után jelentkezik, akkor valószínűbb, hogy fizikai oka van, például egy izomhúzódás, lumbágó vagy porckorongsérv.

Porckorongsérv esetén a fájdalom gyakran kisugárzik az alsó végtagokba, zsibbadást, gyengeséget okozhat a lábakban, és egyoldali tüneteket eredményezhet. Ezenkívül a fájdalom általában mozgásra vagy bizonyos testhelyzetekre fokozódik, ha jelentősen korlátozza a mozgást, például nehézséget okoz a hajolás, járás, akkor nagyobb valószínűséggel állhat fizikai probléma a háttérben.

A lelki eredetű derékfájás jelei a stressz hatására fokozódó fájdalom, az, hogy általában folyamatos, de nem mindig azonos intenzitású. Gyakran hullámokban jelentkezik, és nehéz meghatározni, hogy mi váltja ki pontosan. A lelki eredetű derékfájdalom alvás közben gyakran csökken, vagy teljesen eltűnik. Ha orvosi vizsgálatokkal (pl. röntgen, MRI) nem találnak egyértelmű fizikai elváltozást, de a fájdalom mégis jelen van, akkor érdemes megvizsgálni a lelki tényezőket.

Így enyhíthetjük a lelki eredetű derékfájdalmat

Mielőtt rászoknánk fájdalomcsillapítók szedésére, érdemes néhány, a természetgyógyászok által javasolt módszert kipróbálni. A meditáció és a mély légzés segíthet feloldani a lelki blokkokat és csökkenteni a stresszt, ami a derékfájdalomért felelhet. Ha a légzésre összpontosítunk, az feloldja a hát alsó részén tárolt feszültséget.

Fontos felismerni és megérteni, hogy milyen érzelmek állhatnak a fájdalom mögött. Az önismeret fejlesztése sokat segíthet az okok feltárásában. Gondolatainak és érzéseinek lejegyzése, a naplóírás ebben az önismereti munkában nagyon hasznos segítőtárs. Azáltal, hogy foglalkozunk azokkal az érzelmekkel, amelyek a fájdalmát okozhatják, elkezdődhet a gyógyulás.

A rendszeres mozgás, mint például a jóga vagy a pilates, nemcsak a testet erősíti, hanem a lelket is megnyugtatja, elősegítve ezzel a fájdalom enyhülését. A speciális gyakorlatok, a gyógytorna vagy a nyújtás pedig a derék rugalmasságának visszaállításában segíthet. Egyesek számára a masszázs, az akupunktúra vagy az energiagyógyászat is hatásos lehet. (Utóbbi a test energetikai blokkjainak oldásával járul hozzá a gyógyuláshoz.) Mivel a derékfájás gyakran instabilitással is összefügg, érdemes sokat járni mezítláb, a földön vagy a füvön.

Fotó: Shutterstock.com

Megoldatlan érzelmi trauma

A traumák feldolgozására specializálódott terapeuták tapasztalatból tudják, hogy a megoldatlan lelki sérülések akár gyermekkorból, akár felnőttkori bántalmazásból, párkapcsolati problémákból, érzelmi zsarolásból, vagy fizikai erőszakból származnak, a hát alsó részén állandó feszültségként elraktározódhatnak.

Az olyan érzelmek, mint a bűntudat, a félelem, a harag vagy a gyász, ha feldolgozatlanok maradnak, ha nem kezelik őket megfelelően, szintén jelen vannak a testben. Derékfájás esetén a fájdalom jelezheti, hogy ideje kezelni ezeket az eltemetett érzelmeket.

Címkék: meditáció, naplóírás, derékfájdalom, lumbágó, füvön járás, érzelmi trauma

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!