A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Társkeresés gyerekkel

Egy kapcsolatnak mindig úgy indulunk neki, hogy egy életre szól. A holtomiglan-holtodiglan még egyértelműbbé válik, ha gyermek is érkezik az életünkbe. Ennek ellenére van olyan helyzet, amikor bekövetkezik a család felbomlása. A nehéz időszak után pedig előbb-utóbb eljön a társkeresés, mi több, a gyermekes társkeresés ideje.

Fotó: Thinkstock

Ne kergessünk hiú ábrándokat. Gyermekkel társat találni nem könnyű. Sőt! Igen összetett és komoly, felelősségteljes feladat. „Kezdjük az elejéről. Akár válásról, szakításról, akár halálesetről van szó, a kapcsolat meggyászolásának idejét ki kell várni – kezdi beszélgetésünket dr. Szöőr Anna pszichológus-jogász.  – Nem szabad kapkodni, ne ugorjunk bele egy kapcsolatba rögtön. Persze, nem könnyű, hiszen vigaszra vágyunk, de ilyenkor jobb egy barátság, mint egy párkapcsolat”.

Ha lezajlott a gyászreakció, elkezdhetünk komoly kapcsolatban gondolkodni. Anna számos dolgot elmondott, amit a gyermekes társkeresésnél nagyon fontosnak tart; tapasztalatból beszél, hiszen tavaly Újrakezdés néven indított programot: „Az első pillanattól kezdve egyértelművé kell tenni, hogy gyerekkel keressük a társunkat. Akár mutassuk meg a gyermekünk képét, és ne titkoljuk, ha például egy nyaralás alkalmával nélküle egy métert sem tudunk megtenni. Tehát a legfontosabb az őszinteség! Később úgyis mindenre fény derül, és így sok konfliktust előzhetünk meg.”

A másik fontos dolog, hogy a gyereket csak biztos kapcsolatba vonjuk be, ne kelljen minden hónapban más férfit apának, vagy más nőt anyának szólítania. „Először csak mint ismerőst vagy mint barátot mutassuk be, nem kell rögtön egymásba gabalyodva a gyerek elé állni – tanácsolja Anna. – Mivel a gyerekeknek jók a megérzéseik, egy ilyen találkozáskor érdemes a véleményüket kérni, figyelni a reakcióikat. Következő lépésként szervezzünk annyi közös programot, amennyi csak belefér az életünkbe.”

Társat a különböző online szolgáltatókon vagy hagyományos irodákon keresztül is kereshetünk. Mindkettőnek van jó és rossz oldala is, erről sokat írtunk már. Abban azért bízhatunk, hogy mindenki számára tartogat az élet hozzáillő társat, így érdemes nyitottan állni a keresgéléshez.

Ha a sikeres társtalálás után megalakul az új család, a happy end még várat magára. A mozaikcsaládoknak ugyanis számos kihívással kell számolniuk. A gyermeknevelés egyébként is nagy feladat, hát még, ha új apa, új anya is csatlakozik a családhoz, és akkor a nagyszülőket még nem említettük. Anna az együttélésre vonatkozóan is bőségesen szolgált tanáccsal:

„Nem hagyhatjuk figyelmen kívül a vérség erejét. Lehet, hogy rendesebb az új szülő, többet törődik a gyermekkel, de a vér szerinti szülő akkor is mindig előnyt élvez. Meg kell találni az arany középutat a nevelésben is: ne fegyelmezzük túlságosan a más gyerekét, de ne is kényeztessük el. Mindemellett fontos a gyermek iránti tolerancia is. Újabb problémákat vethet fel, ha jön a közös gyerek – folytatja Anna. – A megkülönböztetést messziről kerüljük: nagyon fontos az egyenlőség, ne szoruljanak háttérbe az előző házasságból származó gyerekek.”

A sok feladat és megmérettetés ellenére számos boldog mozaikcsaláddal találkozhatunk. Kovács-Égerházi Judit egy ilyen család tagja, ő mesélte el a történetét. Első férje két hónapos gyermekével tette őket az utcára, mindenféle fenyegetések közepette. Szörnyű hónapokat éltek át. Ebben az összetört állapotban fel sem merült benne a párkeresés gondolata. Aztán egy barátnője regisztrálta egy társkereső oldalon. Judit a szerencsésebbek közé tartozik, mert bár néhány fiút vérig sértett az elutasítással, nem találván egyiket sem alkalmasnak arra, hogy a kisgyerekét is vállalja, végül itt találkozott Tibivel, akivel ma már boldog családként élnek.

„Könnyebb volt így, kisgyermekkel a társkeresés; Tibi rögtön elfogadta Lackót, amint lehetett, a nevére is vette. Ez nekem fontos volt, mert a gyerek hozzám tartozik. Láttam már olyat, hogy a választott férfi nem akarta a gyerekeket. De az én férjem apaként is helytállt, és ez nagyon sokat jelentett a számomra – mesélte Judit. – Könnyebb lett úgy, hogy mindkettőnknek volt már gyerekünk, és mindannyian fiúk, de leginkább az számít, milyen a két ember között a kapcsolat.

A gyerekeinknél alapvető, hogy mindenkire ugyanazok a szabályok vonatkoznak a házban. A férjem fiaival azt is tisztáztam, hogy én nem akarok az új anyukájuk lenni, nem akarom őket elvenni az édesanyjuktól. Igyekeztünk nagyon sok közös programot szervezni velük. Mindent megbeszéltünk, nyíltan. Persze, vannak feszültségek, de az őszinteség sokat segített” – számolt be a család alakulásáról Judit, akinek azóta Tibivel már három közös gyermeke született.

Egy mozaikcsalád kialakítása összetett folyamat. Kezdve azzal, hogy egy összeomlott élet főszereplőjeként józanul kell döntenünk a párválasztásról, folytatva azzal, hogy fel kell építenünk az új családot, és nem utolsósorban jól fenn is kell tartanunk. Nem lehetetlen, de nagy adag türelem, őszinteség szükséges hozzá, és a hormonális folyamatokon alapuló szerelmen túl, elfogadáson alapuló szeretet is.

Címkék: gyerekek, házasság, válás, társkeresés, mostoha, mozaik család, új élet, nevelő

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!