Szorongani csak ok nélkül lehet
Terjed, mint a nátha. Egyre többen szorongunk, és nem tudjuk, mitől. Rosszul alszunk, rosszat álmodunk, rossz gondolatok, érzések lepik el az elménket. És nem tudjuk, mi az oka, és mit tehetnénk ellene.
A krónikus félelem hasonló ehhez, sokan össze is tévesztik vele. Ám az elhatalmasodó félelem még mindig jobb, mint szorongani. Félni valamitől még hasznos is lehet. Biztonságban tart minket. Cselekvésre vagy menekülésre késztet, ébren tartja a gondolkodást. A félelem figyelmeztet a veszélyre, és módot ad rá, hogy elkerüljük.
Ha félünk a közlekedési balesetektől, figyelmesebben lépünk ki az utcára. Ha félünk a járványoktól, megtesszük az óvintézkedéseket. Ha félünk a csődtől, előbb-utóbb megoldást találunk. De a szorongás? Vaksötét szobában tapogatózva keressük a kapcsolót.
Bele lehet halni?
A szorongás és a félelem önmagában nem jelent kóros állapotot – írja dr. Szabó Gyöngyi, a Benyovszky Orvosi Központ pszichiátere. A félelem testi reakciói, az izmok feszültsége, a szapora légzés és a gyors szívverés segít a menekülésben vagy a harcban.
Az általános és a kóros szorongás közötti átmenet nem éles, attól függ, hogyan érzi magát a beteg, mennyire szenvedi meg ezt az állapotot. Újabb szoronganivaló azonban, hogy a szorongásos zavarok eredete még nem tisztázott, de az öröklött tényezők mindenképpen szerepet játszanak a kialakulásában.
(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2023. évfolyama 1. számának 46. oldalán!)
Még nincs hozzászólás