A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Párizs ismeretlen negyede

Fotó: Shutterstock.com

Az ikonikus műemlékek, ódon rakpartok, pazar sétányok, az egész szabadtéri „kiállítás” mellett, amit Párizs nevezetességei nyújtanak, a fény városának több falusias arca is létezik. A turisták zömében a Butte Montmartre-ra, azaz a Montmartre dombra vezető lépcsőket másszák meg előszeretettel a Sacré Coeurről nyíló lélegzetelállító kilátás, az alkalmi festőkkel benépesített place du Tertre meghitt hangulata miatt. Fedezzük most fel a másik oldal, a Rive Gauche, azaz a Szajna bal partjának egyik titkos „zugát”, amely a Butte aux Cailles névre hallgat. A multikulturális 13. kerületben járunk, a Place d' Italie és a parc Montsouris között.

Sikátorok és macskakő, buja növényzet és családias hangulat

Nem messze felhőkarcolók magasodnak, belesimulva az impozáns térbe, ahonnan árnyas platánfákkal szegélyezett sétányok nyílnak. Egyikük, az avenue de la Soeur Rosalie egy négycsillagos designhotelt rejt magában, a Hotel Rosalie-t, ami családias jellege mellett három belső kertnek ad otthont, kettő a földszinten szökőkúttal, a tetőn szobrokkal, buja növényzettel.

Fotó: Hotel Rosalie

A szálloda specialitásai közé tartoznak a fenntarthatóság jegyében tiszta alapanyagokból készült kozmetikai termékek, az étterem ételei szintén a legkorszerűbb minőségi követelményeknek felelnek meg. A letisztult színekkel berendezett szobák díszítése botanikus kertre emlékeztet, növényalakzatokkal. A kényelem, a csend után vágyókat ideális környezet fogadja itt.

Fotó: Hotel Rosalie

Pár száz lépésnyire a Hotel Rosalie-tól macskaköves utcák, sikátorok, virágos kertek, futónövényekkel befuttatott pavilonok, és street art művészek munkái tárulnak a szemünk elé. Elbűvölő hangulatot nyújt Párizsnak ez a titkos negyede, „falu a városban” apró utcácskáival, zöld tereivel, villáival.  A mára már kiszáradt Biévre folyó partján laktak egykor a bőrt megmunkáló tímárok. Évszázadokig Gentilly városához tartozott ez a negyed, csak 1860-ban csatolták Párizshoz. Valaha a róla elnevezett téren lakott Paul Verlaine költő, nem mellesleg a tér szökőkútja a helybéli legenda szerint Párizs legtisztább vizét adja.

A negyed története

Kávézók, éttermek, kézműves boltok sokasága található a Butte aux Caille egyik legbukolikusabb utcájában, a rue des Cinq diamants-on, ahol estefelé van igazán zsibongó élet. Gasztronómiailag sokszínű a választék az arab konyhától az afrikain, a kínain át a franciáig. A Bute aux Cailles elnevezés amúgy nem a fürjeket (franciául caille) jelenti a dombon, hanem a tulajdonos nevét, Pierre Caille-ét, aki 1543-ban szerezte meg az eredetileg rétekkel, szőlőkkel, erdőkkel borított halmot. Szélmalmokat építettek rá, a 17.században mészkőbányászatot folytattak itt, majd számos ipari tevékenységet. Hírnevét a domb egy rögtönzött eseménynek, az első hőlégballonos repülésnek köszönheti, amelyre egy bizonyos Arlandes márki és Pilatre de Rozier szálltak fel. Az 1848-as forradalom és az első világháború között rongyszedők és bőrművesek telepedtek le a környéken. Butte lakói generációról generációra öröklik azt az álmot, hogy még egyszer látják vízzel megtelni a „Nagy Hölgynek” becézett, kiszáradt folyómedret.

A műhelyek és az egykori munkásházak árát igencsak felverte az elmúlt években az ingatlanspekuláció. És bár egyre szaporodnak a környéken is a divatos bisztrók, éttermek, a helybéliek szeretik feleleveníteni a boldog szegény korszakot, amikor írók, festők, mindenféle bohém népek lakták be a kocsmákat.

Street art minden mennyiségben

Fotó: A szerző

Párizs pittoreszk negyedének töretlen a társadalmi és a művészi elkötelezettsége. Ma is ápolják a kollektív szellemet, az adománygyűjtés hagyományát az időseknek, nem mellesleg támogatják az urbánus művészetet. A Butte aux Cailles leghíresebb street art művésze egy bizonyos Miss Tic, aki sablonrajzokat, szövegeket nyomtat a házak, üzlethelyiségek falára. Annyira komolyan veszik arrafelé az utcaművészetnek ezt az ágát, hogy egy helyi egyesület minden évben meghív egy-egy street art művészt a falak illusztrálására.

Fotó: A szerző

 

Fotó: A szerző

Nagybőgőstől fotóson át összekuporodott tinédzserig, a béke egyezményes jelét viselő kiskatonától csokoládébőrű női arcig sokféle témában, stílusban szólnak hozzánk ezek a falrajzok. Történelmi műemléknek minősített épülettel is büszkélkedik a Butte, a húszas évek közepén felavatott Art Deco úszómedencével egy ívelt, vörös tégla homlokzatú házban.

Fotó: A szerző

A sikátorok, macskakövek labirintusát elhagyva megérkezünk a Gobelin- negyedbe, ahol az első gobelinkészítő manufaktúra és múzeum található. A környék időtlen hangulatából visszahív minket a városi dzsungel: a Gobelin-sétányon haladva felragyog a távolban a Panthéon kupolája, mögötte a latin negyed, a Saint-Germain- des-Prés, a Cité hívogató varázsa a december elejétől teljes pompájában újra látogatható Notre Dame székesegyházzal. De ez már egy másik nézőpont, másik történet a megunhatatlanul sokszínű, lüktető francia metropoliszból, ahová mindig van újabb ok visszatérni.

A cikk az Atout France és a Hotel Rosalie támogatásával készült.

Butte aux Cailles
Place d' Italie - 5,6,7 metróvonal

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!