A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Nem kell rettegni a szóbelitől!

Lezajlott a felvételi időszak első fordulója. Az írásbeliket megírták a gyerekek, az eredményekről február 9-ig értesítik az iskolák a tanulókat. De még korántsem ért véget a futam.

Fotó: Shutterstock.com

Tehát nemsokára megtudjuk, mennyit ér a gyermek írásbelije. Ez sajnos vagy szerencsére máris meghatározza, melyik középiskolába érdemes jelentkezni. Figyelem, az értékelőlapot majd mellékelni kell a Jelentkezési laphoz. 

Mennyi az ennyi meg annyi?

Nem árt tisztában lenni vele, hogyan állnak össze a felvételi pontszámok. Erre nincs pontos válasz, mert iskolánként változik, mit vesznek figyelembe. A gimnáziumok, a technikumok és a szakgimnáziumok háromféleképpen kalkulálhatnak a jelentkezők pontjaival:

  • vagy csak az általános iskolai jegyeket,
  • vagy az általános iskolai jegyeket és a központi írásbeli felvételi vizsga eredményét,
  • vagy az általános iskolai eredményeket, a központi írásbeli és az intézmény saját szóbelijén szerzett pontszámot veszik figyelembe.

A központi írásbelin mindkét tantárgyból 50-50 pontot lehet szerezni. A diákok összpontszámának (200 pont) legalább felét a központi írásbeli felvételi vizsga eredményének kell adnia, nyilván csak azokban a középiskolákban, amelyek kötelezővé tették a jelentkezők számára a vizsga megírását.

Arról az adott iskola dönt, hogy mindkét tárgyból kéri-e a vizsga eredményét. Az is előfordulhat, hogy vagy csak a magyar, vagy csak a matek pontszámát számítják be. De az is lehet, hogy az egyik tantárgy pontszámát nagyobb súllyal veszik figyelembe, mint a másik tárgyét. A pontos szabályokat az intézmények felvételi tájékoztatójában lehet megtalálni.

Ennek a pontszámnak sok középiskolában van még egy funkciója: vannak olyan intézmények, amelyek szóbeli behívási ponthatárt is húznak, vagyis csak azokat a jelentkezőket hívják be szóbelizni, akik az írásbelin elértek egy bizonyos pontszámot.

Összefoglalva tehát: a pontok három tételből tevődnek össze:

  • Hozott pontok – 50 pont, ebből 25 pont a 7. év végi, 25 pont a 8. félévi. Beleszámít a magyar irodalom, a magyar nyelvtan, a matematika, a történelem és egy idegen nyelv. Ha több nyelvet tanul, választhat, de mindkét évben ugyanazt a nyelvet lehet csak figyelembe venni. Előfordul, hogy a két magyarosztályzatot összevonják, és a második helyett egy természettudományos tárgy (pl. biológia) vagy az adott tagozathoz illeszkedő tárgy (pl. informatika vagy rajz) osztályzata számít bele az összpontszámba.
  • A központi írásbeli pontszáma – 100 pont, ebből 50 pont a magyar, 50 pont a matematika. De ez is változhat: a humán orientációs suliknál előfordulhat, hogy a magyar pontszámát 1,2-del szorozzák, a matematikapontot pedig 0,8-del, a reáliskoláknál pedig fordítva.
  • A szóbelin szerzett pontok maximum az összpontszám 25 százalékát tehetik ki, tehát legfeljebb 50 pont lehet.
  • Az, hogy melyik iskola hogyan számol, az iskolák honlapjáról tudható meg a felvételi tájékoztatóról szóló részben. Érdemes ezeket alaposan áttanulmányozni, mert ennek alapján mérlegelhetjük, hogy hová soroljuk be az adott sulit a jelentkezési lapunkon.

Mennyit ér a szóbeli?

Fotó: Shutterstock.com

A szóbeli vizsga tehát, ha tart ilyet a középiskola, a diák összpontszámának maximum 25 százalékát határozhatja meg. Nem kell megijedni tőle, mert ha a gyermek szorong egy írásbelin, nagyobb eséllyel kitűnik a szóbelin a tájékozottságával, jó beszédkészségével, általános intelligenciájával, személyes kisugárzásával. Ha azonban éppen a szóbeli vizsga okoz nehézséget számára, olyan iskolát kell választani, ahol nincs ilyen elvárás.

Hogy az adott iskola tart-e szóbelit, az iskola tájékoztatójából lehet megtudni.

Mi szerint döntenek az iskolák?

A középiskolák mérlegelik, hogy hány tanuló jelentkezik hozzájuk, és hogy hány tanuló jelölte meg az iskolát az első helyen. Az Oktatási Hivatal honlapján meg lehet nézni, tavaly hogyan alakultak ezek az adatok. https://dari.oktatas.hu/kirlist.search/kifir

Mire kell számítani a szóbelin?

Fotó: Shutterstock.com

Azokban az iskolákban, ahol nagyon nagy a túljelentkezés, tagozatonként meghatározott pontszám felett hívják csak be a jelölteket. Ha a gyermekünket nem hívják be szóbelizni, akkor tudhatjuk, hogy az a suli kiesett a lehetőségeink közül.

Ha több helyre is behívják, akkor érdemes elmenni mindenhová. Ha nem jelenik meg a gyermek a szóbelin, akkor abba az iskolába biztosan nem fog bekerülni. Előfordulhat, hogy az időpontok ütköznek. Ebben az esetben kérvényezheti, hogy adjanak másik időpontot. Az új időpont igénylése olyankor reális, ha például valaki Erasmus program, versenyen való részvétel vagy nagyobb közös iskolai rendezvény miatt nem tud megjelenni szóbelizni.

A vizsga nagyon eltérő lehet az iskolákban. Van, ahol klasszikus módon tételt kell húzni. Az iskolák honlapján fenn vannak ezek a tételek, és a mintafeladatsorok is, ezek alapján lehet felkészülni. Van olyan iskola, ahol csak elbeszélgetnek a diákkal, vagy éppen olyan általános műveltségi kérdéseket tesznek fel, mint például, hogy mely magyarok kaptak tavaly Nobel-díjat, ki volt Semmelweis Ignác (látta-e a róla szóló filmet), ki van az ötszázas másik oldalán, milyen hosszú az egyenlítő, mit tud az iskola névadójáról stb.

Van, ahol a gyermek személyiségét is figyelik a vizsga során. Művészeti iskola felvételijére portfóliót is érdemes vinni (pl. rajz tagozat esetén a rajzokat). Sosem árt, ha a gyermek ezzel előre készül, nyugodtan mutassa be a tehetségét.

Több helyen gyakorlati feladatokat is meg kell oldani: például rajz tagozaton egy színes és egy fekete-fehér rajz készítése lehet a feladat, a testnevelés vagy katonai tagozaton állóképességet és izomerőt mérő feladatok a vizsga tárgyai, a technikumban játékos képességfelmérő feladatok várhatók. A dráma tagozaton dallal vagy verssel kell készülni, esetleg szöveget kell felolvasni, értelmezni.

Matematika tagozaton logikai feladatot kaphatnak a vizsgán, a magyar szakon pedig verset kell elemezni. Az egyházi középiskolában a bibliaismeret a vizsgatéma, de pluszpontot jelenthet, ha a tanuló meg van keresztelve, vagy az adott felekezetbe tartozik, és van gyülekezeti/lelkészi ajánlása.

Előfordulhat, hogy motivációs levelet is kérnek a diáktól, amelyben azt kell részletezni, hogy mi vonzza az adott iskolához, tanulmányokhoz. A levél kézzel írott legyen, és írjon például a kedvenc tantárgyairól.
Akinek vannak versenyeredményei, vigyen róla igazolást.

Hogyan lehet a szóbelire felkészülni?

Hasznos, ha a gyermekkel gyakoroljuk a határozott bemutatkozást, elmondatjuk vele néhányszor az érdeklődési körét és a motivációját. Fogalmazza meg a tanuló, miért szeretne az adott középiskolába járni, miért éppen azt a tagozatot, szakot választotta, és milyen sikerei vannak az adott tantárgyban.

Fotó: Shutterstock.com

Fontos a rendezett megjelenés!

Érdemes klasszikus stílusban felöltözni, sötét nadrágban vagy szoknyában, fehér vagy világos blúzban vagy ingben. A haj legyen tiszta és rendezett, nem ajánlatos lila hajjal megjelenni. A piercingeket szedje ki magából a gyermek, és a smink sem ajánlatos. A rágógumit sem díjazzák a felvételiztető tanárok.

Gyakoroljuk vele, hogyan kell udvariasan belépni valahova, hogyan kell köszönni, bemutatkozni, kezet fogni. Ne nyújtsa előre a kezét a diák, várja meg, amíg ezt a tanár megteszi. Nem utolsósorban legyen pontos! Késve érkezni nem túl jó bemutatkozás. A szülő nem mehet be a vizsgáztatóterembe, de kint megvárhatja a csemetéjét.

Fontos dátumok

  • 2024. február 9-ig értesítik az iskolák a diákokat az írásbeli eredményéről
  • 2024. február 21., szerda: Jelentkezési határidő a felvételi lapok beküldésére

A jelentkezési lapokat az általános iskola továbbítja a középiskoláknak és az Oktatási Hivatalnak, és mire a cikkünket olvassák, addigra az iskola valószínűleg már bekérte az ehhez szükséges adatokat.

  • 2024. március 4. és 20. között zajlanak a szóbeli vizsgák.
  • 2024. március 22., péntek: Nyilvánosságra hozzák a jelentkezők felvételi jegyzékét (ideiglenes lista).

A szóbelivel kapcsolatban további tippek és javaslatok a Sulihírek oldalon is olvashatók: https://sulihirek.hu/szobeli-vizsga-tanacsok

Következő számunkból:

  • Az iskolák végleges sorrendjének kialakítása
  • Mi a teendő, ha megkaptuk a felvételről vagy az elutasításról szóló levelet?
  • Fellebbezés, méltányosság, pótfelvételi, rendkívüli felvételi
  • Mit kell tudni a beiratkozásról?

Címkék: beszédkészség, középiskolai felvételi szóbelire felkészülés, helyes bemutatkozás

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!